המחאה החברתית עדיין כאן - והרוחות ברחובות סוערות: לפחות 23 מפעילי המחאה החברתית נעצרו אמש על ידי שוטרים בשיאה של הפגנה סוערת נגד פינוי מאהל מחוסרי הדיור בשכונת התקווה שבדרום תל אביב. במשטרה טענו כי המפגינים היו מעורבים בחסימת התנועה באזור, ואילו מארגני האירוע האשימו את רשויות אכיפת החוק בהפעלת אלימות נגדם.

מאות בני אדם הגיעו לצעדה, שהחלה בגן התקווה לכיוון רחוב יגאל אלון. העימות בינם לבין השוטרים התלקח כשכמה מהם התיישבו על הכביש בדרך ההגנה פינת דרך יגאל אלון וחסמו אותו לתנועה. המשטרה הזרימה למקום כוחות גדולים של יס"מ, שהחלו לפנות בכוח את המפגינים ולבצע מעצרים. בין העצורים לפחות שניים מראשי המחאה החברתית - סתיו שפיר ויגאל רמב"ם.

הפגנה במאהל התקווה (צילום: ענת צחור)
דפני ליף בהפגנה בשכונת התקווה | צילום: ענת צחור

ראשי המחאה החברתית, המשתתפים בהפגנה הסוערת, סיפרו כי השוטרים פועלים בצורה הרבה יותר אלימה ממה שהורגלו אליה. "אנחנו רואים בכל פעם מחדש את עליית המדרגה הזאת", אמרה סתיו שפיר לחדשות 2 באינטרנט - זמן קצר לפני שנעצרה. "ככל שהמחאה נמשכת - סף האלימות עולה".

סתיו שפיר בזינזאנה המשטרתית: "בסוף נזכה לראות כאן מקום טוב"

שפיר סיפרה כי היא ואנשיה הגיעו "להפגין ולתמוך במחוסרי הדיור שמתגוררים במאהל בשכונת התקווה שמיועד לפינוי, וכן לעודד את תושבי השכונה להצטרף למחאה שלנו. עצרו שם כמה אנשים".

סתיו שפיר בזינזאנה המשטרתית (צילום: ענת צחור)
סתיו שפיר בזינזאנה המשטרתית | צילום: ענת צחור

בהמשך עידכנה שפיר בעמוד הפייסבוק שלה, בעודה יושבת בזינזאנה המשטרתית. "הרבה אנשים שיש להם בית הפגינו הלילה יחד עם אלה שאין להם. כבר שישה חודשים שאנחנו נלחמים על עתיד המדינה שלנו יחד. ללא אלימות, רק בכח השותפות והתקווה. זה לא קל, וזה רק ילך ויהיה קשה יותר, אבל בסוף נזכה לראות כאן מקום טוב, באמת טוב, לכולנו. אמן. (בזינזאנה, כלואה עם נאוה היקרה לידי ועוד המון עצורים בתאים נפרדים, צועקים, העם דורש צדק חברתי!)".

"עצרו את דפני ליף ביום הולדתה, ואת סתיו שפיר, את יגאל רמב"ם ועוד כמה", סיפרה טימור סולומון, ממשתתפות ההפגנה. "יש כאן אלימות קשה , עצרו זוג הורים לילדים בלי שום עילה. הם עצרו אנשים כי הם פשוט מפגינים. הם החליטו שאסור להפגין. חברה שעמדה לידי על המדרכה - דחפו אותה הצידה עד שהיא ברחה. יש כאן כמות אדירה של שוטרים והם פשוט דוחפים את כל מי שיש בדרך שלהם".

"ההפגנה הזו תקבע אם המחאה לא הייתה רק טרנד"

דפני ליף, מנהיגת המחאה החברתית שחגגה במהלך ההפגנה את יום הולדתה, אמרה לחדשות 2 באינטרנט כי "זה אחד המאהלים האחרונים שעוד עומדים על משמרתם. מחר יבואו לפרק אותו, ואנחנו לא ניתן שזה יקרה. צריך למצוא פיתרון דיור לאנשים האלה שאין להם איפה לגור".

משתתפי ההפגנה, אמש בשכונת התקווה (צילום: ענת צחור)
ההפגנה הסוערת, הערב בשכונת התקווה | צילום: ענת צחור

פעיל אחר במחאה, רגב קונטס, אמר כי התהלוכה בשכונת התקווה היא "'מאחורי הקלעים' של הפגנת המיליון וההיפך הגמור ממנה: אייל גולן לא ישיר 'יש לי רק חלום לקנות לך יהלום', איציק שמולי לא ירעם – 'הישראלים החדשים'. בהפגנה הזו לא יהיו 450 אלף איש בתחושת שיכרון של ניצחון. ההפגנה הזו תקבע אם המחאה לא הייתה רק עניין טרנדי ומגניב, אלא מאבק אמיתי, ארוך וקשה, המחוייב לשינויים שהוצהרו מעל הבמות".

"שם, בקור, בגשם, בחושך, בחצר האחורית של ישראל - ייקבע האם הצ'קים של סולידריות חברתית ושל ערבות הדדית שכולנו פיזרנו כל הקיץ, יכובדו או שמא יחזרו", הוסיף קונטס.

שוטרים עוצרים מפגין, הערב (צילום: חדשות 2)
שוטרים עוצרים מפגין, הערב | צילום: חדשות 2

מהמשטרה נמסר כי מדובר בהפגנה לא חוקית. "צומת הרחובות ההגנה-יגאל אלון נחסם לתנועה על ידי המפגינים, נעצרו מספר מפגינים שהפרו את הסדר במקום. משטרת ישראל תמשיך לאפשר את מימוש חופש הביטוי תוך שמירה על הסדר הציבורי והחוק", נמסר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק