עוד כשנה וחצי ישראל תארח את אליפות אירופה לנערות עד גיל 19. המתקנים נוחים, האיצטדיונים ברמה גבוהה אבל דבר אחד חסר - לישראל לא הייתה נבחרת בנות שיכולה להתמודד בתחרות, עד עכשיו. האם תצליח נבחרת ישראל בכדורגל בנות שהוקמה ממש עכשיו, רק לצורך האליפות, להתמודד עם התחרות באירופה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מדי שבת הבנות יוצאות לקרב מתיש על הדשא. הן נחשבות הטובות בארץ לגילן וסגל הקבוצה מורכב בנות מכל הארץ ומרקעים שונים. יש שם אמריקאיות, ערביות מנצרת, וגם את אופל, נערה דתיה. סאמר סופר למשל, הגיעה לנבחרת הישר מניו-יורק שם היא שיחקה כדורגל כבר מגיל 5. על לימודי הביולוגיה באוניברסיטת מסצ'וסטס ויתרה לטובת ההזדמנות להוביל את נבחרת ישראל שקמה זה מכבר עבור אליפות אירופה. "ברור שבהתחלה זה קשה", מעידה סופר. "לא קל לעבור לארץ חדשה, אבל אי אפשר להגיד לא להזדמנות לשחק בנבחרת ישראל".

כדי להקים את הפרוייקט חיפשו מאמן מוכר ובעל ניסיון שיוכל ליצור נבחרת יש מאין. את התפקיד הציעו לגיא עזורי. המאמן שהדריך את בית"ר ירושלים והפועל באר שבע סירב בהתחלה. הוא טען שכדורגל נשים לא נחשב בארץ, אבל היום, אחרי שנכנע ללחצים הוא מעיד "אני נהנה".

המאמן: גיא עזורי
המאמן: גיא עזורי | צילום: חדשות 2

אחרי שהבנות מסיימות את הלימודים בבתי הספר, הן מגיעות לויינגייט שם הן מבלות את רוב היום באימונים. הן ישנות, אוכלות ומתאמנות ונמצאות כל הזמן יחד. "ההבדל בין הנבחרת הזו לנבחרות הבכירות באירופה יכולה להגיע ל-15:0", מספר עזורי. "אבל אם נבחרות אחרות יצטרכו להקיז דם בשביל לנצח אותנו - זה האתגר הגדול ביותר שעומד בפניי".

משחקות בארץ אבל חולמות על אירופה וארה"ב

בינתיים הן מתאמנות בעיקר מול קבוצות של בנים בארץ, מולן הן לא רק מחפשות להפסיד בכבוד. כולן מצפות לאליפות אירופה, אבל חולמות על כדורגל בקולג' אמריקני או על קריירה באירופה שם אפשר להרוויח כסף. בישראל לעומת זאת בשעה שההתאחדות לכדורגל משקיעה הרבה מאוד בנערות, השחקניות הבוגרות לא מצליחות להתפרנס ואפילו לאחרונה הכריזו על סכסוך עבודה לנוכח התנאים המפלים לעומת אלו של הגברים.

עזורי והבנות. לוקחות את ההפסדים ללב
עזורי והבנות. לוקחות את ההפסדים ללב | צילום: חדשות 2

"רוב הבנות רוצות לשחק כדורגל", אומרת מנהלת אגף כדורגל נשים ורכזת ארגון "אתנה", שרון זאבי. "לפעמים הן מתביישות להגיד שהן רוצות לשחק, והמטרה שלנו היא גם להגיד להן שזה בסדר לשחק וגם ליצור עבורן את התשתית שתאפשר להן לשחק".

בינתיים הקבוצה קמה בעיקר כדי שתהיה נציגות ישראלית באליפות אירופה הקרובה. לא ברור לאן הולך הענף או האם יעשה מרכזי יותר בתרבות ובחברה. אבל בטוח שנבחרת שכזו, שלוקחת בנות צעירות ומלמדת אותן את מהות הכדורגל היא צעד חיובי בכיוון הנכון.