חנן שמולביץ' (צילום: באדיבות המשפחה)
חנן שמולביץ' | צילום: באדיבות המשפחה

מאז שפורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי חנן שמולביץ', ניצול שואה בן 77, נשלח למאסר בגין הפרת צו שיפוטי, עבירות בנייה ושימוש חורג במקרקעין - משפחתו בקושי מצליחה להדוף את כמות הפניות מהציבור שביקשו להירתם למאבק להביא לשחרורו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרבה מאוד אנשים ראו את התמונה של אבא והתקשרו", סיפרה לחדשות 2 Online מוריה שמולביץ', בתו של חנן. "אנשים לא מאמין שזה הגיע לרמה כזו שהוא נאלץ לשבת בכלא. אני אומרת להם שהייתי בטוחה שניתן היה למנוע את זה ברגע האחרון, אם ראש המועצה והוועדה לתכנון ובנייה הייתה מעוניינת בכך".

לדברי מוריה, הפניות היו מרגשות, אך בני המשפחה מתקשים להתמודד עם מבול הטלפונים. "אנחנו בעיקר רוצים לראות את אבא בחוץ ומקווים מאוד שהנשיא ריבלין יראה את הבעיה ויעניק לו חנינה", היא אומרת. "אני חוששת לבריאותו. מדי פעם הוא מנסה להתקשר, אבל בדרך כלל מישהו אחר יושב לידו ומדבר במקומו כי הוא 90% חירש".

"חייבים לעשות משהו" 

בהחלטתה קבעה השופטת כי על שמולביץ' לשלם קנס של 200 אלף שקלים. רק משהודיע לבית המשפט כי אין ביכולתו לשלם את הסכום, החליטה השופטת לשלוח אותו לבית הסוהר. במושב כפר ביל"ו, שם הוא מתגורר, נרתמו התושבים עבורו. תמיר שלומי, מזכיר המושב, סיפר כי עד כה הצליחו התושבים לגייס כמאה אלף שקלים - מחצית הסכום.

"הגיעו למזכירות פניות רבות של תושבים שמבקשים לסייע לחנן", סיפר שלומי. עם זאת, גם אם יצליחו לגייס את מלוא סכום הקנס - עדיין יהיה עליהם לשכנע את השופטת רבקה גלט להפוך את החלטתה, לבטל את עונש המאסר ולקבל את תשלום הקנס.

כלא מעשיהו, ארכיון (צילום: עודד קרני, MAKO, חדשות)
כלא מעשיהו | צילום: עודד קרני, MAKO, חדשות

"אני לא חולק על החלטת בית המשפט שקבעה שהוא אשם, אבל חייבים לעשות משהו בנידון", הוסיף מזכיר המושב. "לרוב ניצולי שואה מקבלים קצבאות במשך שנים, אבל שמולביץ' החל לקבל קצבה מהאוצר רק באפריל 2014 מטעמים בירוקרטיים. מוטב היה לו המדינה הייתה לוקחת את מאות אלפי השקלים ששמרה בכיס ולא העבירה לו מסיבה כלשהי. כך הוא ישוחרר ואפילו יישאר כסף לסייע לאחרים".

גם הקרן לרווחת ניצולי השואה התגייסה

מיד לאחר פרסום מאסרו, גם לקרן לרווחת ניצולי השואה הגיעו טלפונים רבים המבקשים לסייע לשמולביץ'. אחד מהפונים אף הציע לתרום את מלוא סכום הקנס, אך הצעה זו טרם יצאה אל הפועל. אנשי הקרן, ובראשם המנכ"ל רוני קלינסקי, נחושים לסייע לשמולביץ' ולפעול לשחרורו.

"אתמול ערכנו שיחה משותפת עם הגורמים במושב ועם המשפחה ועברנו על האפשרויות שלפנינו", אמר קלינסקי. "ניתן יהיה להשלים את הסכום ולנסות ולפנות לבית המשפט. במקביל אנחנו מנסים להפעיל לחץ דרך הצינורות שלנו כלפי משרד המשפטים ובית הנשיא, בתקווה שנוכל לקדם את בקשת החנינה. אנחנו מקווים שתוך מספר ימים חלק מהרעיונות לפתרונות יוכלו לסייע לשחרור שמולביץ' מהכלא".

עו"ד אורן אבלה, מתמחה בתכנון ובנייה במושבים, המסייע למשפחת שמולביץ', מסר לחדשות 2 Online כי הניסיון להביא לשחרורו מופעל בכמה ערוצים במקביל. "המשפחה מודאגת מאוד ממצבו לאור הביקור האחרון שערכה אצלו", אמר. "כולי תקווה שבימים הקרובים יימצא פתרון ונסיים את הסאגה המבישה הזאת שבה מועצה תובעת את תושביה בכתב אישום פלילי במקום להגיע להסדרה, וגורמת לשליחתם לכלא".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "בקשת החנינה מטופלת בימים אלו במחלקת חנינות". מבית הנשיא נמסר בתגובה כי "בקשת החנינה התקבלה במשכן הנשיא ומטופלת בימים אלו".

לפניות לכתב: azria@ch2news.tv