תחנת חלוקה בת"א, השבוע (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
בתל אביב החלו האזרחים עצמם לארגן רשימת ש | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

הדיווחים לגבי תקיפה אמריקנית אפשרית בסוריה עשו את שלהם - והעלו את מפלס הפאניקה בקרב הציבור הישראלי, שמתחיל להגיע משעות הבוקר המוקדמות (ה') לתחנות חלוקת ערכות המגן. בתחנה ברחוב ההגנה בתל אביב התאספו עשרות בני אדם שעות לפני פתיחת התחנה, ועם הפתיחה מאות כבר עמדו בתור. בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים שידור חי מתחנת החלוקה ברחוב דרך ההגנה בתל אביב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התחנה בתל אביב משרתת את כל אזור המרכז, מאחר ופיקוד העורף לא פתח תחנות נוספות. לפי שעה, אין גם הנחיות חדשות לציבור, שמתבקש לשמור על שגרה. בפיקוד העורף הוחלט שלא לפתוח תחנות חלוקה נוספות, וציינו כי יאריכו את שעות הפעילות עד השעה 19:00 בערב בכל התחנות. בנוסף, הוחלט להציב כוחות משטרה בתחנות כדי לשמור על הסדר הציבורי.

גם בחיפה מאות אנשים המתינו בתור באולם הספורט ברוממה, כשאז הראשונים החלו להתנפל על עמדות החלוקה עצמן - והאחראים הפסיקו את החלוקה. זמן קצר לאחר מכן, שב הסדר על כנו והחלוקה נמשכת.

גילה, שהגיעה כבר ב-07:00 בבוקר לתחנת החלוקה בתל אביב זעמה בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט על הלחץ הרב בתורים. "אני מספר 743 בתור, אם הייתי יודעת שזה מה שקורה לא הייתי באה - אבל אני קוראת לכל עם ישראל להגיע לכאן - כי העורף לא מוכן", אמרה. "אם העורף היה מוכן הוא לא היה פה - לאן הגענו? אנחנו דחוסים פה כמו סרדינים בתור, למה לא מחלקים בעוד מוקדים?".

תור בתחנה בחיפה הבוקר (צילום: יוסי לוי)
תור בתחנה בחיפה הבוקר | צילום: יוסי לוי

"היינו שאננים עד עכשיו"

יעקב דביר, מספר 430 בתור הגיע לקחת ערכת מגן לבנו בן השנה וחצי: "יש פה תור לא נורמלי, הגעתי ממש מוקדם והתור לא נגמר". עדי מקווה לראות את ילדיה הולכים לישון בערב - ובינתיים מחזיקה במספר 420. "אנחנו מה מ-07:30 בבוקר, היינו שאננים עד עכשיו, בטח נצא מפה בערב".

אורלי אמרה כי אין כל הדרכה בנושא: "זה כמו עדר, שמישהו יגיד לנו מה לעשות ואיך לעשות. אני חושבת שנמתין פה עוד הרבה מאוד זמן, כי מספר 100 נכנס רק עכשיו". מספר 580 בתור סיפר כי לקב"ט לא היה אישור מהמשטרה לפתוח את התחנה לפני הזמן. "זו פשוט אטימות. דקות אחרי היו כבר עוד 100 אנשי בתור לפי הרשימות".

בתחנת שמואל הנביא בירושלים פרצה אתמול מהומה בעקבות העומס. המשטרה הוזעקה וכוחות נשארו במקום כדי לשמור על הסדר. סוזן, עולה חדשה מצרפת, ניסתה לאורך כל שעות היום לקבל ערכת מגן. "התניידתי באוטובוס בכל רחבי העיר כדי להגיע לתחנה הזאת", סיפרה. "הבן שלי סובל מלקות פיזית. אני צריכה עזרה - ואף אחד לא עוזר לנו כאן".

תושבים מתלוננים: "כמו סרדינים" (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
תושבים מתלוננים: "כמו סרדינים" | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

"נותרו רק עוד אלפי ערכות"

עם זאת יש לציין, כי עדיין ל-40% מהציבור הישראלי אין ערכות מגן, ונכון לעכשיו התקציב לשנת 2014 בתחום עומד על 0 שקלים. אתמול התכנסה הוועדה למוכנות העורף - שם הזהירו כי ייתכן שעד אוקטובר 2014 ייסגרו המפעלים לייצור הערכות.

ח"כ נחמן שי (העבודה) התייחס הבוקר לנתונים בריאיון לחדשות 2 באינטרנט ואמר כי בתקופתו כדובר צה"ל החלוקה והסיוע לאזרחים היה ברמה טובה יותר. "תמונות האנשים שמסתערים על תחנות החלוקה מזכירות קצת את מלחמת המפרץ הראשונה, אבל אני לא נכנס להשוואות", אמר ח"כ שי. "נותרו רק אלפי ערכות אחרונות - ידעו שהרגע הזה יקרה, שיהיה צורך, ועדיין לא עשו כלום".

התחנות שפתוחות:

תל אביב - סניף הדואר בית המיון דרך ההגנה 137. שעות פעילות פעילות: 8:00-15:00 עד 3/9. לא כולל יום שישי.

מעלה אדומים - קניון אדומים קומת כניסה משער שלום דרך קדם 5. שעות פעילות: 11:00-19:00עד 29/8. לא כולל יום שישי.

בית שמש - קניון BIG FASHION יגאל אלון 3. שעות פעילות: 11:00-19:00 עד 29/8. לא כולל יום שישי.

ירושלים - מתנ"ס שמואל הנביא מגן האלף :11:00-19:00 עד 3/9. לא כולל יום שישי.
ירושלים - קניון הדר. שעות פעילות: 11:00-19:00 עד 3/9. לא כולל יום שישי.

חיפה סניף הנביאים הנביאים 22. שעות פעילות: 08:00-15:00. תחנה קבועה. לא כולל יום שישי.

החל מ-1/9 ייפתחו התחנות הבאות ויפעלו עד 12/9 בשעות 10:00-19:00 (לא כולל ימי שישי):

בת ים - הרב נכויות אולם ספורט אהוד קינמון 10

בני ברק- מרכז פיס רמת אלחנן אשל אברהם פינת רבינוב

תל אביב - מרכז קהילתי רוזין רזנר 2

רמת גן - בית הצנחן רוקח 121

בדואר ישראל מדגישים כי ייתכנו שינויים בימים ובשעות הפתיחה של תחנתו החלוקה ולכן מומלץ להתעדכן כ-24 שעות טרם הגעה לתחנת החלוקה בשעות הפתיחה ובמיקומי התחנות במרכז המידע של פיקוד העורף 104.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

אובמה: "טרם החלטתי לגבי תקיפה"

בריטניה מעכבת התקיפה: "רוצים הוכחות"

אנשי ממשל אובמה יעדכנו את הקונגרס על סוריה

הקבינט אישר גיוס מילואים מצומצם

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

השאלה היומית: כיצד לנהוג בעת נפילת טיל כימי?