כבר חודשים ארוכים שעובדי נמל אשדוד נמצאים בכותרות - עובדי חברה ממשלתית שהכריזו מלחמה על המעסיק, ממשלת ישראל. ומאחורי המאבק היצרי והמתוקשר הזה עומד אדם אחד, אלון חסן שמו. מצד אחד הוא יושב ראש הוועד, זה שמייצג את האינטרסים של העובדים, אבל תחקיר חדשות 2 מגלה כי לחסן יד גם לא מעט אינטרסים אישיים וכלכליים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הוא בן 43 נשוי ואב לארבעה, גר בוילה מפוארת באשדוד הכוללת שתי קומות ובריכה. על המדרכה, דרך קבע, חונה רכב שטח מפואר בשווי חצי מיליון שקלים. משכורתו מגיעה ל-500 אלף שקלים בשנה, אבל הכסף הגדול, מגיע דווקא מעסקיו הפרטיים.

למרות שלעובד נמל אסור לעשות עסקים פרטיים עם הנמל, חסן מצא דרך להרוויח אישית מהפעילות הענפה באשדוד - המנוף הראשון באימפריה הכלכלית שלו הוא חברת "בן עידן הובלות" שבבעלותו. בחברה אמנם יש מספר קטן של משאיות ורק שלושה נהגים, אבל ההספק שלה לא היה מבייש חברות ענק.

"אין דבר כזה לא לבצע הוראה של הוועד"

"חשש לניגוד עניינים, אלון חסן (צילום: חדשות 2)
"חשש לניגוד עניינים, אלון חסן | צילום: חדשות 2

היבואנים בנמל כבר יודעים שכדאי להם לעבוד עם המשאיות של חסן שזוכות ליחס מועדף, מספר ח', עובד בנמל אשדוד: "התקשרו אלי ואמרו לי שיש משאית של אלון חסן, ושצריך לטפל זה לפני משאיות שהגיעו קודם כי זאת בקשה אישית של אלון, ואין דבר כזה לא לבצע הוראה. הוועד אומר לך לעשות, אתה עושה. אם לא תעשה ישעו אותך בכל מיני תואנות".

הכוח של חסן מקרין גם על המשפחה - שלושה קרובים שלו כבר עובדים בנמל, וגם מקורבים אליו נכנסו פנימה. במכרז לתפקיד מנהלת החשבונות בנמל, לדוגמא, מועמדת בשם מורן אסרף, שהיא במקרה אחותו של אלון חסן, השיגה הערכה בינונית במבחנים המקדימים. אלא שבוועדת הקבלה שבה יושבים חברי וועד, אסרף נהייתה כוכבת וזכתה לציון 10, בשעה שיתר המועמדות הסתפקו בציון מינימאלי של 1 או 2.

חומרי הניקוי "ריצפי" ו"מירסל" אולי לא מוכרים לכם, אבל בנמל אשדוד הם מאוד פופולאריים. את החומרים האלה מייצרת חברה בשם "שחף-הופס", חברה נוספת בבעלותו של חסן. "אני במוצרים שלו לא נתקלתי בחיים מחוץ לנמל", סיפר ח', העובד בנמל אשדוד. "אבל בנמל אתה רואה את המוצרים האלה בכל פינה, שירותים, מקלחות, מטבחים. הנמל עובד בעבודה מאוד מלוכלכת עם גריז ושמנים שצריכים המון חומרי ניקוי בשבילם. הנמל הוא הלקוח הכי טוב של חסן".

דוחות פנימיים התריעו - "חשש לניגוד עניינים"

נמל אשדוד (צילום: חדשות 2)
עסקים פרטיים - בתוך הנמל | צילום: חדשות 2

כאמור, לעובד חברה ממשלתית כמו חסן, אסור לעשות עסקים ישירות עם הנמל. כאן נכנסת לתמונה חברת "קליר", בבעלות משפחת צבאן שהם קרובי משפחתו של היו"ר. הם רכשו את מחסן את מוצרי הניקוי של חסן והחלו למכור אותם לנמל אשדוד. דוח ביקורת פנימי מגלה כי היקף הרכישות של הנמל מחברת "קליר" היה מעל 180 אלף שקלים, החל משנת 2011.

העסקים הפרטיים הענפים של חסן והקשרים העקיפים שלהם עם הנמל, לא הדליקו נורה אדומה אצל ההנהלה. רק בעקבות פנייה של רשות החברות הממשלתיות, נפתחה לפני כשנה בדיקה של המבקר הפנימי של הנמל, אילן אבוקרט. בדוח נכתב "שבמידה ואלון חסן משמש כמנהל בחברות הדבר עלול לעורר חשש לניגוד עניינים".

ברשות החברות התעקשו על בדיקה מעמיקה יותר ואז התברר שאכן יש ניגוד עניינים - אבל לא אצל חסן, אלא אצל המבקר הפנימי עצמו. שנתיים אחרי שמונה לתפקיד, ואחרי שכבר השלים את אחד הדוחות הראשון על עסקיו של יו"ר ועד עובדי הנמל, נזכר המבקר להודיע שאחייניתו נשואה לעורך דינו של מר אלון חסן.

