אחרי שנה של חזרות לקראת חגיגת בר המצווה המסורתית של קיבוץ בארי, הכל היה מוכן - הריקודים, השירים ואפילו סרט שהופק במיוחד. רק שלחמאס היו תכניות אחרות עבור הילדים ומאז שהחל הירי לפני קצת יותר משלושה שבועות, הילדים לא יכולים לקיים חזרות ובטח שלא להעלות את המופע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כשעוד היינו בחזרות, הייתה נפילה באמפי", סיפרה בת השכבה, שני ברוך בת ה-13. "היינו שם 30 ילדים. זה היה מלחיץ, לא ידענו מה לעשות". לירי הראשון הזה התווספו הפצצות רבות, והתקיפות החוזרות ונשנות של חמאס למעשה סתמו את הגולל על חגיגת סוף השנה של הצעירים.

פצצה מרגמה בבארי, ארכיון (צילום: חגי הקר, חדשות 2)
פצצה מרגמה בבארי, ארכיון | צילום: חגי הקר, חדשות 2

אלא שהשמועה על ביטול מסיבת בר המצווה ואכזבתם של הנערים הצעירים לא נשארה רק בתוך הקיבוץ. ארז בוסו מנכ"ל קבוצת "sunways holliday" המתמחה בהבאת תיירים מצרפת לישראל וישראלים לצרפת, שגם לו אין ממש עבודה מאז תחילת מבצע "צוק איתן" החליט לעשות מעשה. בוסו ארגן טיול, בחינם, עבור כל השכבה לבירת צרפת פריז. "אנחנו זכינו מכם", אמר בוסו לילדים. "לא יכול להיות שילדים יסיימו את הקיץ בלי לחגוג. ומה יותר טוב מלחגוג את הקיץ בדיסנילנד בפריז".

אין תמונה
גם יופיו של מגדל אייפל לא עזר, ארכיון

גם פריז השקטה לא השכיחה את הקושי

הקסם של פריז עשה את שלו עבור הילדים. הביקור במגדל אייפל המפורסם, אוצרות התרבות של המוזיאונים, השייט המרגיע על נהר הסיין, וכמובן גולת הכותרת בדמות הביקור בדיסנילנד, איפשרו לילדים אתנחתא קצרה מהתופת והקושי של לחיות תחת אש.

לפני כמה ימים הם חזרו מהטיול המהנה ארצה, ועוד בדרך חזרה לקיבוץ הספיקו לשמוע את הדי פיצוץ המרגמה שנורתה על ידי מחבלי החמאס, ממנה נהרגו ארבעה חיילי צה"ל. "היה פיצוץ ואז ראינו פטריית עשן", העיד חן קראוניק בן ה-12. "ואז אחרי שתיים-שלוש דקות, אמרו שיש הרוגים ופצועים קשה. אתה רואה את זה מול העניים שלך וזה עצוב".

לכן אחרי לילה אחד בלבד, חלק מההורים שוב ארזו לילדים את המזוודות. חלקם נסעו לקרוב משפחה אחרים הגיעו להפוגות בקיבוצים שבצפון. אז גם אם מדובר ברגע אחד של אושר במדינה רחוקה במערב אירופה, הילדים לא שכחו את הסכנות והחששות, ילדים שבסך הכל רצו לחגוג את המסורת המשמחת של חגיגת גיל המצווה.