כביש 1
מפלסים את הדרך. י-ם, היום | צילום: יוסי זילברמן ,חדשות 2

לאחר שלושה ימים של סערה בעוצמה היסטורית, נפתחו הבוקר (א') מחדש מרבית הצירים שנסגרו בעקבות נזקי הסופה - ובראשם כביש מספר 1 שנפתח לנסיעת תחבורה ציבורית, ולכלי רכב פרטיים הנעים דרך כביש 9 מערבה לכיוון תל אביב. החסימה מתל אביב לירושלים נעה מזרחה, וכעת ניתן להגיע עד לשער הגיא. בהמשך צפויה המשטרה לפתוח את כלל הצירים ולאפשר הגעה סדירה של רכבים לבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות הפתיחה הראשונית של הצירים, במשטרה מדגישים הבוקר בפני ציבור הנהגים כי הדרכים עדיין קפואות ושקיימת סכנת החלקה. מספר תאונות התרחשו הבוקר ברחבי העיר, אך למרבה המזל לא נרשמו אבידות בנפש. התחבורה הציבורית בתוך הבירה עדיין משותקת, קווי אגד והרכבת הקלה אינם פעילים, אך בעיר מקווים כי הם יחזרו לפעילות בשעות הבוקר. רכבת ישראל ממשיכה להפעיל את קוויה כרגיל מתחנת מלחה מדי שעה.

גם בצפון הארץ נותרו כבישים אחדים חסומים לתנועה. הדרכים המובילות לצפת סגורים לתנועת כלי רכב, פרט לרכבי כוחות הביטחון והצלה. כביש 89 ממירון לאליפלט סגור לשני הכיוונים, כך גם כביש 866 וכביש 8900. בשעות הבוקר צפוי להגיע מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו לעיר, על מנת לעמוד מקרוב אחר היערכות המשטרה וגופי החירום במקום.

למרות שהסופה "אלכסה" חלפה והשלג מתחיל להפשיר, הקור העז נותר וברחבי הארץ לפחות 14 אלף בתים עדיין מנותקים מחשמל. בירושלים, העיר שבה נרשם המספר הרב ביותר של ניתוקים בימים האחרונים נותרו רק 6,000 בתים ללא חשמל. בחברת החשמל מדגישים הבוקר כי הם ממשיכים לפעול במתכונת חירום וצופים כי ייקח עוד זמן עד לתיקון כל התקלות.

חברת החשמל ממשיכה לעבוד
חברת החשמל ממשיכה לעבוד | צילום: פייסבוק חברת החשמל

במקביל, בעקבות הצטברות השלג ותנאי מזג האוויר הקשים, לא יתקיימו הבוקר לימודים ביישובים רבים ברחבי הארץ, ובראשם בעיר ירושלים ובסביבותיה. גם בעיר צפת, ברמת הגולן וביישובים נוספים באזור הצפון לא יתקיימו היום לימודים.

מזג האוויר משבש גם את הלימודים באוניברסיטאות ובמוסדות להשכלה גבוהה. בעקבות תנאי מזג האוויר הודיעו באוניברסיטת אריאל בשומרון כי הקמפוס יהיה סגור ולא תתקיים פעילות, למעט עבודות תחזוקה. כמו כן לא יתקיימו לימודים או עבודה בכל הקמפוסים של האוניברסיטה העברית בירושלים. מרכזי הספורט של האוניברסיטה יהיו סגורים גם כן. גם במכללת צפת הודיעו על ביטול הלימודים. עוד נמסר כי הבחינה הפסיכומטרית בתנאים מותאמים מבוטלת היום בכל הארץ עקב השלג. מועד אחר יימסר לנבחנים בהקדם.

תרבות המוכנות תעמוד למבחן
קריסת עמוד חשמל, מעלה חבר | צילום: עפר חדד

הורים המבקשים לקבל מידע אודות פעילות בתי הספר מתבקשים ליצור קשר עם המוקד העירוני בעיר מגוריהם, כאשר משרד החינוך ימשיך לרכז את המידע המדווח מהרשויות המקומיות, באמצעות חדר מצב שמספרו: 02-6222211. מוקד פניות ציבור במטה משרד החינוך יהיה פתוח מ- 07:00 בבוקר. מספרו: 1-800-25-00-25.

המשרד לפיתוח הנגב והגליל באמצעות הרשות לפיתוח הגליל הקימו מוקד סיוע לתושבי הצפון להתמודדות עם נזקי הסופה. פניות למוקד ניתן להפנות בעמד הפייסבוק "בואו לגליל", או באתר הרשות לפיתוח הגליל.

ילדי הבירה נשארים בבית
ילדי הבירה נשארים בבית | צילום: אדוארד קפרוב

התחזית להיום: מתחמם, אבל קר מהרגיל

היום תחול עלייה קלה בטמפרטורות, אך עדיין יהיה קר מהרגיל לעונה ומזג האוויר יהיה מעונן חלקית. הטמפרטורות החזויות: בקצרין 9 מעלות, בנהריה 13, בטבריה 14, בנצרת 10, בחיפה 10, באריאל 7, בתל אביב 13, בירושלים 7, ברחובות 13, באשקלון 14, בים המלח 16, בערד 8, בבאר שבע 11, במצפה רמון 7 ובאילת 16 מעלות.