י', אם מירושלים החשודה בהרעבת בנה (צילום: יוסי זילברמן)
האם החשודה בהרעבה | צילום: יוסי זילברמן

ירושלים סוערת כבר יותר מיומיים. רבים מתקשים להבין מה גורם להמוני החרדים להפגין ולזעוק נגד מעצרה של האם החשודה בהרעבת בנה. ההודעה הרשמית של משפחת האם, המתפרסמת באתר החרדי "כיכר השבת", חושפת טפח מרחשי הלב שהביאו להתפרצות האלימה.

בהודעה שפורסמה לאחר שנציגי המשפחה נועצו עם ראשי העדה החרדית, מבהירה המשפחה כי גם אם יוכח "במאה האחוזים" כי אכן לוקה האם בתסמונת מינכהאוזן, הרי שאין זה מצדיק את היחס לה היא זוכה, ועל כך התרעומת.

"מדוע בוחרת המשטרה 'לטפל' באישה חולה כפושעת ולהובילה כשהיא אזוקה בידיה וברגליה לבית המשפט?", שואלים בני המשפחה בהודעה. "מדוע בוחרת הפרקליטות לבקש מעצר במקום לאשפזה בבית חולים? כל מי שחיפש צידוקים שבישראל יש מסע רדיפה אנטי-חרדי יכול למצוא אותה בפרשה כאובה זו.

"אט אט הלכה והתחוורה לנו תמונה, כאילו היא לקוחה ממחוזות האופל, המעלה שאלות נוקבות כלפי רוב הרשויות המעורבות", נכתב ב"כתב האישום" שפירסמה המשפחה. המשפחה שואלת מדוע מרחיקות הרשויות את האם הרחק משאר הילדים שלהם היא משמשת "אם למופת" ומדגישים כי לא מדובר ב"אישה אלימה האוחזת תת מקלע היורה לכל עבר". את ההודעה מסכמת המשפחה במסקנתם: "מה זה אם לא רדיפה חרדית בישראל?".

26 מפגינים נעצרו

הפגנת החרדים (צילום: חדשות 24)
ההפגנות אמש | צילום: חדשות 24

רחוב בר אילן חסום הבוקר לתנועה בשל פחי האשפה שמפוזרים במקום, זכר להפגנות ליל אמש. תנועת האוטובוסים באזור הוסטה לרחובות אחרים.

ברחבי ירושלים המשיכו אמש חרדים רבים להפגין ולהתפרע. במהלך הערב נעצרו לפחות 26 מפגינים. ההפגנות התרכזו ברחוב בר אילן, רחוב יחזקאל וכיכר השבת. ההפגנות התרחשו בגלים - עשרות חרדים מתרכזים במקום, צועקים, הופכים פחים - ומתפזרים. אחרי שעה קלה המעשים הללו חוזרים על עצמם.

בשכונת מאה שערים כיבתה זרנוקית מים של המשטרה פח אשפה שהבעירו המפגינים. בתגובה כיוונו אזרחים סמן לייזר ירוקה מחלון אחד הבתים הסמוכים. חלק מהמפגינים אף שברו רמזורים ברחוב בר אילן.

בעירייה כבר החליטו להפסיק את עבודת אנשי העירייה בשכונות החרדיות בעיר בהן מתקיימות ההפגנות ביומיים האחרונים. זאת במטרה להגן על חיי העובדים. וגם השוטרים הרגישו את נחת זרועם של המפגינים - שוטר מג"ב נפצע אתמול קל בידו במהלך אחת ההפגנות.

"אמא מסורה"

הפגנת החרדים (צילום: חדשות 2 - יוסי זילברמן)
רמזורים ששברו מפגינים בי-ם, אמש | צילום: חדשות 2 - יוסי זילברמן

במקביל, מקורביה של האם הירושלמית מוסיפים להגן עליה גם בריאינות לכלי התקשורת. "זו עלילת דם", אמר אמש לחדשות 2 באינטרנט ד', שמכיר את המשפחה מאז אושפז בנה בבית החולים הדסה עין כרם.

"נהגתי לעזור להם פעמים רבות, ומהיכרותי איתם אני יודע שהאמא מסורה מאוד", הוסיף ד'. "לא תיארתי לעצמי ולא עלה בדעתי שיכול להיות סיפור כזה. היא הייתה מסתובבת איתו (עם בנה – י.ז) שעות על הידיים, צמודה אליו".

ד' מספר כי הבן קיבל בבית החולים טיפול כימותרפי, מה שגרם, לטענתו, לתסמינים מהם סבל הילד. "כל מי שנמצא בטיפול כימותרפי אין לו חשק לאכול והגוף קטן עם הזמן", אמר. "אומרים שהשיער נשר לו בגלל האמא וזה שטויות. זה קרה רק עקב הכימותרפיה". בבית החולים הדסה מכחישים בתוקף את הטענות על טיפולי הכימותרפיה.

לדברי ד', שאר בני משפחתה של האם נראים בריאים. "התעללו במשפחה הזאת, זה פשוט הזוי", הוא אומר. "האם מרגישה הרבה זמן שמסתודדים מאחורי הגב שלה, אבל היא לא ציפתה לזה. אדם שעושה משהו רע מצפה לזה, והיא עכשיו בהלם כי זה לא קשור. זאת פשוט עלילת דם".