ממצא ראשון מסוגו המעיד על הפעילות שהתקיימה בבית המקדש התגלה בימים האחרונים בחפירות ארכיאולוגיות בעיר דוד שבירושלים - כך חשפה הבוקר רשות העתיקות במסיבת עיתונאים מיוחדת. את האירוע העברנו בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

הפריט המדובר הוא חפץ זעיר שלפי ההערכות שימש "אישור" לשמירת חפצים או מזון בטהרה במתחם הר הבית של ימי הבית השני.

ממדיו של החפץ שהתגלה כגודלו של כפתור - וקוטרו הוא כשני סנטימטרים. הוא עשוי טין וטבועה עליו כתובת בארמית המורכבת משתי שורות: בשורה העליונה "דכא" ומתחתיה "ליה" - שתי מילים שפירושן בארמית הוא "טהור".

שני צדי המטבע (צילום: רשות העתיקות)
שני צדי המטבע | צילום: רשות העתיקות

החוקרים הסבירו כי במילה "ליה", משתמש ל' אות יחס - ובכך ניתן לפרש זאת כדבר המיועד לאלוהי ישראל.
מנהלי החפירה שבה התגלה הממצא, הארכיאולוגים אלי שוקרון מרשות העתיקות ופרופ' רוני רייך מאוניברסיטת חיפה, הסבירו כי "זו הפעם הראשונה שחפץ כזה או דומה לו מתגלה. הוא מהווה עדות ארכיאולוגית ישירה לפעילות בהר הבית ולעבודת המקדש בימי הבית השני".

התגלית, שעל פרטיה הוחלט לשמור בסוד עד לחשיפתם במסיבת העיתונאים, הוצגה במעמד שרי התרבות והחינוך, לימור לבנת וגדעון סער. נוסף על כך, השתתפו באירוע עשרות תלמידים.

בתחילת החודש יצרו ממצאים שאותרו בחפירות הארכיאולוגיות בעיר דוד מסתורין רב, כשאנשי הצוות במקום חשפו חדר קדום שברצפתו נחצבה שלוש פעמים האות הלטינית "V".

סוכנות AP דיווחה כי סביב הממצא המסתורי לא התגלה כך פריט שיכול היה לרמז על השימוש בו בימי קדם. עם זאת, התגלו בחדרים מסתוריים סמוכים שברי חרס שלפי ההערכות, נוצרו ב-2800 לפני הספירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק