האפיפיור על הכוונת? מנחת המסוקים בהר הצופים שבו אמור לנחות בתחילת שבוע הבא מנהיג העולם הקתולי, האפיפיור פרנציסקוס, הוצת היום (ג') במה שנראה בעוד צעד, שמנסה להתסיס את השטח לקראת בואו לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לוחמי האש השתלטו על השריפה, ומנעו את התפשטותה באירוע שלמרבה המזל לא היו בו נפגעים. אודי גל דובר כבאות ירושלים ציין כי קיים חשד שמדובר בבקבוקי תבערה שהושלכו לאזור. "לפי עדויות אלו כנראה הצתות מכוונות, כי איך שהסתיים הכיבוי, השטח בער שוב בנקודה אחרת. זו הצתה רודפת הצתה".

השריפה התפשטה שעות ספורות לאחר שבמקום בוצע תרגול נחיתת מסוקו של האפיפיור. התרגיל התקיים בשיתוף כוחות אבטחה על הקרקע, חיל האוויר, עיריית ירושלים וגורמים רשמיים המתאמים את הביקור ההיסטורי.

המתחם והשריפה, היום
המתחם והשריפה, היום | צילום:

מבצע האבטחה של האפיפיור זכה לשם "גלימה לבנה 2" וייקחו בו חלק כעשרת אלפים אנשי ביטחון הכוללים גורמי שב"כ, משטרה וצבא שיפעלו כדי למנוע כל ניסיון פגיעה בביקור הרגיש והחשוב הזה.
לביקור האפיפיור חשיבות עליונה לישראל כיוון שעיני כל העולם הנוצרי יהיו נשואות לארץ הקודש ומיליארדים ברחבי העולם יעקבו אחר האירוע. לכן מדובר באחד ממבצעי האבטחה הגדולים והרגישים ביותר.

בימים האחרונים הושלמה במערכת הביטחון ההיערכות לביקור הייחודי. את המבצע המורכב תנהל משטרת ישראל ומאחורי הקלעים ידאגו גורמי שירות הביטחון הכללי לאבטחתו הקרובה של האפיפיור בשילוב של איסוף מידע מודיעיני.

מבעצ אבטחה מורכב בישראל (צילום: רויטרס)
האפיפיור פרנציסקוס | צילום: רויטרס

בשבוע שעבר: כתובות נגד האפיפיור

על רקע האירוע החמור היום, רק בשבוע שעבר במחנה 80 שבפרדסיה רוססו כתובות נאצה נגד פרנציסקוס. לכן במסגרת מערך האבטחה המורכב, שלו שותף גם גוף האבטחה של הוותיקן, יופעלו צוותים ייעודיים שיאתרו וימחקו כתובות - אם ירוססו כאלה - לפני שהאפיפיור יבקר במקומות ובאתרים מסוימים.

עם הגעתו לארץ, צפוי פרנציסקוס להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו והנשיא פרס. הוא יבקר בירושלים, בנצרת ובבית לחם. לביקור בכל אחת מהערים נתפרה "חליפת הגנה" שכוללת שוטרים על הקרקע, אמצעי איסוף ומודיעין ומזל"טים שיתצפתו מן האוויר. גם מטוסי חיל האוויר יופעלו לטובת ליווי השיירה ואבטחה מלמעלה של האתרים והמקומות שבהם יבקר האפיפיור. בבית לחם השלימו אנשי המינהל האזרחי את ההכנות הכוללות תיאום מול מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית.