בבית העלמין בהר הזיתים, המקום בו על פי הדת היהודית תחל תחיית המתים ביום ביאת המשיח, מצבות רבות מנופצות והרוסות. יותר מ-70 אלף יהודים קבורים כאן, רבים מהם שילמו ממיטב כספם כדי לזכות במנוחת עולמים דווקא במקום הזה - מול המקומות הקדושים ליהדות. הם ודאי לא ציפו שמקום מנוחתם האחרון ייראה כך.

 "המקום הזה נראה בושה וחרפה", אומר אחד הפוקדים את בית הקברות. "גם למשפחות קשה לבוא לבקר כאן, ואני עצמי בא עם נעלי ספורט כדי לדלג מעל הקברים".

ונדליזם וביזה על רקע לאומני - והזנחה של הרשויות

המצב הנוראי בו מצוי בית הקברות הוא תולדה של ונדליזם וביזה על רקע לאומני, אך גם של הזנחה מתמשכת מצד הרשויות. רק בשבוע שעבר עצרה המשטרה 12 קטינים ממזרח ירושלים, שנהגו להגיע לכאן אחרי הלימודים ולנפץ מצבות.

"למדינה לא איכפת ממה שקורה כאן והערבים עושים כאן מה שהם רוצים", אומר היום יו"ר התנעוה למען ירושלים ותושביה, חיים מילר. "כשהערבים צריכים אבן - הם באים לקחת מפה, וכשהם צריכים לשפוך זבל - הם באים לכאן לעשות זאת", הוא מוסיף.

"לא ניתן לתקן בכמה ימים נזק של עשרות שנים"

בהר הזיתים קבורים גם מנהיגים ציוניים ורבנים גדולים בעלי שם, כמו הרב קוק וש"י עגנון. גם ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ורעייתו עליזה קבורים בחלקה חדשה יחסית, אבל גם בה כבר אפשר למצוא בקלות קברים מושחתים. "כבר לא יודעים למי שייכים חלק מהקברים", אומר מילר. חלקים שלמים מבית הקברות אינם מגודרים או מאובטחים.

מהחברה לפיתוח מרכז ירושלים, שאחראית לשיקום בית הקברות, נמסר היום בתגובה: "מבצע לשיפוץ קברים כבר החל לאחרונה, וגם הוצבה אבטחה על בית הקברות. עם זאת, לא ניתן לתקן בכמה ימים נזק של עשרות שנים".