לפני ארבע שנים נכנס לנמל כוח חדש - חברת "דנה שירותי נמל". המנהל הוא דוד חסן, בן דוד של אלון, ובין העובדים ניתן למצוא קרובי משפחה של חברי וועד ואפילו את בעלה של מורן אסרף, האחות מהמכרז. עם שמות כאלו לא פלא שהחברה הצעירה הצליחה למשוך אליה לקוחות גדולים כמו חברות שמן ונשר - חברות שמעדיפות כעת את "דנה" על פני חברות תפעול ותיקות שעבדו איתן עשרות שנים וייתכן שזה לא רק בגלל השירות.

נמל אשדוד במוקד הפעילות (צילום: יח"צ נמל אשדוד)
עובדי הנמל שותקים | צילום: יח"צ נמל אשדוד

התפקיד הבא של יו"ר הוועד - חבר מועצת העיר

"הם מתיישבים בלי להתבייש הם ניגשים ליבואנים שעובדים עם חברות אחרות ואומרים אם אתם רוצים שייגמרו לכם הבעיות ברציף מול כל העולם, אתם רוצים שייגמרו לכם הבעיות? תעבירו לנו את העבודה", מספר ל', שעובד בחברה מתחרה. "כשסוכן רוצה להכניס אונייה הוא צריך לבקש אישור, ברגע שהוא לא עובד עם חברת דנה אז פתאום נהיה לו קשה, פתאום האונייה שלך לא יכולה להיכנס, פתאום אין מספיק ידיים בשביל לעלות על האוניה שלו", מוסיף א', שעובד גם בחברה מתחרה.

העסק הטרי ביותר מבית מדרשו של אלון חסן הוא סניף של "שיפודי ציפורה" באשדוד, עסק שמצטרף לסניף קפה גרג שבבעלותו, בו האישה סימה חסן מפקחת על העבודה מקרוב. ח', עובד בנמל אשדוד, מספר שגם המסעדות של חסן מהוות חלק בלתי נפרד מהאימפריה שלו: "אני יודע שאנשים הולכים לשם כדי למצוא חן בעיניו. אני הולך עם אשתי אני הולך עם חברים, יושבים שם כדי שהוא ייראה שאני יושב אצלו בבית קפה ואז מבחינתי קיבלתי עוד וי. אשתו שם נמצאת והוא נמצא בסדר מספיק שרואים אותי, את יודעת והדיווח עובר וזה בסדר."

יושב ראש ועד עובדי נמל אשדוד, איש הסתדרות שתפקידו להגן על מעמד העובדים, הפך בעצמו לבעל חברות, למוביל סחורות, מייצר חומרי ניקוי, למי שמאכיל ומשקה את תושבי העיר. בבחירות הקרובות לעירייה אלון חסן ירוץ באחת הרשימות, בניסיון להוסיף לעצמו גם את התואר חבר מועצה. ואל תתפלאו אם התיק הראשון שיוצע לו, יהיה האחראי על הקשר עם הנמל המקומי.

יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד אלון חסן מסר בתגובה: "יו"ר דירקטוריון חברת הנמל, ניהל בעבר דיונים בנושא, ביצע בדיקות ולא נמצאו כל ניגודי אינטרסים בין עבודתי לעסקי הפרטיים. אני פועל בשקיפות מלאה ורק לאחר קבלת ייעוץ משפטי. עובדי הנמל מעולם לא קיבלו כל הכוונה שמטרתה קידום או העדפה של חברה כלשהי שעובדת עם נמל אשדוד. לעובדי הנמל יש גם חיים פרטיים, ועל כן כל דבר שנעשה מעבר לשעות העבודה, בין אם הם נעשים באופן פרטי או קבוצתי, הוא עניינם הפרטי:.

מנמל אשדוד נמסר בנוגע לטענות השונות ואמרו בנוגע לחברת דנה שירותי נמל: "ההתקשרות אושרה על ידי ועדת המכרזים כחוק. אישור בתנאים דומים ניתן לחברה נוספת המספקת שירותים דומים". בעניין חברת בן עידן הובלות, נמסר: "לא ידוע לנו על קדימות בתורים של מי מעשרות החברות ואלפי המשאיות הפוקדות את הנמל מידי יום".

על הטענות בנוגע לחברת מוצרי הניקוי הגיבו בנמל אשדוד ואמרו כי "חברת הנמל משתמשת במספר חומרי ניקוי לשומנים קשים, הנרכשים מחברות שונות, בהתאם לנוהל התקשרויות ולחוק חובת המכרזים". בעניין המבקר הפנימי נאמר כי "המבקר לא נמצא מעולם במצב של ניגוד עניינים מול אלון חסן, אלא דיווח, למען הזהירות בלבד, על קשר משפחתי רחוק לעורך דין מייצג את אלון חסן, כשהדבר היה רלוונטי" .

בעניין הטענות על מינוי וקידום קרוביו של חסן, ובהם אחותו מורן אסרף, נאמר כי "אסרף עברה בהצלחה את המבחנים במכון האבחון, במקום גבוה ביחס לשאר המועמדים,ועברה בהצלחה רבה גם את ועדת הקבלה. תהליך קליטתה אושר בדירקטוריון החברה".

הבהרה: בהמשך לתחקיר של אולפן שישי על עסקיו הפרטיים של יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, אלון חסן, אנחנו מבקשים להבהיר שאין כל קשר בין חברת קליר אשר נזכרת בתחקיר שמצויה בבעלות קרובי משפחתו של אלון חסן המשווקת חומרי ניקוי לנמל אשדוד לבין חברת קליר כימיקלים לייצור ושיווק בעירבון מוגבל בבעלות אלי זאנה ואלי גבריאל.