66212
התצלום ה"נבואי" של גלעד. צילום תקריב | צילום:

ככל הנראה מדובר בצירוף מקרים בלבד, אבל באחת התמונות של גלעד שליט שצולמה לפני חטיפתו, מופיע עיתון ובו כתבה, שבזמנו לא היתה לה כל משמעות, אבל היום היא מקבלת משמעות אחרת - מצמררת.

בתמונה נראה גלעד שליט בתקופת שירותו הצבאי כשהוא לבוש מעיל חרמונית, מישיר מבט למצלמה. בצידו הימני של התצלום יש עיתון מגולגל, ככל הנראה מאותו היום. בעמוד הראשי שנראה מטושטש במקצת, פורסמה ידיעה אחת בולטת במיוחד.

גלעד שליט והעיתון (צילום: חדשות 2)
העיתון מונח מאחורי החייל | צילום: חדשות 2

בתצלום שצולם זמן לא רב לפני חטיפתו של שליט, מתנוססת הכותרת: "חצי מהציבור: כן לדבר עם ממשלת חמאס". בלי לייחס לצלם התמונה יכולות נבואיות או מאגיות, נראה כי מדובר בצירוף מקרים יוצא דופן.

קיימת מחלוקת בציבור בעניין מו"מ לשיחרור אסירים, בעיקר כאלה עם "דם על הידיים" תמורת חיילים שבויים. מאז נחטף גלעד, ניסה נועם אביו ליצור קשר פעמים רבות עם אסירי חמאס ולהגיע לבכירים באירגון - בניסיון לקדם את שיחרור בנו. בהנחה שמדובר בצירוף מקרים בלבד, הכיתוב "יש לדבר עם ממשלת חמאס", משקף את רצונה משפחת שליט, בכל הנוגע למאמצים לשיחרור בנה.  

לוחות הזמנים ל"עסקת הקלטת"

בראא מלקי האסירה הראשונה ששוחררה במסגרת המו"מ (צילום: AP)
אחת האסירות כבר שוחררה, אתמול | צילום: AP

משני צידי הגבול נשלמות ההכנות האחרונות לקראת עסקת החילופין שתתבצע היום, במסגרתה יועברו אסירות ועצירות פלסטיניות לשטחים, ובתמורה תועבר לישראל קלטת וידאו שבה מופיע גלעד שליט. צוות של הצלב האדום כבר בחן את האסירות בין כותלי הכלא. בג"צ דחה אמש את עתירת ארגון אלמגור נגד שחרור כמה מהן.

כך אמורה העסקה הזו להתבצע: בשעה 9:30 בבוקר יועברו האסירות מכלא השרון למחנה עופר שליד רמאללה. ב-12:00 בצהריים הן יועברו למחסום ביתוניה ומשם לשטחים. במקביל, תועבר קלטת הוידאו לראש צוות המו"מ הישראלי חגי הדס.

לאחר מכן יבחן הצוות הישראלי את הקלטת. ובשעה 14:00 אחר הצהריים יעביר חגי הדס את הקלטת למשפחת שליט שתצפה בה בביתה שבמצפה הילה.

בעזה: חגיגות החמאס מתחילות

מסיבת עיתונאים של חמאס לגבי התקדמות במשא ומתן (צילום: חדשות 2)
מסיבת העיתונאים של חמאס | צילום: חדשות 2

לפני קבלת אות החיים העדכני מגלעד שליט, בחמאס כבר התחילו בחגיגות. ערוץ הטלוויזיה של הארגון הנפיק סרטון וידאו מיוחד לכבוד שחרורן של האסירות, זאת למרות שרובן כלל אינן חברות בו.

בקליפ מוצג שליט כקמע של האסירים הפלסטינים, אשר משפר את גורלם. במקביל מתייחסים בארגון הטרור לכל נושא "עסקת הקלטת" כאל מבצע של "גשם ראשון", רמז לבאות.

בינתיים, משפחותיהן של האסירות הצפויות לצאת היום לחופשי מחכות בציפייה לקראת הרגע בו יתאחדו עם יקירותיהן. "נחבק אותן וננשק אותן", אומרת בהתרגשות אמה של אחת מהן. "הלוואי שכולם ישתחררו ושאלוהים יעניק כוח לכל הפלגים הפלסטינים, ושהם יתאחדו".

"יום חג לפלסטינים"

שליט קמע (צילום: חדשות 2)
שליט מוצג כקמע של האסירים | צילום: חדשות 2

במסיבת עיתונאים שהתקיימה לפני יומיים, שפך בכיר חמאס, מחמוד א-זאהר, אור על המגעים לשחרורו של החייל החטוף. "המו"מ מתנהל על בסיס יומי במשך שעות. אנחנו דנים בפרטי פרטים על איש איש. זהו מו"מ קשה ומתיש, ובה בעת אני לא רוצה לזרוע ייאוש או לטעת תקווה".

בכיר החמאס הוסיף כי הארגון עושה את מירב המאמצים על מנת להגיע לעסקה, אשר תהפוך ל"יום החג של הפלסטינים".  

כל הפרטים על קלטת שליט

סקר חדשות 2: 72% בעד "עסקת הקלטת"

תזכורת: קולו של גלעד מהשבי

"גיבורת" העסקה של חמאס: האמא המתאבדת

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק