יום הזיכרון לזכרו של של ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל נפתח הערב בטקס הדלקת "נר יצחק" במשכן הנשיא בכיכר ספרא בירושלים. נשיא המדינה שמעון פרס פתח את אירועי הזיכרון לציון 14 שנים להירצחו של ראש הממשלה.

"נר יצחק" שהודלק כאן הערב הוא נר הממשיך את פתילתם של מיליוני נרות שנדלקו ברחבי הארץ, בבתי אזרחיה, בכיכרות ובחוצות הערים, באותו לילה אפל", אמר הנשיא בפתיחת הטקס. "הדור הצעיר נצר בליבו כי לא תהיה לרצח המטורף ולרוצח הנתעב תקומה - המטרה הפושעת לא תקום".

"היעד של רבין לא יינטש"

פרס הבטיח כי משימתו של רוצח רבין ליטול את חייו, ומכאן גם את השלום - לא תצלח. "היעד שאליו חתר יצחק באומץ, במדינאות גדולה ובחזון נועז, לא יינטש - השגתו, גם אם תתמהמה, בוא תבוא".

בתור פוליטיקאי שהכיר היטב את רבין, סיפר פרס בתסכול, על שנים ארוכות בהן התמודד, יחד עם רבין על מטרות מדיניות שלא הושגו, אך "הניחו את המסד למצב חדש", לדבריו. "כשהתחלנו, כל הפלסטינים היו מחנה טרור אחד. עכשיו ישנה רשות למשא ומתן". פרס זקף לזכות רבין הישגים רבים, בניהם הסכם השלום עם ירדן. מחנה השלום של רבין, לדברי פרס, הולך וגדל.

"הרצח של יצחק שיבש ועיכב את המהלך המדיני, אבל נחיצותו להבנה היסטורית בינינו לבין שכנינו הובהרה בכל תוקפה, ובכל דחיפותה", אמר ופנה אל ראש ממשלת ישראל. "אני מאמין שזו חובתו הלאומית והמוסרית העליונה של כל מנהיג וכל ראש ממשלה בישראל - להשקיע את מלוא מרצו ותבונתו כדי לפנות את הדרך לשלום ממכשולים חיצוניים וקשיים פנימיים".

היה לצידו בעת הרצח

לסיום, בנימה נוסטלגית, נזכר פרס בערב האחרון בחייו של יצחק רבין. "עמדנו שכם אל שכם על במת העצרת בכיכר", שיתף נשיא המדינה בגילוי לב והוסיף כי מעולם לא ראה את רבין כה משוכנע וכה קורן. "האהבה והגיבוי מן הקהל העצום כלפיו יצרו אווירה מחשמלת - הכול נראה לנו אפשרי ופתוח". אבל רגעים ספורים לאחר מכן הכול התנפץ.

בטקס נשא דברים בשם משפחת רבין בנו של ראש הממשלה, יובל רבין שציטט לאורך נאומו מדבריו של אביו ולאחר מכן התייחס לימים שקדמו לרצח. "המתנגדים לתהליכים שהובלו באורח דמוקרטי לחלוטין ניצלו את גל הטרור הרצחני שפרץ, את אותם מבצעים שפעלו גם הם מתוך מטרה משותפת להביא לכישלון התהליך. לא כל עם ישראל ולא כל ישראל היו ערבים זה לזה בימים ובחודשים שהובילו לרצח".

רבין הדגיש כי יום הזיכרון ליצחק רבין ראוי שיצויין על-ידי כלל עם ישראל על ידי כל גווניו ועל כך חשיבות הטקס הזה. "אנחנו כולנו עוד נידרש להחלטות קשות בהרבה מאלו שנדרשנו אליהן עד כה. את פצעי הלקח נישא לתמיד, אך תקווה אני שלפחות נדע להטמיע אותו בקרבנו לעת פקודה", סיכם.

מחר בשעה 15:00 יתקיים טקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל שבירושלים, ובשעה 17:00 תקיים הכנסת ישיבה מיוחדת לזכרו.