"ראש הממשלה כנראה עושה את דרכו בשעה הזאת לבית החולים הדסה עין כרם". כך נפתח הדיווח על האירוע המוחי בו לקה ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון.

שלומו של שרון "יציב ועצוב", מספר ד"ר שלמה שגב, רופאו של שרון. "מדי פעם אני נכנס, מברך אותו. מספר לו שאכלתי סטייק נהדר. הוא אהב מאוד לאכול. בתקווה שמשהו מעלה חיוך, אני לא רואה חיוך, אני לא רואה תגובה. אבל אני מבקר אותו, זה על בסיס סולו, זה תמיד משהו מאוד אחד על אחד.

גם הבנים של שרון, עומרי וגלעד מסורים מאוד. כבר ארבע שנים הם מגיעים לבית החולים מדי יום.
אף פעם לא מפספסים. וזה לא בגלל שאבא שרון הוא היה ראש הממשלה.

היחיד שנבחר בבחירות לראש ממשלה בלבד

יש שיאמרו שהעשור האחרון של מדינת ישראל התחיל דווקא ב-6 בפברואר 2001. נדמה שלא היה מתאים מזה שהאיש שהלך תמיד לבדו, ייבחר דווקא בבחירות היחידות שנערכו כאן לתפקיד ראש ממשלה בלבד. שרון שהודח כ-20 שנה לפני כן בבושת פנים מתפקיד שר הביטחון,
יושב עכשיו על הכיסא הבכיר מכולם.

האם אז ידע שרון שהמהלך הכי גדול בקריירה שלו יהיה אכן מהלך בן-גוריוני? מי יודע. מה שברור הוא שהאיש שבונה את גדר ההפרדה למרות מחאת הפלסטינים, האיש שיוצא למבצע חומת מגן והורג בארגוני הטרור, האיש שמכריז: דין נצרים כדין תל אביב, מי שדחף ובנה התנחלויות ומאחזים, מפתיע את כולם כשהוא מחליט לממש דווקא את הבטחת הבוחר של האיש שאותו ניצח בבחירות 2003, את הבטחתו של עמרם מצנע לפנות את עזה.

רובי ריבלין, יו"ר הכנסת, היה החבר שהלך איתו דרך ארוכה והתאכזב מהשינוי בן 180 המעלות של שרון. "לא רבים האמינו שזה יקרה, אבל שרון מטאטא כל התנגדות, מפטר את מתנגדיו, מתעלם ממשאל מתפקדי הליכוד והולך כמו תמיד עד הסוף.

אחרי ששינה בפעם המי יודע כמה את מפת ישראל, הוא משנה גם את המפה הפוליטית שלה. הוא עוזב את הליכוד ומקים את קדימה.

אחת הטראומות הגדולות שידעה המדינה

אז מה גרם לשרון לבצע את מה שהתנגד לו כל חייו באחת הטראומות הגדולות שידעה המדינה הזאת? עד כמה היה בהחלטה חלק לפרשיות השחיתות שנקשרו בשמו? העניין של התיקים הפליליים בהם נחשד אריאל שרון מילא תפקיד מרכזי, לא יחיד, מרכזי, במהפך האדיר של אריאל שרון מהתיישבות כמעט בלתי מרוסנת במשך הרבה שנים לעקירה כל כך כואבת.

ד"ר שלמה שגב מנסה להאמין בניסים, אבל הוא לא מאוד אופטימי: "מדי פעם גבר אחרי 19 שנה... אתה קורא את זה בעיתון מדי פעם, אבל לא בגיל הזה ולא בפגיעה המוחית הגדולה שהייתה". ד"ר שגב ממשיך: "לראייה שהוא שוכב ארבע שנים כמו שהוא. אז יכול להיות שהגנטיקה תהתל בנו". ד"ר שגב אומר שהוא לא נראה די דומה למה שהוא היה, אפילו לא רזה.