נזירות בכותל. ארכיון (צילום: AP)
נזירות בכותל. ארכיון | צילום: AP

כותל ליהודים בלבד? רב הכותל שמואל רבינוביץ' מנהיג כבר שנים נוהל בכותל המערבי בירושלים, לפיו מאמינים נוצרים מתבקשים להסתיר את הצלב שהם עונדים עם כניסתם למתחם. ואולם, נראה שכמה מקרים שאירעו לאחרונה מעיבים על האמירה שבכותל "יכולים להתפלל בני כל הדתות".

אתמול הגיעה נזירה לכותל כחלק מסיור של חברת התיירות "ג'רוזלם טורס" ונתקלה בסירוב להכניסה - בגלל הצלב על צווארה. "תורידי את הצלב או שאת לא נכנסת", אמרה לה לטענתה המאבטחת. לדבריה, משסירבה להסיר את הסמל הדתי אך גם סירבה לעזוב את המקום, נשלח אליה שוטר שביקש ממנה להתפנות - ורק אז היא עזבה.

"זו לא תופעה חד פעמית", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט ברטה בלסון מהחברה. "זה קורה כל יום. ממש מפשיטים אותם בגסות, מושכים את הצווארון. אם למישהו יש שרשרת הם מושכים ומסתכלים ולא מאמינים כשהאנשים אומרים להם, 'אין לי צלב', פשוט מושכים את הבגד ומסתכלים. זו פגיעה נוראית לנזירה".

"השמועה על ישראל בעולם הנוצרי היא שזה מקום לא סובלני"

לדברי בלסון, החוויה הקשה ואף המשפילה, מעיבה על כל הטיול של אנשי הדת בישראל. "הם מרגישים נורא, אומרים שזה פוגע בהם. הם לא רוצים להוריד את הצלב, הם רוצים לבקר בכותל כי רואים בזה מקום קדוש. רוצים להתפלל שם, אפילו לא להצטלב. השמועה על ישראל בעולם הנוצרי היא שזה מקום לא סובלני".

החברה פנתה לסמנכ"ל משרד התיירות אהובה זקן. במשרד התיירות מאשרים כי אכן הייתה פנייה כזו, אך פנייה רשמית בכתב טרם התקבלה וכשתתקבל - תטופל במלוא החומרה. "אנו מתכוונים לפעול ברצינות לבירור העניין", נמסר. "גם אם יש נהלים כאלה ואחרים, הכל צריך להיעשות באופן שיכבד את המקום ואת האנשים".

רב הכותל: "אם קורה כזה דבר, אני אטפל בזה במלוא הרצינות"

רב הכותל שמואל רבינוביץ' הוא האחראי הבלעדי על אבטחת הכותל, כמו גם כל מה שמתרחש בתחומו. פעם היה הנושא בידי משרד הדתות אך לאחר שפורק הועבר לרבינוביץ'. מאז שהושב המשרד לכהן, הוחזרו תחומים שונים לשליטתו - אך לא אבטחת הכותל. את המקום הקדוש והרגיש מאבטחת חברה פרטית, ששוכרת המדינה.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמר היום רבינוביץ' כי "לא השתנה דבר באחרונה. יתרה מכך, באים הרבה יותר נוצרים, בכמויות בלתי רגילות, יותר מאשר בשנים עברו. הכותל שייך לכולם, אבל אדם לא יכול להגיע עם סמל דתי אחר לתוך רחבת הכותל המערבי כפי שלא ייכנס יהודי עם טלית לכנסייה או מסגד".

"כמרים מתבקשים לכסות את הצלב ולא להוריד אותו", הבהיר הרב. "אם ישנה תלונה על סדרן שנקט באמצעים מסוג זה, הוא יפוטר מידית. בכותל יתנהגו לכל אדם בצורה מכובדת וראויה. את הכותל יש לנהל בחוכמה, זה מקום שהוא בבואה של העם היהודי. אנחנו מאירים פנים לכל אדם ואם קורה כזה דבר אני אטפל בזה במלוא הרצינות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק