מטען חורג ועצבני: ביום שני בבוקר נערכו עובדי נמל חיפה לקבלת מטען מיוחד. העגורן פרק מהמשאית את הארגזים שמשקלם כמה טונות כל אחד, והפועלים ידעו שעם המטען הזה עליהם לעבוד בזהירות. פילים, קופים, זברות והיפופוטמים חיכו בתוך הארגזים.

מהצד השני של המשט חיכו אנשי הצוות הטורקי. בחודשים האחרונים הם התרגלו לשמוע על משטים לישראל מזווית שטנה, והפעם המשט יוצא בכיוון ההפוך ולנוסעים אין כוונת זדון.

הכל התחיל לפני שנה וחצי, כששגריר טורקיה פנה לאנשי הספארי ברמת גן בבקשה לסייע לגן החיות בגזיאנטפ, שליד גבול סוריה, להפוך למרכז הגדול במדינה לבעלי חיים. "זה המשלוח הגדול ביותר שיצא מהספארי, גם מבחינת בעלי חיים וגם מבחינת מגוון", הסביר יהודה בר, מנכ"ל הספארי.

בעלי החיים יכולים להיות גשר של שלום"

תיבת נח לשלום (צילום: חדשות 2)
תיבת נח לשלום | צילום: חדשות 2

"הדבר החשוב אולי יותר זה היעד שאליו בעלי החיים האלה הולכים", הוא אומר. "בעלי החיים יכולים לשמש גשר של שלום בין מדינות, בין בני אדם", הוא מוסיף תקווה משל עצמו.

אז איך קרה שהספארי הישראלי יכול לוותר על כל כך הרבה בעלי חיים? "הזמנו שלושה קופי למור זכרים מגן חיות בדנמרק, והם שלחו לנו את הנס, כריסטיאן ואנדרסן", מסבירה יעל בייקר, מטפלת בגן החיות. "תתארו לעצמכם כמה הופתענו כשאנדרסן המליט. אלו חיות בסכנת הכחדה, וזה נפלא אבל אנחנו חייבם למסור אותם", היא מוסיפה.

"היו לנו בערך 45 היפופוטמים שלא הפסיקו להתרבות. זה לא הפסיק, עד שזה פגע בתנאי המחייה שלהם ", מסביר הווטרינר יגאל הורוביץ את משלוח ההיפופוטמים. "אבל תנסו לתפוס היפופוטם בהדרמה, זה אחד המבצעים הכי מסובכים שיש" הוא מספר. "מיד אחרי שיורים בו חץ הרדמה, הוא רץ למים ומתחיל לטבוע", מסביר יגאל את הבעיה.

"אנחנו אוהבים את הישראלים"

אחרי שדאגו שיהיה להם מספיק צל, הספינה מפליגה בדרכה לבית החדש. המטפלים הקובעים של החיות צמודים לכלובים ומנסים להרגיע ככל שניתן.

חשוב לפקח על המצב הנפשי שלהם", מסביר המטפל גיא. "אני בטוח שהם לא מבסוטים מלהיות סגורים ככה בארגז, אבל הם מתמודדים עם זה לא רע", הוא הוסיף.

אבל גם הנסיעה הזו אינה חפה מדעות פוליטיות. "על המרמרה היו 9-10 אנשים שניסו לעשות פרובוקציות", מסביר יונס, עובד טורקי בספינה. "אנחנו אוהבים את העם בישראל וגם את ממשלת ישראל", הוא הוסיף.

רק אחרי 48 שעות מההפלגה יורדים סוף סוף אל קרקע מוצקה, ויוצאים למסע הסופי אל הבית החדש. בזמן שהתקשורת הטורקית מתמקדת בפוליטיקה, כאן מתמקדים במכנה המשותף וחוצה הגבולות של אהבת החיות. בואו לבקר.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק