צוותי חילוץ באזור התאונה בערבה אוטובוס התיירים (צילום: החדשות 2)
פינוי נפגעים בזירת התאונה | צילום: החדשות 2

אסון כבד בדרום: 24 בני אדם נהרגו כשאוטובוס שהסיע תיירים מסנט פטרסבורג, שרק נחתו בארץ, התהפך לתוך תהום עמוקה ליד אילת. 33 בני אדם נוספים נפצעו, בהם 23 קשה, שבעה בינוני ושלושה קל. מדובר בתאונת הדרכים הקשה ביותר בתולדות המדינה.

האוטובוס, שהסיע את התיירים מנמל התעופה בעובדה בו נחתו לאילת, התהפך סמוך לשעה 15:00 מגובה 60 מטר לוואדי צפונית לאילת, בקרבת גבול מצרים, על כביש מספר 12, הרחק ממקום יישוב.

מפת אזור תאונת האוטובוס של התיירים בערבה (צילום: החדשות 2)
מפת האזור בו התרחשה התאונה | צילום: החדשות 2

כוחות ההצלה הכריזו על על אירוע רב נפגעים: עשרות אמבולנסים הוזנקו למקום, חלקם הוטסו לאזור. שלושה מסוקים הוזנקו לטובת פינוי הפצועים. הפצועים פונו לבית החולים יוספטל באילת - בית חולים קטן שלא מורגל בטיפול באירועים בסדר גודל שכזה.

על המחסור בכוחות חילוץ ורפואה אזרחיים באזור - חיפה צה"ל, שבסיסים רבים שלו פזורים באזור. "יש כאן תשתיות רפואיות וכוחות רפואה מקצועיים שמסייעים", אמר לחדשות 2 דובר צה"ל אבי בניהו. "על פי הוראת המטכ"ל הוזנקו מסוקים שסייעו בשינוע מנות דם".

רופאים בחופש נקראו לסייע

"מדובר באירוע קשה מאוד", אמר לחדשות 2 מנכ"ל מד"א, אלי בין. "האירוע מורכב בגלל המיקום והידרדרות האוטובוס לוואדי. הוזעקו למקום 24 אמבולנסים עם צוותים רפואיים רבים, בהם חמש ניידות של טיפול נמרץ".

מנכ"ל מד"א הוסיף כי נעשים מאמצים רבים להזרים מנות דם לבית החולים יוספטל ולבית החולים תל השומר, אליו מוטסים חלק מהפצועים. "הופעלה פקודת 'איילת השחר' שמשמעותה אירוע רב נפגעים בו מוזעקים בין 10 ל-15 פראמדיקים שמוצבים במנחת תל השומר". משרד הבריאות קרא לרופאים ואחיות ממקצועות הטראומה הננמצאים בבתי מלון באילת להתנדב ולהגיע לבית החולים יוספטל בהקדם.

האוטובס נפל לתהום. אילוסטרציה (צילום: החדשות 2)
האוטובוס שהתהפך בערבה | צילום: החדשות 2

לאחר שהושלם פינוי הפצועים הגיעו למקום שתי פלוגות של חיילי צה"ל שביצעו בשטח סריקות כדי לוודא שאמנם כל הנפגעים אותרו ופונו.

ראש המועצה האזורית אילות, אודי גת, מכיר היטב את הכביש בו התרחשה התאונה הקשה. "זה כביש מסוכן ומפותל", אמר. "יש הרבה מעקות בכביש הזה, אבל אני לא יודע אם היה שם מעקה. זה אסון גדול מאוד".

בין הנפגעים: משפחות עם ילדים

מחקירה ראשונית של התאונה עולה כי נהג האוטובוס איבד שליטה והתהפך לתהום, כשגם מעקה הבטיחות שהוצב במקום לא עצר את ההידרדרות.

סגן שגריר רוסיה בישראלי אנטולי יורקוב דיווח כי בשלב זה לא ברורה זהותם של הנפגעים. "יש ביניהם משפחות עם ילדים ואנשים מבוגרים", אמר. "קרובי משפחה של התיירים האלה מאוד דואגים ומחכים שתהיה אינפורמציה יותר מדויקת". במשרד התיירות בישראל עדכנו כי מרבית הנוסעים היו סוכני נסיעות מרוסיה שהגיעו כדי להכיר את מוקדי התיירות באילת.

במשרד החוץ פתחו מוקד מיוחד למשפחות הנפגעים בתאונה, שמספרו: 02-6664358. מספר החירום בבית החולים יוספטל באילת: 12-55-175

בהכנת הידיעה השתתפו: יואב אבן, שגיא בשן, משה נוסבאום וניר דבורי