על פי החוק במדינת ישראל, כל בתי העסק והעינוגים צריכים להיות סגורים במהלך תשעה באב. ואולם, מתברר שבסניף של "דומינו'ס פיצה" בגבעתיים לא סגרו את הדלתות והמשיכו לפעול כרגיל. עוברים ושבים באזור התעשייה בדרום גבעתיים נדהמו לראות שהסניף פעיל.

עדי ראייה סיפרו לחדשות 2 באינטרנט כי הסניף, הממוקם בתוך תחנת דלק של חברת "פז", הגיש ללקוחותיו פיצות  כבכל יום חול. לטענת עדי הראייה, שליחים נראו יוצאים מהמקום רכובים על קטנועים, ככל הנראה בדרכם לבצע משלוחים. הגולש אבי סיפר לחדשות 2 באינטרנט: "נדהמתי שראיתי אותם פתוחים כמו בכל יום חול. אני אמנם לא דתי, אבל זה ממש לא לעניין". בבדיקה שערכנו, התברר שהסניף אכן עונה לטלפונים ומקבל הזמנות למשלוח פיצה.

בעיון בחוק המסמיך רשויות מקומיות לאסור פתיחת בתי עסק בט' באב, ניתן לראות כי קיים איסור לפתוח "בתי עינוגים" במהלך החג. בשנת 2002, נוסף תיקון לחוק המגדיר גם בתי אוכל כ"בתי עינוגים" (מתוך חוק איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב (הסמכה מיוחדת), תשנ"ח-1997):

3. (א) על אף האמור בכל דין, תהא רשות מקומית מוסמכת להתקין חוק עזר שיאסור קיום עינוגים ציבוריים ביום האבל, או פתיחת בתי אוכל בליל יום האבל, מתחילת האבל ועד לזריחת השמש למחרתו.
(ב) לענין סעיף זה, "עינוג ציבורי" - כהגדרתו בחוק רישוי עסקים, תשכ"ח-1968, בסעיף 3(ב);
"בתי אוכל" - לרבות בתי קפה, מסעדות, בתי תה, בתי משקה, מזנונים ומוסדות אחרים וכיו"ב, כמשמעותם בסעיף 249(20) לפקודת העיריות.

"דומינו'ס" בתגובה: חלק מהסניפים פעלו במתכונת משלוחים בלבד

מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה: הפיקוח העירוני הודיע לכל בתי העסק בעיר כי עליהם לסגור את עסקיהם עד לשעה 19:00 בערב כאשר כל חריגה תגרור דוח. הפנייה בנושא הספציפי הזה תיבדק ותטופל במלוא הנחישות במידת הצורך.

מרשת "דומינו'ס פיצה" נמסר בתגובה: "'דומינו'ס פיצה' אינה מעוניינת לפגוע ברגשות הציבור, ולכן פעלו חלק מסניפיה במתכונת של משלוחים בלבד (בחלק מהאזורים הופסקה הפעילות בשעה 19:00 בערב עקב התחשבות ברגשות הציבור). מתכונת זו אינה עבירה על החוק, מכיוון שמדובר בהזמנה של שירותי מזון לבית הלקוח".

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק