מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים, אלא שמלאכתו של הצדיק הזה נעשית בידי מאבטחי הכנסת שמכוונים את התנועה אל המקום הכי טרנדי בעיר. המיקום "סוף" - בין הכנסת לבין בית המשפט העליון. ויש בטח עוד סיבות לכך שזה הקבר ה"מרענן" של הקיץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטפרו לחדשות 2 בפייסבוק

הצדיק מזוועהיל בכלל לא ידע שהוא כזה מוצלח. בימי חייו נקרא גדליה משה - ושימש כאדמו"ר של חסידות קטנה וזניחה. כשהלך לעולמו, טמנו אותו בבית קברות שאמור היה להיות זמני - עד שתסתיים מלחמת העצמאות. חלפו 60 שנה מאז - המצבות נסדקו, הקוצים התרבו ואל בית העלמין העזוב שבלב ירושלים טיפסה חובבת צדיקים מנוסה ומשופשפת. תכירו את מנוחה - גואלת הקבר.

"שמתי את היד על המצבה ואמרתי: 'אני לא יודעת אם אתה פה ואם אתה צדיק, אבל אם אחותי מתארסת בתוך 30 יום, אני מבטיחה לך שהמקום זהה יפרח ואעשה לך הילולה'", אמרה מנוחה מעל הקבר. אחותה התארסה ביום ה-30, 20 דקות לפני השקיעה. "היום היא נשואה באושר עם שני בנים מיוחדים ומקסימים - ואני? פעלתי לקיים את ההבטחה שלי".

אז היא הביאה טרקטור ויישרה את השטח באמצע הלילה. "הגיעה משטרה למקום אחרי שקצין הכנסת הזעיק אותם ושאלו מי אחראי פה. אמרתי שאני. היום כבר עברנו בעירייה ויש לנו אישורים לשיפוץ המקום. הולכת להיות כאן רחבה ענקית של תפילה", סיפרה מנוחה. ומי ישלם על כל זה? "בורא עולם. שמעת עליו פעם?", הבהירה מתכננת האתר החרוצה.

המאבק על סיד איברהים: שם קבור נכדו של משה רבנו? 

המאבק על קבר הדרוזים (צילום: חדשות 2)
המאבק על קבר הדרוזים | צילום: חדשות 2

בכל דת יש פולחן עממי. הנוצרים אוהבים פסלים של בתולות, האינדים פרות, היהודים מצבות. תמיד אנחנו, היהודים, נמצא איזה קבר לנשק - לא משנה מתי. יש קברי אבות - שזה אלמנטרי. יש דיל לאומן הכל כלול עם קבר בחו"ל, יש קבר בשטחים שמרגש להתגנב אליו באמצע הלילה לחטוף כדור. והלהיט החדש - קבר קבר, של דרוזים.

"זה מקום קדוש לעדה שלנו", סיפר נציד העדה הדרוזית בפתח אתר סולטן איברהים. "לילה אחד חרדים נכנסו למקום ואמרו שזה שלהם. היו מתפללים אנשים בתוך הקבר בלי להוריד נעליים, רוקדים ושותים יין", תיאר.

החרדים טוענים ששם קבור נכדו של משה רבנו. מאות דרוזים מהאזור זרמו אז לקבר כדי להגן עליו. זקני השבט ניאותו להגן על דווקא על הפולשים בגופם כדי למנוע עימות והצליחו למנוע "טבח", כך להגדרתם. בסוף המשטרה הגיע כדי להבריח את היהודים החוצה אבל בשנתיים האחרונות הם מנסים להסתנן בחזרה מדי חודש.

קבר שמעון הצדיק: מי יודע שבעצם קבור שם סוס?

התפללו - ולא ידעו שבמקום קבור סוס (צילום: חדשות 2)
התפללו - ולא ידעו שבמקום קבור סוס | צילום: חדשות 2

אבל למה לנו לחמוד את קבר רעינו כשבלב בירתנו הקדושה יש קבר "עם קבלות"? נאשמים אלמונים מספרים שיצאו ממשפט כזה או אחר זכאים - וזה עוד כלום לעומת האישה שלא תאמינו, עברה טסט ראשון. גם אחיה של מנוחה, שלומי, שעוסק בתחזוקת המקום מאמין בכוחם של הרבנים. מאז שתלה תמונת רב במחסן - כבר לא באים יותר עכברים.

"קבר רבי שמעון בר יוחאי וקבר רבי מאיר בעל הנס, יש לי גם כרטיס בהר המוחות. גם את קבר שמעון הצדיק אני פוקדת לעתים קרובות", סיפרה מנוחה. אלא שלא בטוח שהיא יודעת שבמקום בו קבור 'שמעון הצדיק' בעצם קבור סוס.

אורי שרת הוא בעל מרכבות לטיולים שקבר ליד דגניה את שמעון - סוס בלגי מעורב. "זה לא סתם סוס, אלא כזה שהיה ספינת הדגל של המרכבות. הייתה לו תקשורת עם אנשים ואיתי, ואני הייתי מתרגם את המחשבות שלו", סיפר.

אורי מגלה ללקוחותיו שזה קבר של סוס, אבל יש כאלה שנקלעים למקום במקרה - ולא מפספסים הזדמנות למצווה. "כבר ראיתי פה נשים עם מטפחות שהדליקו נרות. יש הרבה חרדים שחוזרים מכאן ואין מצב שלא עוצרים פה להתפלל", גילה שרת. נראה שאחרי המקרה הזה והאחרים התשובה לשאלה: "יהודים מה נסגר אתכם?" תהיה: "זה זמני - עד בואו של משיח בן דוד".