בכירי הרבנים החרדיים מתנגדים לפרסום הספר "תורת המלך", המעורר סערה ציבורית גדולה והביא השבוע למעצרו של הרב דב ליאור, שהביע "הסכמה" לספר. 

הרב עובדיה יוסף, שבנו הרב יעקב יוסף פירסם "הסכמה" לספר ואף מבוקש לחקירה בנושא, אינו תומך בגישה כזו ונחשב רחוק מפסיקות לאומניות וקיצוניות.  לדברי תלמידיו הקרובים, עמדתו בסוגיה היא כזו: "יש להתחשב מאוד באומות העולם ולא לתת יד לפסיקה שיכולה להשתמע כגזענית. התורה מכבדת כל אדם, כי כולם נבראו בצלם. גם העצומה נגד השכרת דירות לערבים – הייתה מיותרת".

כמו כן, בכיר הפוסקים החרדיים האשכנזיים - הרב יוסף שלום אלישיב, אמר בימים האחרונים למקורביו על גל הפעילות הרבנית מימין ("תג מחיר", הספר "תורת המלך", עצומה נגד השכרת דירות לערבים ועוד) כי "יש פה אנשים שלא מבינים שהעם היהודי לא חי רק בארץ ישראל".

לדבריו של הרב אלישיב: "פסיקות כאלה יכולות להביא סכנת נפשות ליהודים בחו"ל. משחקים פה באש, ממש 'רודפים' ומסכנים יהודים אחרים".

הרב אלישיב אף לא היסס להשתמש במילים "דין רודף", כשהתייחס למה שנראה בעיניו כפרובוקציות ולא כפסיקות הלכתיות נכונות ומבוססות.

המפכ"ל: נמצה חקירה כנגד כל חשוד

מוקדם יותר היום התייחס לראשונה מפכ"ל המשטרה למעצרו של הרב דב ליאור ולמהומות הנרחבות מצד פעילי הימין בעקבותיו.

"כולנו, מפקדים, שוטרים, לוחמים, ומתנדבים, נמלא את תפקידנו ביושר וניקיון כפיים, תוך שמירה על עקרון שוויון החוק", אמר רב-ניצב דנינו בטקס הענקת דרגות תנ"צ לקציני משטרה, שנערך היום בלשכת השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'.

"אני רוצה להדגיש זאת על רקע הפרות הסדר בימים האחרונים בירושלים", הוסיף המפכ"ל. "התנאי לשלטון החוק הוא אכיפה שוויונית, אכיפה שאינה מפלה איש ואינה מעדיפה איש. כל האזרחים במדינה שווים בפני החוק".

דנינו הוסיף כי "כמשטרה במדינה דמוקרטית, אנחנו נמשיך לבצע את משימתנו ונמצה חקירה כנגד כל חשוד ללא משוא פנים וללא מורא. במקביל לא נרשה שציבור שלם יאלץ לשלם מחיר בשל הפרות סדר פרועות, לא נרשה לקיים חסימת כבישים".

נתניהו: "החוק חל על כולם"

אמש התייחס לראשונה ראש הממשלה נתניהו לפרשת עיכובו לחקירה של הרב דב ליאור. נתניהו ציין בהודעה לכלי התקשורת, כי "ישראל היא מדינת חוק. החוק הוא מחייב וחל על כולם, ואני קורא לכל אזרחי ישראל לשמור עליו".

בקדימה הגיבו על דברי ראש הממשלה ואמרו: "תגובת נתניהו הנה תגובה פחדנית ורפה, המונעת משיקולים פוליטיים. לאחר שתיקה רועמת ומביכה שנמשכה לאורך כל היום נגרר נתניהו לומר גיבוב מילים כללי שאינו אומר דבר ולבטח אינו מגבה את שלטון החוק כפי שהיה מצופה מראש ממשלה בישראל. נתניהו עסוק בחישובים פוליטיים צרים, לא מגנה את ההסתה ובכך פוגע במכנה המשותפ של כלל אזרחי המדינה- החוק ושלטון החוק. נתניהו לא מפספס הזדמנות להוכיח שהוא לא מנהיג לאומי אלא פוליטיקאי מחנאי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק