אחרי 20 שנות עבודה בעיריית חדרה רחמים כובאני יושב בבית, מושעה. ההסתבכות החלה לפני שמונה חודשים כאשר היה כמעט היחיד שהעז להתמודד במכרז פנימי לתפקיד ראש מנהלת שכונה ונכשל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אז ביקשתי לראות את הפרוטוקול, מי התמודד נגדי ולמה אני לא זכיתי. מה מתברר? התמודדתי נגד אחיו של חיים אביטן, אלי אביטן, אז כבר התחלתי להבין מה קורה", הוא הסביר.

אצל כובאני התרבו הספקות לגבי תקינות המכרז בו זכה אחיו של ראש העיר. הוא הגיש לבית המשפט עתירה מנהלית ואז זומן לשיחה במשרדו של איקי צור, מנכ"ל העירייה. "בוא, אני מבין שאין טעם לשיחה כי ראיתי שהגשת תביעה ופעלת בדרך שלך, וזה בסדר", אמר המנכ"ל לכובאני, בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 2. "נתמודד בבית משפט. אתה החלטת להתאבד, תתאבד. מה אכפת לי אני. מה אני יכול להגיד לך, אתה אדם מבוגר. אתה אדם שאני גם אוהב אותו, אבל אני אפרק אותך, אין דבר".

"מה הוא עושה לי פה? הוא מאיים עליי?", הגיב כובאני לשיחה שהתקיימה. "מה קרה? בסך הכל ניגשתי למכרז, לא עשיתי שום דבר שהוא מעל למקובל".

הוועדה בחרה באחיו של ראש העירייה פה אחד

תנאי המכרז דורשים השכלה תיכונית ועשר שנות ניסיון מעשי בתחום, ועל פי התביעה אלי אביטן לא עומד בתנאים. אבל לחברי הוועדה זה לא הפריע לבחור באח של הבוס פה אחד.

"אתה יודע שלא מגיע לאחיו של ראש העיר", אמר כובאני למנהלו איקי צור, וזה השיב לו: "גם לך לא מגיע. כובאני, אם הייתי לוקח חוקר ושם עליך שלושה חודשים, אתה לא עובד יום בעירייה. אתה עף מפה כמו טיל. אז אתה אהבל, נכנס להתמודד איתי במלחמה בבית משפט. בשביל מה?", אמר.

"רוצים להגן על ראש העיר ועל אחיו", פירש כובאני את דבריו של מנכ"ל עיריית חדרה, "מה הם לא יעשו בשביל לשמור על המשרה שלהם. המשרה שלהם והכסף שלהם זה הכי חשוב בעולם".

כובאני: "אני הולך עם האמת שלי, עד שאנצח"

צילום העתירה שהגיש כובאני (צילום: חדשות 2)
צילום העתירה שהגיש כובאני | צילום: חדשות 2

בתפקידו הקודם שימש המנכ"ל כקצין הדרכה וחינוך של משטרת ישראל בדרגת תת-ניצב. את החוק הוא מכיר היטב. "אם אני אגיד לך עכשיו 'תשמע, כובאני, תמחוק את התביעה - אני אקדם אותך', אז אני עושה עבירה פלילית", הסביר המנכ"ל לכובאני בשיחתם, והמשיך: "אני מציע לך כמו חבר, לא מנכ"ל, מחוק את התביעה ואחרי זה אנחנו נדבר. יהיה לך הרבה יותר טוב בשביל השקט שלך, בשביל הבריאות שלך, בשביל המשפחה שלך".

אבל בריאיון לחדשות 2, כובאני לא מביע פחד. "אני הולך עם האמת שלי עד הסוף, עד שאני אנצח". החודש כובאני הושעה מעבודתו. לטענת העירייה לא החתים כרטיס וביצע עבודות פרטיות בזמן העבודה. מבחינת כובאני עצמו - הגורם לענישה שונה לגמרי.

מלשכת מנכ"ל עיריית חדרה נמסר בתגובה כי "אלי אביטן עובד בעירייה מזה 20 שנה, הרבה לפני שראש העיר החל את דרכו בעירייה. המכרז הועבר לבדיקת המחלקה לניגוד עניינים במשרד המשפטים וטרם התקבלה עמדתם. מכאן שאין עדיין זוכה במכרז".