התרגשות כזו לא נרשמה בתמנע כבר זמן רב. בטקס חגיגי הונחה היום אבן הפינה לנמל התעופה הבינלאומי בתמנע, שייקרא על שם אילן ואסף רמון ז"ל, שנספו שניהם בתאונות אוויריות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הטקס כיבדו בנוכחותם שר התחבורה ישראל וכץ ורונה רמון, שאיבדה את בעלה אילן ואת בנה אסף. "אנחנו עומדים כאן בנגב, בתמנע, ומחבקים את זכר אהוביי", היא פתחה את דבריה באירוע. "עולם התעופה מאז ומתמיד היה מסקרן ומרתק, ולכן אנחנו מקדישים את רוב תרומותינו לחינוך".

"בהקמת נמל התעופה אנחנו יוצרים גשר מהמקום היפהפה הזה שבאילת, ואני כל כך נהנית להגיע לכאן", אמרה רמון. "אנחנו מחברים את אילת לפריפריה ואת הפריפריה הצפונית אל היהלום הזה פה בדרום. והנה אנחנו יוצרים את הגשר, ומאותו מקום אני רוצה להאמין ולקוות שהגשר הזה יילך ויתפתח וירחיב את הכיוונים שלו גם לצפון, גם לדרום, גם למזרח וגם למערב".

"עם מבט אל העתיד אני רוצה לאחל לכולנו הצלחה רבה בביצוע ושבעזרת השם נגיע לשעה שננחת פה במטוס הראשון", סיכמה רמון, "ונביא הרבה אנשים אל הדרום היפייפה".

השר כץ: "מהאירועים החשובים בתולדות התעופה בישראל"

"זה מהאירועים החשובים בתולדות התעופה בישראל", הכריז שר התחבורה בדבריו, "זהו שדה התעופה הישראלי האזרחי הראשון שמוקם מאז קום המדינה. הוא יחזק את אילת בפרט ואת התיירות לישראל בכלל. הוא ישמש גם כשדה חירום אלטרנטיבי לנתב"ג, אם לא יתאפשרו בו נחיתות, וזאת במקום לחפש אלטרנטיבות במדינות שכנות כיום".

"תהיה בו פעילות מסחרית ודיוטי פרי, ובסמוך אליו יוקם מרכז לוגיסטי, והוא יביא מקומות תעסוקה רבים לאזור כולו", הוסיף וטען כץ, "הדרך להקמת השדה הייתה קשה ורצופת מאבקים. אבל סוף טוב הכל טוב. היום אנחנו כאן מניחים את אבן הפינה".

"מה שדירבן אותי בכל המאבקים האלה, לצד החשיבות הלאומית של השדה, הייתה ההבטחה שנתתי לרונה רמון", הוסיף כץ, "הבטחתי שבתמנע יוקם שדה תעופה בינל שייקרא על שמם. והבטחות צריך לקיים".

"נשזרים בטקס הזה הרבה מאוד דברים שהם מעבר לשדה התעופה עצמו", התייחס לשמו העתידי של נמל התעופה גם שר התחבורה, "שדה התעופה רמון ינציח את אילן ואסף בדבר שבו עסוקו ואותו אהבו יותר מכל - תעופה. אילן היה טייס מהולל שהשתתף בכמה מהפעולות החשובות והמסוכנות ביותר. עבור אנשים כמו אילן רמון אי אפשר אפילו להגיד השמיים הם הגבול, כי גם את הגבול הזה הוא חצה. ועד לאן הוא היה מגיע לולא האסון המחריד של המעבורת קולומביה".

"ואז בא בנו אסף שמחליט להמשיך את דרכו", הוסיף השר להתייחס לטרגדיה המשפחתית, "להיות טייס כמו אבא, למרות הכל. כי כך הוא חונך, כך הוא רצה, המחויביות לישראל מבחינתו היא חלק כל כך מהותי בשבילו. גם אסף הפך לבוגר קורס טיס בהצטיינות. אסף סיים את חייו הצעירים בפתאומיות בפעולה שמטלטלת ומזעזעת את כל העם בישראל. מעבר לאובדן הלאומי ישנו האובדן האישי למשפחת רמון. זכורות ומצמררות מילות שירה של רחל בשיר אותו שלחה רונה לאילן עוד טרם האסון".

"אני משוכנע שאילון ואסף רואים אותנו עכשיו ושומעים אותנו ממרום, ובמיוחד אתכם בני המשפחה, והם נרגשים וגאים", סיכם כץ, "גם אני נרגש וגאה שאנו מנציחים את אילן ואסף הנאהבים והנעימים שבחייהם ובמותם לא נפרדו. ההנצחה הזו מצטרפת להנצחות רבות בארץ, בארה"ב ואפילו בירח, ובראשם הקרן החשובה, קרן רמון אותה ייסדה רונה".