שנתיים אחרי התאונה הקטלנית שבה נספו שמונה מבני משפחת אטיאס סמוך לטבריה, מתפרסמות כעת הקלטות שיחת הטלפון שבה נשמעים בני המשפחה ברגעיהם האחרונים. הקלטות השיחה עם המשטרה אינן קלות להאזנה, אך הן מספרות על המצוקה הקשה שהורגשה בכלי הרכב ועל אוזלת היד של השוטרים בצידו השני של הקו. ההקלטות, שאינן קלות להאזנה, מתפרסמות כעת בהסכמת המשפחה שהחליטה אילו קטעים ייחשפו לציבור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השיחה מתחילה בשעה 01:10 לפנות בוקר, בלילה שבין יום ב' ל-ג', 22 במאי 2012. תשעת בני משפחת אטיאס חוזרים מחנוכת בית כנסת במגדל העמק לביתם ביישוב בר-יוחאי שליד צפת. בתוך כלי הרכב - רפי ואשתו יהודית ושבעת ילדיהם: אביה (17), התאומים נריה ואלישיב (16), שירה (10), תאיר (8), נועה (4) ורחל (7) - היחידה ששרדה את נסיעת הבלהות. מתחילת ההקלטה ועד סופה הטראגי חולפות שש דקות ארוכות שבהן לא ניתנה עצה אחת מועילה לבני משפחת אטיאס.

שוטרת: הלו.
יהודית אטיאס: שלום, אנחנו נוסעים...
שוטרת: אני לא שומעת אותך.
יהודית אטיאס: אנחנו נוסעים כאן...
רפי אטיאס: הלו, שלום לך. אני נוסע מצומת גולני לטבריה. וה...איך קוראים לו שלי נתפס. הגז כנראה נתפס, אני לוחץ ברקס בכל הכוח, ההנד-ברקס עד הסוף והאוטו פשוט עף.

כך נשמעו הדקות הגורליות של משפחת אטיאס (צילום: חדשות 2)
בני משפחת אטיאס, ארכיון | צילום: חדשות 2

רפי אטיאס: אני יצאתי ממגדל העמק לכיוון צפת. ליד צומת גולני האוטו לא, לא, לא עוצר לי. הגז כנראה נתפס. אני לוחץ ברקס בכל הכוח וההנד-ברקס כמעט עד למעלה.
שוטרת: איפה אתם כרגע?
רפי אטיאס: אני רגע ליד...גבעת אבני. אני צריך שמשהו יעצור לי את האוטו.
שוטרת: בסדר, איך קוראים לך?
רפי אטיאס: אטיאס רפאל. עכשיו גבעת אבני...אני עובר את הצומת בירוק, רכבים עלולים לפגוע בי...
שוטרת: חכה דקה על הקו, אדוני, דקה.
רפי אטיאס: אין לי, אין לי הרבה מקום. תזעיקי לי בבקשה מישהו מטבריה או איזה ניידת, אולי מטבריה, אולי שתבוא מולי.

בני המשפחה (צילום: משה בוזגלו, האלבום המשפחתי)
רגע לפני התאונה, משפחת אטיאס | צילום: משה בוזגלו, האלבום המשפחתי

רפי מדווח למוקד שחצה במהירות את צומת גולני מבלי שהצליח לבלום או לפנות לכיוון בר-יוחאי והם מתקדמים בנסיעה מהירה לעבר הירידות לטבריה. רגעי החרדה של משפחה שלמה בתוך כלי הרכב נשמעים היטב בהקלטה. בשלב הזה מעלה המוקדנית שוטר נוסף על הקו. הטלפון עובר ליהודית שמרגע זה החזיקה בטלפון בזמן שרפי מנסה במהירות של למעלה מ-100 קמ"ש לנווט את המכונית. גם בשלב הזה לאחר מספר דקות של שיחה, השוטרים עדיין לא מבינים את מצבה של משפחת אטיאס.

שוטר: הלו, גברת? גברת, עם מי אני מדבר?
יהודית אטיאס: קדוש שבשמיים, הקדוש ברוך הוא תרחם!
שוטרת: גברת, תסבירי איפה אתם כרגע.
יהודית אטיאס: איפה אנחנו רפי?
רפי אטיאס: מגבעת אבני.
יהודית אטיאס: אחרי גבעת אבני.
שוטרת: לאיזה כיוון?
רפי אטיאס: לכיוון טבריה.
יהודית אטיאס: אבא שבשמיים, בורא עולם!
שוטר: רגע, אבל מה זה, ירידה?
יהודית אטיאס: אנחנו בנסיעה, אנחנו...אנחנו עם שבעה ילדים. בורא עולם תרחם עלינו!
שוטר: הלו? זה מישור לא?
יהודית אטיאס: כן, בינתיים זה במישור.
שוטרת: תרימו את ההנד-ברקס.
רפי אטיאס: אין, אין לי הנד-ברקס. תיזהרו עכשיו, זה סיבוב...
יהודית אטיאס: אוי השם...איזה סיבוב...
שוטר: אין לו ברקסים?
יהודית אטיאס: אין לו גם הנד-ברקס, תשלחו דחוף, אנחנו בסכנת נפשות!
שוטר: אין לו ברקסים?
יהודית אטיאס: אין לו ברקסים ולא הנד-ברקס. אנחנו בסכנת נפשות.
שוטר: שישים אורות מהבהבים.
יהודית אטיאס: אנחנו לפני הירידות לטבריה. רפי, תלך לאיזשהו כיון, תנסה להיתקל במשהו. רפי, תנסה לדפוק את האוטו. יש לך מקום בצד אולי לדפוק את האוטו ככה? השם, אלוקים, אנחנו בסכנת נפשות!
שוטר: איפה אתם עכשיו בדיוק?
יהודית אטיאס: רפי, אולי פה בצד, בזה כאן...
שוטר: תני לי מיקום איפה אתם נמצאים עכשיו בדיוק?
רפי אטיאס: אנחנו לפני הצומת של פוריה, אבל אם אני לא אעצור עכשיו...
יהודית אטיאס: אם אנחנו לא נעצור עכשיו, אנחנו לפני צומת פוריה, יש לנו כאן סיבוב, סיבובים ו...ואנחנו גמרנו...אנחנו כבר עם גיצים מאחורה באוטו, תשלחו לנו ניידת!

היחידה ששרדה, רחל אטיאס (צילום: אבישג שאר ישוב)
היחידה ששרדה, רחל אטיאס | צילום: אבישג שאר ישוב

במהלך הניסיון הנוסף של המשטרה להבין את כיוון נסיעת המכונית - חולפות שניות יקרות. על פי דוח משרד התחבורה, המכונית לא הפסיקה להאיץ. השוטרים מורים למשפחה להפעיל את אורות החירום, אך הם שמבינים כבר את חומרת המצב, חושבים כיצד ניתן יהיה לעצור את המכונית בדרך אחרת. מכאן ועד לרגע התאונה, נשמעים בעיקר הקולות בתוך כלי הרכב שממשיך לשעוט במהירות והגיע כבר ל-130 קמ"ש.

שוטר: איך קוראים לך?
יהודית אטיאס: רפי אטיאס.
שוטר: זה השם של בעלך?
יהודית אטיאס: רפי אטיאס. אלוקים, אנחנו על 120. אלוקים, אנחנו על 120. אבא שבשמיים, תרחם. בורא עולם, מה אנחנו עושים?! רפי, תנסה לשלוט לאיזשהו כיוון. אתם לא אומרים כלום! רפי, תנסה להיתקע באיזשהו...תנסה אולי להיתקע ב...השם, השם...
רפי אטיאס: היא (השוטרת) לא שולחת לי אף אחד, למה?
שוטר: תקשיבי, אני מנתק אותך . יתקשרו אלייך מהתחנה עכשיו, בסדר?
יהודית אטיאס: רפי, תנסה להיתקע כאן בזה...רפי, כאן, תנסה להיכנס פה.
רפי אטיאס: טוב, חברה!
יהודית אטיאס: רפי, רפי...תנסה, מאמי...רפי תנסה לנסוע רק ישר, לא...
רפי אטיאס: אנחנו בירידה!
יהודית אטיאס: איזה ירידה?
רפי אטיאס: בירידות עכשיו של טבריה, תשלח לי מישהו שיעצור אותי!
יהודית אטיאס: אתה לא יכול לשלוח לנו עוד מישהו שיעצור? אנחנו בירידות של טבריה...אנחנו לא דמיינו שהוא יילך.
רפי אטיאס: וואי, וואי, וואי...
יהודית אטיאס: שמע ישראל! שמע ישראל!

