דפים מיומנו של אילן רמון יוצגו במוזיאון
אילן רמון ז"ל

מוזיאון ישראל מתכוון להציג בקרוב לציבור הרחב את מה שנותר מיומניו של האסטרונאוט אילן רמון ז"ל, שנהרג בהתרסקות המעבורת קולומביה בשנת 2003. דפי היומן יוצגו לציבור ביום שלישי הקרוב.

בנוסף ניתן יהיה לראות את דגל ישראל הראשון שהוצג בא"ם, תמונות של החתונה הראשונה שנערכה בכותל, יומנים של אייכמן, שיר השלום המוכתם בדם שהיה בכיסו של ראש הממשלה הנרצח יצחק רבין ופריטים היסטוריים נוספים.

שלושים ושבעה דפים מיומנו של רמון שרדו את ההתרסקות, ואת הטמפרטורות הגבוהות במה שמוגדר על ידי אוצר התערוכה במוזיאון ישראל,יגאל צלמונה- נס .מרבית היומן הוחזר למשפחתו של רמון, אבל שני דפים הושארו לטובת התצוגה .

לפני שיצא לטיסה רמון , בן 48, אב לארבעה, דיבר על הרגשת השליחות ועל העובדה שהוא מייצג את כל היהודים בטיסה ההיסטורית. " עבור ניצולי השואה - יהודי יליד ישראל שנוסע לחלל, זה התגשמותו של חלום", אמר.

הקהל הרחב יוכל לראות בתערוכה במוזיאון ישראל בירושלים את דף התהילים שנמצא ביומנו של רמון ודף נוסף עליו רשימות שאילן ערך במהלך שהותה של המעבורת בחלל. דפי היומן נמצאו בעיירה פלסטין שבטקסס, הדפים לא שרדו רק את החום והלהבות שנוצרו בהתרסקות המעברות, הם גם שרדו את הקור באטמוספירות העליונות ואת הרטיבות בשדה בה הם נמצאו - חודשיים לאחר ההתרסקות.

רונה רמון שמרה לעצמה את מרבית הדפים שלדבריה מכילים הערות אישיות . מוזיאון ישראל מתכוון להציג את הדפים יחד עם עוד תעודות ומסמכים בעלי חשיבות מההיסטוריה הישראלית.