בבית החולים שערי צדק בירושלים הלך לעולמו בגיל 81 הרב הראשי הספרדי לישראל לשעבר מרדכי אליהו. הלוויתו תצא בשעה 22:00 מ"היכל יעקב" ברחוב ריינס לעבר הר המנוחות, שם ייטמן הראשון לציון. עשרות כונני איחוד הצלה צפויים לאבטח את ההמונים שישתתפו בהלוויה. לא תותר כניסה לרכבים פרטיים.

"הרב היה עמוד האש שהלך לפני מחנה המתיישבים ביהודה ושומרון, עודד אותם בשעותיהם הקשות ופעל לעזרתם", ספדו לו ועדי המתיישבים של שומרון ובנימין.

לפני כעשרה חודשים התמוטט הרב ואיבד את ההכרה. צוותי מד"א טיפלו בו ובהמשך פינו אותו לטיפול נמרץ, שם הוא אושפז במחלקה לכירורגיית לב.

במהלך חג הפסח בחודש אפריל בשנה שעברה, לקה הרב בלבו. בעת אשפוזו בטיפול הנמרץ עבר ניתוח מעקפים. מספר ימים לאחר הניתוח, עבר הרב גם אירוע מוחי. באוקטובר 2008 עבר הרב ניתוח לב פתוח, במהלכו הוגדר מצבו אנוש, אולם הוא התאושש מחוליו.

הראשון לציון נבחר בשנת 1983 לתפקיד הרב הספרדי הראשי לישראל, במקומו של הרב עובדיה יוסף. בתפקיד זה כיהן כ-10 שנים. עוד בצעירותו היה לדיין הצעיר ביותר בארץ, ובשנת 1965 מונה לדיין בבית הדין הרבני הגדול.

הרב מרדכי אליהו היה ידוע בפסיקותיו ההלכתיות המחמירות והבלתי מתפשרות. בין השאר, פסק בעבר כי לספרדים אסור לאכול מצה שמיוצרת באופן תעשייתי ("מצה עשירה"), קרא שלא לחתום על כרטיס לתרומת איברים וגם אסר על אכילת טחינה וחומוס.

אליהו עלה לכותרות גם לאחר אישור תכנית ההתנתקות, אז הכריז כי "אסור לסייע לה בשום דרך". במפגשים רבים אף טען כי "היא כלל לא תתגשם".

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק