גידלה 2 פעוטות מוזנחים במחסן. ארכיון (צילום: חדשות 2)
פרנסה תלויה בלבוש צנוע? אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

הגרעין התורני "ממעמקים" בשדרות פתח ביוזמה שמטרידה את תושבי הדרום: אנשי הגרעין מציעים לעסקים להקפיד על קוד לבוש צנוע לעובדות ולהימנע מהצגת תכנים "לא צנועים" ובתמורה, מעניקים להם "תעודת צניעות". כתב "ישראל היום" גדי גולן מדווח הבוקר כי בעלי העסקים טוענים כי אנשי הארגון מעודדים אנשים שלא לקנות בעסקים שלא מחזיקים בתעודה.

היוזמה החדשה התגלתה על ידי הסטודנטית שירלי סיידלר ממכללת ספיר, שערכה מחקר בנושא. "אנשי הגרעין אומרים לנו 'תרגילו את העובדות שלכם להתלבש צנוע, ונקנה אצלכם'", מספר על עסק בשדרות, "עסקים שבעליהם חילונים גמורים ייאלצו להפוך לדתיים. הם פשוט משתלטים על חיינו", אמר.

מנהלת חנות סטימצקי בשדרות, בת-עמי וייסלברג, מספרת שגם היא נתקלה בתופעה. "נכנסה אלי אישה מהגרעין התורני והמליצה לי להקפיד על לבוש מכובד בחנות. בתמורה היא אמרה שתיתן לי 'תעודת צניעות'", מספרת וייסלברג, "עם זאת, היא הסתייגה ואמרה כי מאחר שיש בחנות שלי ספרים לא צנועים, תהיה בעיה בהענקת התעודה".

"הארגון פועל בדרכי נועם, אבל אם אתה לא מקבל את התעודה, אנשי הארגון פונים ללקוחות ומבקשים מהם לא לקנות מאותה חנות", סיפרה בעלת חנות אופנה בעיר. רכזת הגרעין אמרה לעיתון בתגובה כי אנשיה "מעודדים אנשים לקנות במקום שמחזיק את תעודת הצניעות. זכותי לקנות במקום שמכבד את הרגשות שלי. אנחנו לא מכריחים אף אחד", הסבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק