עשרות עיתונאים בכירים בתקשורת הישראלית קיימו בצהריים כינוס חירום במחאה על המגבלות המחמירות על חופש הביטוי בחקיקה ובשל האיומים על רשות השידור ועל ערוץ 10. את הכינוס בסינמטק תל אביב העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

בין הדוברים בכינוס, בין היתר, העיתונאים רזי ברקאי, אילנה דיין, חגי סגל, אילה חסון, עורך "הארץ" אלוף בן ועורך "מעריב" ניר חפץ.

"הרעיון נולד לפני כמה ימים באופן ספונטני, הייתה הצטברות של כמה דברים שקרו בחודשים האחרונים. באופן טבעי הייתי קשור בדברים הקשורים בגלי צה"ל", אמר רזי ברקאי בראיון ל"גלובס". "יש את העניין של המינויים הלא ברורים ברשות השידור והפיטורים שם, הסיפור של ערוץ 10 שנלחם על חייו, חוק לשון הרע והיה סיפור בטלוויזיה החינוכית".

לדברי ברקאי, "הייתה הרגשה שיש כאן משהו מתוזמר שהציבור לא מספיק ער לסכנה שלו, ויכול להיות שהוא אפילו עומד בצד ומוחא כפיים. החלטנו לעשות כנס חירום שבו יעלו עיתונאים מכלי תקשורת רבים, ועל זה שנמאס לנו להיות פראיירים".

"זהו מצב חירום"

פרשן ערוץ 10, רביב דרוקר, אמר מעל דוכן הנואמים: "אנחנו יודעים שהאיום עלינו הוא לא רק מצד פוליטיקאים אלא גם מצד בעלי הון. אנחנו צריכים לעודד אנשים להוציא שחיתות גם בתקשורת – אנחנו מוכנים גם להתפטר וגם לא לעבוד עם העורך הבא אבל אנחנו נחובק על ידי הקהילה העיתונאית כי ככה צריך. הפוליטיקאים לא עוסקים במה שהיה - אלא במה שיהיה. הם מעוניינים לגנוז תחקירים שהם יודעים שמתבצעים עכשיו. הם משאירים אותנו במצב של גסיסה. הכי חשוב שנוכל להתאגד ביחד ולתת להם קול אחד אחיד מהצד השני".

אבי וייס, מנכ"ל חברת החדשות של ערוץ 2 אמר "זהו מצב חירום. התקשורת נמצאת במצב בו היא לא נמצאה מעולם, לכן כולנו נקראים אל עמדות השמירה. אני רואה בדאגה את מה שקורה בערוץ 10. הוא בסכנת סגירה מוחשית. אפשר לקבוע כי התחרות בין הערוצים הכרחית לתקשורת הישראלית, לטלוויזיה ולדמוקרטיה. חייבים לעצור את הטירוף הזה. סתימת הפיות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה".

חסון: "חוק לשון הרע נועד לסתום לנו את הפה"

נציגת הערוץ הראשון איילה חסון אמרה: "התקשורת בישראל חזקה, עדיין. מה התפקיד האמיתי שלנו אם לא לשנות לתקן ולשפר, אבל התחקיר העיתונאי הוא נפשה של העיתונות הלוחמת. גם ככה מעטים העיתונאים שמוכנים לעשות תחקיר בישראל, כי זה מפחיד לעשות תחקיר".

"הפוליטיקאים מסתכלים עלינו העיתונאים ואומרים תראו אותם, הם יותר גרועים מאיתנו. יש חוק אחד שיכול לסתום לתקשורת את הפה וזה חוק לשון הרע. אם יהיה חוק לשון הרע שום דבר לא יתפרסם יותר, שום תיקון, שום חשיפה אמיתית", הוסיפה חסון.

לפיד: "זה צריך להעצר עכשיו"

יאיר לפיד, מחדשות 2 וידיעות אחרונות פתח את דבריו בכך שאמר "אני לא שמח להיות פה". כל זכרונות הנעורים שלי נובעים מכנסים כאלו בהם אנשים כמונו אמרו על אבא שלי דברים כמו שאומרים כאן. לכן אני לא שמח להיות כאן ולא הייתי כאן אם לא הייתי חושב שאין שום ברירה". דבריו קוטעו בקריאות ביניים מהקהל, ולאחר שהמנחה קירשנבאום קרא את הקהל לסדר לפיד המשיך: "החוקים החדשים הם דורסניים, של שלטון חסר רסן שהחליט לעשות השתלטות על התקשורת. זה לא של ימין, הם רק סותמים וחונקים את הקולות שהם לא אוהבים".

"הכנסת עלתה על טריק גאוני", המשיך לפיד, "הם גם יכולים לעשות מה שהם רוצים וגם להתכיין שמישהו מבקר אותם. כל אדם שפוי צריך לעמד מול זה ולהגיד שזה צריך להעצר, להעצר עכשיו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק