זהו סיפורן העצוב של 33 הכלביות העירוניות ברחבי הארץ - כלביות שרבות מהן מוזנחות ומלוכלכות. באופן לא מפתיע, כך גם מצבם של הכלבים עצמם, שחיים ומתים בתת תנאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משרד החקלאות ניסח אומנם נהלים ברורים - מהאופן שבו ישהו הכלבים בתאים ועד הצורך בווטרינר ובמרפאה בכל כלבייה - אבל הנהלים לא נאכפים. בטבריה ממוקמת הכלבייה במרכז המזבלה העירונית. בחדרה הכלבייה מתפרקת. "לפעמים העירייה לא משלמת לספק האוכל את הכסף שחייבים לו והוא לא מוכן לספק לנו", אומר עובד בכלבייה בחדרה. "הווטרינר הוציא פה אלפי שקלים על כלבים ואף אחד לא החזיר לו".

הרשויות המקומיות והעיריות הן שאחראיות לתקצוב הכלביות, רק שהכסף לא תמיד נמצא, גם לא כסף לבקשות צנועות כמו זו של עובד הכלבייה בחדרה: "ונטילטור ענק בקיץ שייתן פה קצת אוויר לכלבים".

"המצב בכלביות מזעזע"

"במשך 30 שנה אני רואה בכלביות העירוניות מצב מזעזע: כלבים חולים, כלבים גוססים", אומרת אתי אלטמן, מ"תנו לחיות לחיות". "אלפי תלונות הוגשו למשרד החקלאות. שום דבר לא נעשה. הגיע הזמן לעשות שינוי ושהסמכויות יעברו למשרד לאיכות הסביבה".

אבל מתברר שגם כשלכלב כבר יש סיכוי לקבל בית, זה לא כל כך פשוט. "באנו לאמץ כלבה שנזנחה על ידי הבעלים שלה", מספרת שירלי חזוז, מטפלת באמצעות בעלי חיים מקדימה. "נאמר לנו שאין בעיה ושאנחנו יכולים לקחת אותה, בתנאי שאנחנו משלמים 430 שקל על הימים שהיא הייתה בהסגר. בנוסף אנחנו צריכים לשלם גם קנס למועצה".

הקנס למועצה הוא קנס על נטישה שלא שירלי ביצעה, ולכך מתווספים תשלומים עבור חיסון, עיקור ושבב. "מדובר על סביבות 1,500 שקל עוד לפני שהוצאנו את הכלבה מההסגר", אמרה.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "השירותים הווטרינריים של המשרד עורכים ביקורות בכלביות באופן שוטף ויזום. המשרד מקצה מדי שנה כמה מיליוני שקלים לטובת שדרוג הכלביות ובשנים האחרונות אף הורה על סגירתן של כלביות שלא עמדו בנהלים".

מעמותת "תנו לחיות לחיות" נמסר: "המצב ברבות מהכלביות העירוניות בישראל מזעזע, והחיים בהן פשוט גיהינום עלי אדמות עבור הכלבים שמגיעים אליהם. מאה אלף כלבים מוצאים את מותם מדי שנה בכלביות העירוניות. חלקם מתים ממחלות ומפציעות, והיתר, שאינם מאומצים, מומתים באופן יזום על ידי המדינה בכלביות העירוניות. משרד החקלאות, שאמור לפקח על ההתנהלות התקנית של הכלביות, אינו עושה דבר. עמותת 'תנו לחיות לחיות' יוצאת בקמפיין אשר דורש משר החקלאות להפסיק להפקיר את בעלי החיים בכלביות העירוניות. העמותה מציעה לכל המעוניין להקדיש מספר שניות על מנת לשלוח מכתב אוטומטי לשר, ולגורמים נוספים בעלי סמכות במשרד החקלאות, בממשלה ובכנסת".