מלצרית מחזיקה מגש עם משקאות (צילום: חדשות 2)
גם המלצר יבקש חשבון בקרוב? | צילום: חדשות 2

כמאה אלף בני אדם בישראל עובדים בתחום המלצרות. מרביתם סטודנטים, חיילים משוחררים וצעירים נוספים שנאלצים להיאבק במעסיקיהם על הטיפ - התשר שמשאירים הלקוחות, לעיתים כהוקרה על עבדותם המאומצת, ולעיתים בעקבות נורמות חברתיות מחייבות. כעת מנסה הכנסת להסדיר את נושא התשלומים הנוספים הללו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הבוקר התכנסה הוועדה לפניות הציבור לדיון, שבו עלה נושא תשלום התשר למלצרים שאינו מוסדר בחקיקה - מה שמאפשר למעסיקים פתח לניצול המלצרים.

מפניות שהגיעו לוועדה עלה כי מלצרים טוענים שה"טיפ" נלקח מהם לעיתים לצרכי המסעדה, ובמקרים אחרים המעסיקים כוללים את הטיפ בתוך משכורת המינימום המשולמת להם.

בדיון עלה, כי בכוונת רשות המיסים להסדיר את הנושא על ידי הפיכת הטיפ לשכר וחיובו במס, - דבר שעורר תרעומת מצד יו"ר הוועדה, ח"כ עדי קול. "הסדרה זו תפגע במלצרים וגם בציבור הלקוחות וכרגע גם אינה עוסקת בדרך שבה יינתן התשלום", אמרה קול.

לדבריה, במשך עשור לא הצליחו להגיע להסדרת הנושא עקב התנגשות בין אינטרסים. "הצעות החוק אמורות למצוא את האיזון הנכון ולא את האינטרסים של קבוצות", הוסיפה קול. "הוועדה חושבת שיש צורך להגיע להצעה שתהיה מאוזנת יותר ותביא בחשבון את האינטרסים של כל הצדדים".

ח"כ קלדרון: עושים מניפולציה רגשית

"המצב בשטח הוא שלאותם מאה אלף עובדים בתחום המלצרות אין בעצם שכר. מה שקורה בענף זה פאודליזם", אמר אלון לי-גרין, ממובילי המאבק. "זה המקצוע היחיד שלא מקבלים בו שכר עבודה עבור שעת עבודה. המחוקק קבע שיש בכל עבודה דמי מחלה כדי שלא לאבד את העבודה במקרה של פציעה. מה עם מלצר שובר את היד? אין דרך לפצות אותו. מה עם פנסיה? מה עם פיצויים במקרה של פיצויים? אין למלצרים שום זכויות סוציאליות".

חברת הוועדה, ח"כ רות קלדרון, התייחסה גם היא למצבם העגום של המלצרים. "כשאני יושבת לשתות קפה קיימת מניפולציה רגשית מאוד לא נעימה כשברור שהמלצרים חיים מהטיפ, כשהסכום לטיפים עולה עם השנים", אמר קלדרון. "ישנה איזו מוסכמה בתרבות הישראלית, וזה לא בסדר כלפי הלקוח. אני רוצה לשתות קפה בשקט אז תעזבו אותי, בסוף אתה נאלץ להשאיר טיפ גבוהה יותר ממחיר הקפה עצמו".

לדבריה, בגלל שהמלצרים הם צעירים, הם נתקלים בחוסר צדק שלא ניתן להשלים איתו. "לא מדובר כאן רק בהסדרי עבודה אלא בסוגיה תרבותית. צריך להגיד את האמת, זה שכר ולא טיפ. יש הונאה במילה טיפ".

תמר ברכה, נציגת רשות המסים בדיון הדגישה כי "אין ספק שאם נשלם בשחור, יהיה יותר כסף לכל עובד, אבל אנחנו לא יכולים לתת כסות משפטית להון שחור. אנחנו מתכוונים להסדיר את הנושא על ידי כך שהטיפ יחשב כחלק מהכנסת המסעדה, על כל מה שכרוך בכך, כולל חיוב במס".