יממה לאחר היוודע האסון הנורא במשפחת רמון, מנסים חבריו של אסף להיאחז בכל מה שנותר ממנו. אישיותו המיוחדת של אסף, כך מעידים החברים, נשקפת מכל תמונה שבה צולם. אך העדות החזקה ביותר לדמותו נמצאת במכתב שכתב אסף לשרון פרידריך, מי שהייתה חברתו במשך שלוש וחצי שנים.

היום , בכאב גדול, סיפרה שרון כיצד גדלו יחד וליוו זה את זו בחוויות הנעורים שלהם: "גרנו ביחד גם בחצרים, בזמן ששירת בבסיס". למרות שהחליטו להיפרד, הקשר העמוק ביניהם לא ניתק והם הקפידו לדווח זה לזו על חייהם החדשים. "לא היה בן אדם שלא אהב אותו והעריץ אותו", היא אומרת.

המכתב: "שרוני שלי, את יודעת שאת אהבת חיי"

לפני כחצי שנה, לאחר שסיימה את השירות הצבאי, נסעה שרון לטיול בדרום אמריקה. לפני שנסעה, הספיק אסף למסור לה מכתב פרידה, שהפך לימים לעדות אחרונה ממנו.

"שרוני שלי, את יודעת שאת אהבת חיי ולמרות הפרידה ולמרות הקשר החדש שיש לי, את מלוה אותי בכל רגע בחיי", כתב אסף. "אני תמיד אדאג לשלומך ואת תמיד עולה בראשי כשאני שואל את עצמי: מה איתך, מה את עושה, על מה את חושבת?"

"אלמד להיות הטייס הכי טוב שאני יכול"

אסף השתמש בדימויים מעולם הטייס גם בדברים שכתב. כך תיאר במכתבו את החיים: "אם מסתכלים בגדול, בסוג של זום אאוט מהגובה, הם יפים וטובים. אני באמת מאמין ששנינו זכינו לאהבה החזקה שבנינו ביחד ועל הפריחה ההדדית שלנו כבודדים וכזוג מאוהב".

באופן מצמרר, ביקש אסף משרון שתיזהר מהסכנות שאורבות לה בטיול לארצות הרחוקות. "מתוקה שלי, את חייבת להבטיח לי שתשמרי על עצמך יותר מהכל, כי זה הדבר הכי חשוב לכולנו, יותר מהחוויות והתמונות המטורפות", כתב רמון. "אחכה לכל סיפור ולכל תמונה ואתרגש כל פעם מחדש", הבטיח אסף. "אני נשאר פה בינתיים, אלמד להיות הטייס הכי טוב שאני יכול על מנת להמשיך ולהגשים את ייעודי לחיים הקרובים".

שרון מעידה שחלומו להיות טייס נרקם בהשפעת אביו. "היו הרבה פעמים שאמר לי: הלוואי שאבא היה רואה אותי עכשיו". ביוני האחרון הפתיעה שרון את אסף, וחזרה מדרום אמריקה כדי להשתתף בטקס סיום קורס הטיס שלו. אתמול היא לא רצתה להאמין לשמועות. רק כאשר ראתה את הקצינים מחוץ לביתו של סרן אסף רמון, הבינה חברתו לשעבר של הטייס שנפל, כי הנורא מכל קרה.

בהכנת הכתבה השתתפו ברהנו טגניה, דנה סומברג ונעם עמית

אסון רמון - סיקור מיוחד:

רונה על הקבר: "תשמור על אבא"

האלוף דיבר על רמון - ונחנק מבכי

אין נחמה: האסונות של רונה רמון

הראיון האחרון של אסף: "אני לא רק הבן של אילן"

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק