השבוע ביכו אריה דרעי, אלי ישי ובניו של הרב עובדיה יוסף את לכתו. הערב (ש') לראשונה, מדברת הדמות החזקה בסביבתו של הרב - כלתו יהודית יוסף ואשת בנו משה, שטיפלה בו מאז מות אשתו מרגלית. במשך 20 שנים היא שם לצידו, מכוס התה ועד ניהול סדר היום והבחישות הפוליטיות, יהודית יוסף הפכה לאישה המקורבת ביותר לרב והמשפיעה בש"ס - אם כי תמיד הקפידה להישאר מאחורי הקלעים. בריאיון בלעדי לחדשות 2 היא נחשפת ומדברת על הפרידה והגעגועים, על האדם שהסתתר מאחרי הגלימה של המרןן, הסבא ואיש המשפחה- וגם על ש"ס ביום שאחרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כשדש חולצתה קרוע לאות אבל, יהודית יוסף מספרת לראשונה על עשרים השנים האחרונות בחייה. מאז שנישאה למשה, בנו הצעיר של הרב עובדיה יוסף, ובפרט מאז שנפטרה חמותה מרגלית, הפכה לאישה הקרובה ביותר למנהיגה הרוחני של ש"ס. יהודית יוסף טיפלה בכל . החל בכוס התה ועד לענייניה הפנימיים של ש"ס. "אני לא חושבת שהוא היה מגיב טוב לידיעות שמאות אלפים הגיעו להלוויה", אמרה. "אני כל הזמן חושבת 'מה הוא היה אומר על זה' ואני בטוחה שהוא לא היה אוהב את זה במיוחד", הסבירה.

כלתו של מרן מתארת דמות רוחנית נאורה ועדינה, סב שהקדיש את חייו לעולם התורה ולנכדיו. את הטענות לפיהן הציבור החילוני מכיר "רב אחר" בשל התבטאויות שנויות ומחלוקת - היא מסבירה מעצם היותו "חלק מהעם". "הוא בעצם גידל דור של בני תורה מהאנשים הכי פשוטים. הם היו חייטים, סנדלרים ובעלי מאפיות. הוא חי איתם וחי את הסגנון העמך - וכך הוא גם דיבר את שפתם. הוא אף פעם לא הבין את הנושא שהתקשורת מאזינה לו. הוא תמיד החשיב את עצמו כאדם רגיל, כזה שפשוט אכפת לו מעם ישראל", סיפרה.

בהקשר זה הסבירה יוסף כי כניסתו של יוסף לפוליטיקה נחשבה מבחינתו כהכרח למען 'הצלת עם ישראל'. הוא לא ראה בלשונו ובהשקפת עולמו מכשולים שעמדו בינו לבין העולם הפוליטי. להיפך. "הוא הסביר לנו שאת ש"ס הוא הקים לא לטובתו האישית - אלא לטובת עם ישראל. הוא עוד אמר שאם הוא יבוא לשמיים הוא ייתבע על זה שהוא יכל לעזור לכלל ישראל והוא לא עשה עם זה כלום", ציינה.

"איש אמיתי", הרב עובדיה ז"ל (צילום: AP)
"ללא התורה - אין טעם לחייו". הרב יוסף | צילום: AP

"הרב הבין שללא עולם התורה - אין טעם לחייו"

יוסף מתארת את הימים האחרונים לצד מיטת הרב כקשים בחייה. היא סיפרה בדמעות כיצד חזו בפחד שאפף את הרב, שהיה רגיל בלימוד תורה. "ברגע שהבין שבמקום לשבת בספריה הוא שוכב במיטה, הוא הבין שללא עולם התורה אין טעם לחייו", ציינה.

לדבריה, הרב אף הספיק להיפרד ממנה בימיו האחרונים. "הוא אמר לי 'אני רק רוצה להודות לך על כל מה שעשית לי עד עכשיו. אני רוצה לבקש סליחה שהטרחתי אתכם'. הבנתי שהדברים נאמרים כסוג של פרידה. פרצתי בבכי ואמרתי לו - 'זו אינה טרחה, אנחנו נמשיך לעזור לך', אבל הוא לא ענה לי", שחזרה.

האישה החזקה בש"ס

במערכת הפוליטית רבים סבורים כי בראש ש"ס עומדת אישה. יוסף הפכה למוציאה לפועל של רצון הרב. היא היתה מעורבת במינוי רבנים ושרים, בהרכבת הרשימה לכנסת, בהמלכתה אלי ישי ואז בהדחתו לטובת דרעי. "כשהרב רצה משהו, הוא אמר לנו את שעל ליבו וכך עשינו - ולא מעבר", הבהירה יוסף.

יוסף אף התייחסה לשאלת הירושה שהשאיר הרב במפלגה שהפכה למפעל חייו. "במורשת הפוליטית, ברור לכולם מה עומד לקרות", הסבירה. "כשהוא בחר בדרעי לעמוד בראש המפלגה - כולם קיבלו את זה, ואף אחד לא מערער על כך. אין כאן אפילו שאלה... בהקשר ההלכתי? הרי שבעניין הראשון לציון כבר ניתנה ההחלטה. הרב זכה לראות את בנו מתמנה למשרת הרב הספרדי הראשי", נימקה.