אתמול בערב זה עוד היה כיכר תנועה. האוטובוסים נסעו סביבו, מי שהסתכל ראה מוטות ברזל שמרכיבים חופה, כמה פועלים וכמה סקרנים הסתובבו שם. אבל הערב גדשו את המקום עשרות אלפים. החופה שנבנתה על הכיכר היא המוקד של החתונה החרדית שהיא כנראה הגדולה ביותר אי פעם. נכדו הראשון של האדמו"ר מבעלז התחתן הערב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול, ערב השמחה, אפשרה לנו החסידות להציץ אל מאחורי הקלעים של המבצע הגדול הזה שעליו טורחים פה כבר חודשים. "החסידות לאדמו"ר זה כמו בן לאבא", הסביר לחדשות 2 חיים רבינוביץ'. "זאת הקונסטרוקציה הגדולה ביותר שנבנתה אי פעם במגזר החרדי לחתונה או לכל מעמד. זאת תהיה החגיגה הכי גדולה בהיסטוריה. אבל הסדר פה יהיה מופתי".

החתן והכלה עם עוד עשרות אלפים (צילום: אהרון והב, חדשות 24)
החתן והכלה עם עוד עשרות אלפים | צילום: אהרון והב, חדשות 24

חלק נכבד מהאורחים מגיע מחו"ל. מהתורמים האלה מגיע גם רוב המימון לחתונת הענק שבה אפילו בקבוקי הפלסטיק ממותגים עם הלוגו "שמחת בעלז". אתמול התקיים מעין טיש הכנה למעמד החתונה. אז גילינו בצד אחד של הזכוכית אלפי חסידים, ובצד אחר אולפן טלוויזיה של ממש. 18 מצלמות שידרו מכאן לכל חסיד בעולם את המתרחש - אז נא להתנהג בהתאם.

אלפי החסידים למדו ניגונים שהולחנו במיוחד

בראש השולחן האדמו"ר, לצדו החתן, ומה בעצם הם שרים? מתברר שאלפי החסידים למדו אמש ניגונים שהולחנו במיוחד לכבוד השמחה. כשביקשנו התייחסות אקטואלית, הופתענו. האירוע הזה בישראל 2013 נתפס קודם כל כניצחון על הנאצים. "אחרי השואה, בעלז שנמחקה לגמרי - ברוך השם, אנחנו אחת החסידויות הגדולות היום ומתחילים לראות את ההמשך", אומרים בחסידות.

ההכנות לחתונת הענק (צילום: חדשות 2)
ההכנות לחתונת הענק | צילום: חדשות 2

אז האם זה בעצם מפגן כוח בזמן שהחרדים לא בממשלה? "זה לא מפגן כוח, אלא מפגן נצח", אומר ח"כ ישראל אייכלר, חסיד בעלז. "מפגן כוח של 30-50 אלף איש יש לכל קבוצת זמרים שמגיעה מחוץ לארץ ויכולה למלא את פארק הירקון. אבל ההמשכיות של נצח ישראל, אלף דור, היא באותה דרך באותה אמונה".

התרגשות גדולה בחסידות (צילום: אהרון והב, חדשות 24)
התרגשות גדולה בחסידות | צילום: אהרון והב, חדשות 24

בפועל החשיבות החינוכית של הערב הזה רבה: הקואליציה הנוכחית, בעיקר יש עתיד נתפסת כמי שרוצה לחנך מחדש את החרדים, לשנות אותם מבפנים. כמעט כל הצהרה והתבטאות של לפיד, פירון ויעקב פרי גורמת כאן להסתגרות, התקפדות. מהילדים ועד הקשישים, מהירושלמים הוותיקים ועד האורחים מאירופה וארצות הברית, האירוע הזה אמור להיצרב כאן בתודעה של הרבבות כהצדעה וגם כאות להמשכיות של אורח החיים שלהם.