כשבוע לאחר רצח הצעירה שלי דדון ז"ל, קיימו קרוב ל-2,500 בני אדם עצרת מחאה לזיכרה שבה הם קראו לממשלה לפעול בנחרצות על מנת לתפוס ולהעמיד לדין את האחראים למותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המפגינים, בהם גם בני משפחתה ובן זוגה של דדון, עטו כפפות צבועות באדום, והניפו דגלי ישראל. "שלי נרצחה והמדינה שותקת", קראו ההמונים, שחזרו והדגישו כי הם חשים חוסר ביטחון באזור לנוכח התגברות מקרי האלימות.

המפגינים קראו לחברי החכנסת להחמיר את החקיקה נגד רוצחים, כל שמי שמורשע ברצח לא יוכל להשתחרר מהכלא, חלקם טענו כי יש להטיל עונש מוות על רוצחים. "זו הדרך היחידה לייצר הרתעה של ממש", אמרו המפגינים.

שלי התקשרה לבת דודתה - דקות לפני שנרצחה (צילום: באדיבות המשפחה)
"התפתחות בחקירה". שלי דדון | צילום: באדיבות המשפחה

מתן מימון, בן זוגה של דדון ז"ל, הגיע גם הוא להפגנה והביע תמיכה במוחים, תוך שגם הוא עוטה על עצמו את הכפפות "המגואלות בדם". המגפינים נשאו שלל שלטים עליהם נכתב בין היתר: "מוות לרוצחים", "הדם של שלי - זה הדם שלי", ו"הביטחון אינו הפקר".

בני משפחתה של דדון, שלקחו חלק בפעולת המחאה, ממתינים למשמע בשורה מהמשטרה באשר לתפיסת האחראים למקרה. מחר הם צפויים לקום משבעת ימי האבל על מותה, ולעלות לקברה.

דדון (במרכז) ובנות דודתה (צילום: באדיבות המשפחה)
דדון (במרכז) ובנות דודתה | צילום: באדיבות המשפחה

אלכס גדלקין, ראש עיריית נצרת עילית השתתף בהפגנה, והדגיש את הצורך להחמיר את הענישה - דבר שלדבריו יגרום להרתעה הנחוצה. "הייתה צריכה להיות החלטת ממשלה להעניש גם משפחות רוצחים. אנחנו מיעוט בגליל וכולם זועקים רק על תג מחיר", טען.

לדבריו, "באנו להזדהות עם המשפחה ועם האזור כולו. גם לנו נרצח החייל עדן אטיאס שנדקר למוות בדם קר. לא יכול להיות שהרוצחים ייהנו בכלא, צריך לפגוע גם במשפחות שלהם כדי להרתיע. צריך לחוקק חוקים בעניין. עם תחושת אובדן הביטחון האישי של תושבי האזור אי אפשר להתווכח".

ההפגנה בשבוע שעבר (צילום: אלון שני)
המפגינים בעפולה, הערב | צילום: אלון שני

אמה של דדון: "צריך לתפוס את הרוצחים לפני שיפעלו שוב"

מוקדם יותר השבוע אמרה אילנה דדון, אמה של שלי בשיחה  עם חדשות 2 כי היא מקווה שרוצחי בתה ייתפסו במהרה. "אני מקווה ששלי תהיה הקורבן האחרון וההרוגה האחרונה. חשוב לי שימצו את הדין. צריך למצוא את הרוצחים ולא לתת להם להסתובב בינינו ולהפחיד אותנו", אמרה האם בכאב, היא קראה להחמיר עם תנאי הכליאה של הרוצחים בכלא, והעריכה שהרצח בוצע על רקע לאומני: "זה מה שהתחושה האמהית שלי אומרת, אין הסבר אחר".

"אני חיה במצב שבחיים לא חלמתי עליו - זה לא ייתכן. אתה לפעמים רואה את זה בטלוויזיה בחדשות, אבל כשזה פוגע בך...", אמרה בבכי ולא יכלה להמשיך את דבריה. "זה בלתי נתפס שבנאדם במדינה שלו הלך לחפש עבודה ולא הגיע כי התחשק למישהו לקחת לה את החיים. זו מדינה שלה, אנחנו צריכים לפחד במדינה שלנו? מי נתן להם את הרשות הזו לגעת בה?"

ביום ב' השבוע בישר לה השר לביטחון הפנים אהרונוביץ' על התקדמות בחקירה, ודדון הביעה אמון ברשויות הביטחון: "אני יודעת שכל הגורמים, המשטרה והשב"כ מטפלים בזה בצורה הכי מהירה שיש כדי שהם לא ירצחו שוב".  ראש הממשלה נתניהו שוחח גם הוא לאחר הרצח עם יעקב, אביה של שלי, וציין כי המשטרה ממשיכה לעשות את מרב המאמצים על מנת לעצור את האחראים למעשה המתועב.