זירת התאונה, ארכיון (צילום: חדשות 2)
זירת התאונה, ארכיון | צילום: חדשות 2

את רגע התאונה המחרידה קטענו. במהלך אחד העיקולים בטבריה פגעה המכונית בחומת הפרדה מבטון בגובה 80 סנטימטרים. המכונית עברה מעליה, חצתה שני נתיבים נגדיים וכביש שירות עד שפגעה במדרכה מעל הגדר ונפלה לתהום של 30 מטרים. כשכוחות ההצלה הגיעו למקום והחלו לחלץ את בני המשפחה מתוך הרכב שעלה באש, הם גילו שרק רחל הקטנה שרדה.

לפני חצי שנה הוחלט בפרקליטות לסגור את תיק החקירה, כיוון שלא נמצאו ראיות לעבירות פליליות כלשהן בפרשה. התיק ייגנז בעילה של חוסר אשמה פלילית הן מצד מי שנהג ברכב, אבי המשפחה המנוח, והן מצד כל גורם אחר.

ההחלטה נסמכת על תחקיר התאונה שהוכן בטכניון וקבע שכבר במהלך שיחת הטלפון למוקד המשטרתי, היה הרכב במצב של האצה בלתי נשלטת ולמרות שמהבדיקה עולה שהבלמים פעלו - הם לא הביאו לעצירה. כלומר, הבלמים לא הצליחו להאט את מהירות הנסיעה ונשחקו בתוך דקות - עד שהתפוררו לחלוטין.

קרוביהם של בני משפחת אטיאס כועסים על ההחלטה וסבורים שמדובר בכשל של המשטרה, שהציבה מוקדנים ללא יכולת מענה ראוי למצבים מסוג זה. במקביל, בודקים במשפחה אפשרות לפעול נגד חברת מיצובישי, למרות שטרם נמצא פגם גורף בדגם המכונית.

"איך אנחנו מונעים את התאונה הבאה?"

"אני מרגיש שאח שלי אומר לי 'לך להקלטה, הכל נמצא בהקלטה'", אמר לחדשות 2 Online ישי אטיאס, אחיו של רפי ז"ל, שהיה בין בני המשפחה שהחליטו לחשוף את הקלטת השיחה בין אחיו לבין מוקד המשטרה. "חשוב לנו לשים את האמת על השולחן ולדעת שיש הפקת לקחים. פתאום אתה מבין שלא נעשה שום דבר מבחינת מסקנות, איך אנחנו מונעים את התאונה הבאה?".

"הכאב הוא עצום ונורא", ציין אטיאס. "אנחנו חיים את זה יום יום ושעה ושעה. אם הקלישאה אומרת שכל יום שעובר מרפא, אז ההיפך. כל יום הוא יותר קשה ויותר חסר לך. כשנחשפה הקלטת הבנתי איזה אח ענק היה לי. זה שבר כבד מאוד למשפחה וליישוב, מאוד קשה לנו".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנו משתתפים בצערה הכבד של המשפחה. בפתח הדברים נבהיר כבר עתה כי כל ניסיון לקשור בין שיחת הטלפון מהמוקד לתוצאה הטראגית של התאונה, הינו חסר אחריות ומשולל כל יסוד".

"תפקיד המוקדן במשטרת ישראל הוא להבין את מהות הפנייה ובהתאם, לשגר ניידת למקום על מנת שהשוטר בשטח יבחן באופן ישיר ובלתי אמצעי את נסיבות האירוע, כפי שנעשה גם במקרה זה. לצערנו, עד לחבירת הניידת לרכב הנוסע, אירעה התאונה".

עוד צוין, כי "מוקד המשטרה מסייע מדי יום להצלת חיים באמצעות הנחיית אזרחים ושיגור כוחות, אולם לא ניתן להתחייב בכל פנייה יינתן למענה מציל חיים באמצעות הטלפון, שהרי אין בידי המוקדן את כלל הנתונים והנסיבות של האירוע ומורכבותו. ראוי לבהיר כי לא ניתן לגבש מענה אחיד שיהיה תמיד נכון לכלל מצבי החירום בגינם פונים אזרחים למוקד המשטרה, שכן כל אירוע ונסיבותיו הוא, וכי מענה שיכול להציל חיים באירוע אחד עלול ליטול חיים באחר".