חסרת ישע כבולה באזיקים: קשישה ערירית כבת 80, ניצולת שואה המתגוררת בבניין במגדל העמק, הובלה אמש (ג') לאשפוז בכפייה בבית חולים פסיכיאטרי - כשהיא אזוקה בידיה. שכניה ההמומים, שלא האמינו למראה עיניהם ולא הבינו מדוע הקשישה הערירית הושפלה והובלה מחוץ לביתה כשהיא כבולה בידיה, שחזרו היום את המאורע החריג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"אני עובד במספרה מול ביתה של הקשישה, אני ושכנים נוספים שמענו צעקות וראינו המולה", סיפר מאיר זגורי, שכנה של הקשישה בשיחה עם חדשות 2 Online. "שמענו צרחות איומות, כאילו שהורגים מישהו. פרצנו מיד לכיוון הבית - ומצאנו את הקשישה אזוקה וצורחת, כאילו עומדים להרוג אותה. ראינו את האישה ולידה שני גברתנים שניסו לקחת אותה אזוקה מחוץ לביתה. מיד הזמנו משטרה ודרשנו שלא יאזקו אותה. היא מיררה בבכי".

זגורי הוסיף כי הקשישה אינה דוברת עברית, רק רוסית - וכי הוא ויתר השכנים התעקשו שתהיה במקום עובדת רווחה שתתרגם עבורה מה בדיוק מתרחש - ושבשום אופן לא יקחו אותה בכוח וכשהיא אזוקה כאחרונת הפושעים. "הם אמרו שיש להם צו", סיפר. "אנשי הפסיכיאטריה המחוזית שאלו אם אנחנו קרובי משפחה שלה. אמרתי להם שלא ושלא ייתכן שיבואו לקחת אותה בלי ליווי של עובדת סוציאלית. לא משנה אם אנחנו משפחה או לא".

בסרטון נראית הקשישה מוצאת מביתה כשהיא מוקפת בשוטרים ובשכנים מודאגים. השוטרים הוזעקו למקום לבקשת השכנים, ולטענתם, הם טיפלו במקרה באופן ראוי ונהגו בכבוד בקשישה - זאת לעומת אנשי הפסיכיאטריה המחוזית שאזקו את האישה - כך לדבריהם. הקשישה נלקחה לאשפוז בבית החולים הפסיכיאטרי "שערי מנשה" לאחר שהוסרו מידיה האזיקים.

"הייתי בהלם. המוח האנושי לא קולט דבר כזה"

"צרחה כאילו עומדים להרוג אותה" (צילום: מאיר זגורי)
"צרחה כאילו עומדים להרוג אותה" | צילום: מאיר זגורי

המקרה החריג הגיע גם ללשכת ראש עיריית מגדל העמק, אליהו ברדה, ששיתף את תמונת הקשישה האזוקה בעמוד הפייסבוק שלו. "לאחר בירור שערכתי מול משטרת מגדל העמק ומנהל האגף לשירותים חברתיים בעירייה, התברר שהאישה פנתה לרופאת המשפחה שלה והשמיעה מסרים אובדניים", כתב ראש העירייה. "הרופאה פנתה לפסיכיאטר המחוזי שהוציא צו. המהלך של איזוקה בלתי סביר בעיניי".

"אסור שיקרה דבר כזה בעולם. המוח האנושי לא קולט את זה. זו אישה חסרת יכולת וישע שבאים ואוזקים אותה. הייתי בהלם", סיכם שכנה ההמום של הקשישה את החוויה המטלטלת.

מלשכתה של שרת הבריאות יעל גרמן נמסר בתגובה: "השרה רואה את המקרה כפי שמתואר בחומרה רבה. על פי הנחייתה, יבצע המשרד תחקיר מיידי של המקרה. בהתאם לממצאים שיעלו יינקטו הצעדים הדרושים".

חברת הכנסת יפעת קריב (יש עתיד) מסרה בתגובה: "במידה והצוות פעל לא כשורה חובה לנקוט בצעדים חמורים ולפעול נגדם ביד קשה. זוהי חובתנו המוסרית לדאוג שלא יהיה במדינת ישראל ניצול שואה אחד או אחת שלא זוכים לחיות את חייהם בצורה הראויה והמיטבית ביותר".

טרם התקבלה תגובה לידיעה מטעם הפסיכיאטריה המחוזית.