אל תרגישו לא בנוח אם לא הכרתם אותם, או שכלל לא ידעתם שיש לנו נציגים לאולימפיאדה בסוצ'י שברוסיה. אמנם במסגרת האירוע השנתי של הוועד האולימפי לבחירת ספורטאי השנה עשו ל-5 מחברי המשלחת לסוצ'י כבוד, אבל מהרגע שהם ירדו מהבמה, אפילו יו"ר הוועד האולימפי שכח לברך את חברי הנבחרת - שישבו לו ממש מתחת לאף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר 8 חודשים שאניה ויבגני הם זוג על הקרח. רגע לפני האולימפיאדה, הם הגיעו לכבוש את רחבת הקרח באליפות הארץ בחולון. היא בת 16 והוא בן 25. מגיל 3 הוא בארץ, את האימונים התחיל כילד במטולה, עשה צבא ומתאמן מאז השחרור בארה"ב. הוא מכוון למטרה אחת - לאולימפיאדה. "אנחנו כמו זוג נשוי, רק לא במיטה. כל היום אנחנו ביחד", מספר יבגני קרסנופולסקי.

"התחלתי לרצות את זה לפני 4 שנים, אז התברר לי שיש אפשרות טובה עם הרבה עבודה להגיע לאולימפיאדה והתחלתי לקרוע את התחת", מסביר יבגני. את בת הזוג אניה, שידכו לו בארה"ב. היא יהודייה, שהוריה גרו פעם בישראל. "אני מקווה באולימפיאדה הבאה להיות בין עשרת הבכירים אפילו בחמישייה", מסמן יבגני מטרות.

חמשת הספורטאים אולימפיים (צילום: חדשות 2)
חמשת הספורטאים אולימפיים | צילום: חדשות 2

בזכות העלייה מברית המועצות

חוץ מאניה ויבגני, גם אלכסיי ייצג את ישראל באולימפיאדה. הוא מחליק מגיל 5 והגיע לאליפות ישראל כדי שמור על התואר. אלכסיי שכח את בגדי המופע במלון, הגיע בשנייה האחרונה ועלה על הקרח אפילו בלי חימום. הוא מקווה שזה לא ישפיע על הביצועים.

כבר מספר פעמים צעדה משלחת ישראלית בטקסי הפתיחה של אולימפיאדת החורף, לא מעט בזכות העלייה מברית המועצות - שהביאה את הספורטאים חובבי הקור.

אלכסיי, למשל, פרש מהנבחרת האוקראינית אחרי שקיבל טלפון מפתיע מיו"ר התאחדות ההחלקה על הקרח בוריס חייט. "בוא לתל אביב", הוא אמר לי מספר אלכסיי. "עניתי לא: 'או קיי'".

כמה חודשים אחר כך כבר החזיק באזרחות ישראלית בזכות אמו היהודייה. הוא כבר מספיק לספר שהוא אוהב את המדינה: "אני אוהב את המדינה באמת, כאילו שהייתי פה כמה פעמים, אני מרגיש פה הרבה יותר בנוח".

מגשים חלום, בוריס חייט (צילום: חדושת 2)
מגשים חלום, בוריס חייט | צילום: חדושת 2

חזון של איש אחד

את העובדה שילבשו את המדים הלאומיים חייבים הספורטאים האולימפיים שלנו לאיש אחד - יו"ר ההתאחדות בוריס חייט, שעוקב צמוד אחרי ההתקדמות שלהם מתחרות לתחרות. הקשר שלו עם הקרח התחיל באמצעות בתו גלית חייט, שייצגה את ישראל ב-3 אולימפיאדות.

עכשיו היא גם אחת המאמנות של הנבחרת. המדינה עוזרת בצניעות ,אבל האבא בוריס הוא איש עסקים שמשקיע מיליוני שקלים מדי שנה. "לא מבינים שספורט זה פוליטיקה הכי גדולה בעולם", הוא מדגיש. "אי אפשר לרכוש כרטיס למשחקי הפתיחה ומיליונים ייראו את זה בכל העולם. מתי שאנחנו נכנסים עם הדגל זה פוליטיקה".