אסון המסוקים נחרת בזיכרון הקולקטיבי כאחד האסונות הקשים בתולדות צה"ל. 16 שנים אחרי, חזר השנה שם אחד לכותרות: סגן-אלוף משה מועלם, מפקד הבופור שנהרג יחד עם חייליו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השנה, הייתה זאת אלמנתו שולי שגרמה ללא מעטים להזיל דמעה כשנבחרה לכנסת, מקום 12 ברשימת הבית היהודי, שנכנסה פנימה ברגע האחרון ממש - כמה סמלי - בזכות קולות החיילים.

"החיבור שלנו למקום הזה, לפחות בתחושה, הוא למקום של הנפילה", סיפרה אלמנתו, שולי, במקום התרסקות המסוקים שבה נהרג משה ז"ל בשאר יישוב בצפון. "הדרך הזאת, הנוף הזה. הידיעה שמועלם נפל כאן אל מותו באופן פיזי".

פקודיו סיפרו: "היה אדם קשוח - אך אהוב על כולם"

היא הוסיפה, כי "כשבאים לפה אז ניתן לחוש את הזמן שעבר". גם בתה, ניצן, שמשרתת כעת באותה חטיבה שבה שירת אביה המנוח, סיפרה על זכרונותיה. "אין הדחקה של זכרונות או משהו כזה", ציינה הבת. "אחרי שאבא נפל, היינו באות לפה הרבה. אני לא זוכרת מה שקרה לפני האסון - רק מה שקרה אחרי".

שולי המשיכה וסיפרה, כי "הבופור היה הבית שלו בשבעת החודשים האחרונים לחייו. באחת היציאות של מועלם הביתה הוא קנה לניצן ולאחותה עגילים מנייר וסוס עץ".

"בכלל, בבופור, חדר המבצעים שהיה המשרד שלו כמג"ד הופרד באמצעות קיר עץ", נזכרת האלמנה. "אחד הסיפורים ששמענו הרבה מסמב"צים בבופור, הוא שהוא היה אומר להם להיות בשקט כי הוא נכנס למשרד ומדבר עם הבית. כולם תיארו את הקול הפיקודי שלו מתחלף למשהו רך יותר כשזה היה קורה".

"אהב את זה והיה מאושר". שולי וניצן | צילום: חדשות 2

"החמצתי את אבא"

שולי מועלם אמרה כי כנער, משה אמר שלהיות קצין בצה"ל זו השליחות שלו. "זו דרכו להשפיע על מדינת ישראל ועם ישראל", הסבירה. "הוא אהב את זה והיה מאושר. התחושה הזאת נתנה לי המון כוח".

הבת ניצן המשיכה ואמרה, כי בחירתה ללכת לאותה חטיבה שבה שירת אביה נובעת מכיוון ש"זה המקום שנכון לי ובו אני צריכה להיות. יחד עם התחושה שזה היה המקום של אבא". אמה סיפרה, כי "לא היה גבול לדברים המופלאים שהוא יכול היה לעשות".

"החמצתי את אבא", אמרה הבת. "ככל שמתבגרים מבינים יותר מה המשמעות. זה קרה בעצם כשהייתי מאוד קטנה ולא הבנתי מה זה להיות בלי אבא. באחת הפעמים החיילים שלו סיפרו לי שהוא היה מפקד קשה - אבל אהוב".