נכנס לספר שיאי גינס. אלון ז"ל (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
נכנס לספר שיאי גינס. אלון ז"ל | צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

חתן פרס ישראל ושיאן גינס נפטר: עזריה אלון, ממייסדי החברה להגנת הטבע, הלך היום (א') לעולמו בגיל 95. אלון, שזכה לפני כשנה וחצי בפרס ישראל על מפעל חייו ותרומתו לחברה, יובא למנוחות ביום שלישי בשעה 15:00 בקיבוץ בית השיטה. מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן, ספד לו: "הטבע בישראל איבד היום את גדול תומכיו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלון, שנולד ב-1918 באוקראינה, הלך לעולמו בביתו בבית השיטה. הוא הותיר אחריו את אשתו רות, שלה היה נשוי 61 שנים, וארבעה ילדים. אלון פעל רבות לתיעוד הטבע בארץ ולהגנתו, ובמהלך חייו פירסם עשרות ספרים בנושאי טבע וידיעת הארץ, ושימש כעורך הראשי של האנציקלופדיה "החי והצומח של ארץ ישראל". כמו כן ערך את הספר "מדריך לציפורי ארצנו".

בשנת 1959 הוא החל להגיש את תכנית הרדיו "נוף ארצנו", ועשה זאת ברציפות במשך למעלה מחמישים שנה, מה שהכניס את שמו לספר השיאים של גינס בתור המגיש הוותיק ביותר של תכנית רדיו. בנוסף, זכה אלון בפרס רשות השידור בשנת 1966 על תוכניתו. 

"מורשתו תהיה חלק מנופי ארצנו"

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן, הגיב על ההודעה על פטירתו של אלון: "עזריה אלון הוא דמותה של מדינת ישראל ודמותה של מדינת ישראל היא עזריה אלון. קשה לדמיין איך ארץ ישראל ונופיה היו נראים לולא העשייה הרבה של אלון, ההישגים שלו ותרומתו לאורך עשרות השנים בהן היה פעיל, מימיו כבחור צעיר במאבק סביב ייבוש החולה ועד לימים האחרונים, בהם לקח חלק במספר מאבקים סביבתיים".

"אלון היה דוגמא ומופת לאהבת הארץ, הוא חינך ולימד דורות רבים, הפיץ לציבור את הידע העצום שלו והשתתף באינספור מאבקים סביבתיים, למען הטבע והציבור", הוסיף פקמן.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, ספד: "עזריה אלון הניח את היסודות לשינוי התפישה של אזרחי ישראל בגישה אל הטבע והסביבה והמשיך לפעול להנחלת מסריו עד ימיו האחרונים. נפגשנו לאחרונה בארועי 60 שנה לחברה להגנת הטבע והיה לי ברור כי מורשתו תהיה חלק מנוף ארצנו לדורי דורות. יהי זכרו ברוך".