העסקים באזור העימות בדרום סובלים ממצב קשה לכל אורך תקופת מבצע "עופרת יצוקה". המושב תקומה באזור הנגב המערבי נכנס למעגל האש בפעם הראשונה לפני שלושה שבועות. גם במשפחת דובקין, שמתחזקת בריכות דגים במקום כבר יותר מ-20 שנה, מרגישים את המצב. אבל הם מצאו דרך מקורית להגדיל את המכירות.

מאז תחילת האירועים לפני שלושה שבועות מספר הקונים אצלנו קטן משמעותית - עשר וחצי בבוקר וקונה אחד בלבד הגיע", סיפר לנו חיים דובקין, מבעלי העסק.

אבל בזמני משבר צצים לעיתים גם הפתרונות היצירתיים, ובמשפחת דובקין החלו במבצע משפחתי להצלת העסק תחת הכותרת - "דגים למרכז מן הדרום המופגז". דובקין מספר כי דודתו הציעה את הרעיון לשווק באמצעות אי-מיילים את הדגים לכל רחבי הארץ. מאז "אמנם אין לנו הרבה קונים כאן באזור, אבל פונים אלינו כעת ממקומות שונים בארץ ואנחנו עושים משלוחים אליהם", הוא מספר.

מחכים לזמנים שקטים יותר

המדינה לא עזרה עד כה במיגון העסק המשפחתי עקב הריחוק היחסי שלו מרצועת עזה, אך העובדים והבעלים מסרבים להתרגש. האמרה "לא שומעים, לא יודעים" מקבלת כאן משמעות מחוזקת, ואפילו הפועלים התאילנדים במקום מפגינים ביטחון בעבודה בבריכות הדגים.

בשביל דובקין ומשפחתו, כמו הרבה משפחות אחרות באזור, המצב הביטחוני-כלכלי בהחלט מהווה אתגר, וגם הם יחכו להחלטות ממשלה בנוגע לפיצויים אפשריים לאחר הלחימה. אבל למרות הסיטואציה הלא ברורה, ממשיכים במשפחת דובקין לדוג ולקוות לזמנים שקטים יותר להם, ולדגים.