מות תינוקות נעולים ברכבים - מצב חירום לאומי? מנכ"ל המועצה לשלום הילד ד"ר יצחק קדמן קורא לכנסת לקיים דיון חירום מיוחד בעקבות התרבות המקרים של שכחת פעוטות ברכבים נעולים לוהטים, וכן להעמיד לדין את ההורים ששוכחים את ילדיהם ברכב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה פשוט יצא משליטה - חייבים לקיים דיון חירום מיוחד בכנסת ולנקוט בכל האמצעים הדרושים כדי להילחם בתופעה המחרידה הזאת", הזהיר ד"ר קדמן. "אם מספר התינוקות שמתים ברכבים נעולים היו כמספר התינוקות שנפגעים בפעולת טרור, הארץ הייתה רועשת וגועשת. אי אפשר לעבור על זה לסדר היום".

לדברי ד"ר קדמן, על המדינה ליזום תיקוני חקיקה ולקדם פעולות הסברה להורים באמצעי התקשורת. "יש לקדם את הצעת החוק של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הקוראת להכיר בהשארת תינוק ברכב שנפצע או נהרג כתאונת דרכים. במקרה כזה, הביטוח יצטרך לשלם למשפחות - ובעצם יכריח נהגים להתקין ברכבים מערכות אלקטרוניות שכבר קיימות בשוק לאיתור הפעוטות".

"על אמצעי התקשורת לפתוח שידורים בשאלה לציבור הנהגים: 'האם שכחתם את ילדיכם ברכב?' זה נשמע מגוחך, אבל אין לנו את הלוקסוס הזה של לא להישמע מגוחכים. לא ברור איך אנשים לא שומרים על הדבר הכי יקר להם. זה איום ונורא שנלמד הורים איך לשמור על ילדיהם דרך אמצעים טכנולוגיים - אבל נראה שאין ברירה אחרת".

להעמיד לדין את הנהגים הלא אחראיים  - גם כשזה לא נגמר באסון

ד"ר קדמן מפציר במשרדי התחבורה, הרווחה, הבריאות והחינוך לקדם כל אמצעי שעולה על הדעת כדי למנוע את התופעה ולהתחיל לחשוב על שינוי גישה בכל מה שקשור להעמדה לדין של נהגים ששוכחים את ילדיהם. "צריך המון הסברה, המון פעילויות של חינוך של הורים", אמר. "ה'פטור' הזה שנותנים מהעמדה לדין להורים כי הם סבלו די לא ברור. זה מצב חירום וצריכים להינקט צעדי חירום בהתאם".

עוד הבהיר יו"ר המועצה לשלום הילד כי יש המון מקרים שלא מסתיימים במוות - וכי ההורים הלא אחראיים לא נענשים על כך: "שלפחות במקרים האלה יתחילו להעמיד לדין. חלק עצום מהתיקים האלה נסגר מחוסר עניין לציבור ונגמר בכלום. ילד זה לא רכוש של ההורה, הוא אדם בפני עצמו. מדובר פה ברשלנות וגרימת מוות בייסורים מתמשכים. התינוק חסר ישע, מתחיל להרגיש שהוא מאבד הכרה ואין מי ששומע את זעקתו האילמת. צריך לשאול את עצמנו איך הגענו למצב הזה ואיך נלחמים בתופעה המסוכנת הזו".