האגודה למען החייל הודיעה כי היא מתכוונת לבטל את מופע השירותרום המתקיים זה 30 שנה. מנכ"ל האגודה ציון ספיר חושף בריאיון ל"גלובס" כי השנה ייערך האירוע המיתולוגי בפעם האחרונה. ספיר אינו מתכוון להעלים את השירותרום לגמרי. הוא מתכנן לשמר את המותג לצורך מבצע התרמה שנתי אחר.

"אנחנו לא רוצים להיות שנוררים - זה לא מכובד שלצבא יש שנורר", מסביר ספיר את ההחלטה. "השירותרום יהפוך לשבוע הצדעה לצה"ל. ניתן יהיה לתרום, אך לא יתקשרו לאנשים מהבוקר עד הערב בגלי צה"ל ויבקשו 'תתרמו לנו'".

אך למרות המדיניות החדשה, נראה שיש סיבה נוספת לביטול השירותרום. ספיר חושף כי בניגוד לתדמית המוצלחת של אירוע ההתרמה הגדול, הרווחים בפועל היו נמוכים ממה שהוצג כלפי חוץ.

הכנסה זעומה

ספיר אומר כי הפרסומים לפיהם נתרמו עשרות מיליוני שקלים כל שנה במסגרת השירותרום הם שגויים. התרומות בפועל, לדבריו, היו נמוכות משמעותית וההכנסה הייתה זעומה ביותר. בנוסף לכך, 65% מכספי התרומות הלכו לכיסוי מבצע ההתרמה עצמו.

בשנת 2008, לדוגמה, הסתכמו הכנסות השירותרום ב-4.64 מיליון שקל, בעוד שההוצאות עמדו על 3 מיליון שקל, מה שהותיר בידי האגודה 1.6 מיליון שקל בלבד. למעשה, בכל אחת מחמש השנים האחרונות זו הייתה ההכנסה הממוצעת ממבצע ההתרמה.

"בעבר הנהלות האגודה הציגו מספרים שלא היו ולא נבראו", אומר ספיר. "הם לקחו את התרומות שנאספו כל השנה וחיברו ליום השירותרום. אני ואביגדור קהלני (יו"ר האגודה) החלטנו שנגיד מספרים אמיתיים".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק