לא יוזלו בקרוב. תעריפי החשמל (צילום: חברת חשמל)
חשמל כהלכתו | צילום: חברת חשמל

הדת חודרת גם לשוק החשמל: בימים אלה מקדם שר התשתיות עוזי לנדאו חוק חדש שיהפוך את החשמל שמסופק לביתכם לכשר. תזכיר בשם "חוק משק החשמל" הופץ למשרדי הממשלה, לחברת החשמל ולרשות החשמל, כדי להביאו לאישור מהיר בממשלה ובכנסת. את הידיעה פירסם היום העיתון "ידיעות אחרונות".

"מטרת החוק הנה הסדרת ייצור ואספקת החשמל בשבתות ובחגי ישראל, על פי דרישות ההלכה", נכתב במסמך של משרד התשתיות, שקורא להציב משגיח כשרות בכל אחת מתחנות הכוח.

המחיר: מאות מיליונים - מהכיס שלכם

קשה להאמין, אבל אותם משגיחים יפקחו על פעילות התחנות מבחינה הלכתית, ואף יוכלו להורות על הפסקת פעילות התחנה במקרה שתחרוג מהכללים שקבעה הרבנות. בין היתר תופסק גם העסקתם של יהודים בימי שבת, ויגוייסו מאות בני מיעוטים שימלאו את מקומם.

עלותו הראשונית של החוק מוערכת במאות מליוני שקלים, שיגיעו מכיסי הצרכנים, כשהמרוויח העיקרי מהחוק הוא כמובן הרבנות הראשית, שתקבע כיצד להפעיל את תחנות האנרגיה בישראל. הרעיון נולד לאחר שהתברר שתושבים דתיים נוהגים להתנתק ממערכת החשמל בשבתות ולהתחבר לגנרטורים כדי לא לחלל את השבת. אותם גנרטורים מחוברים באופן פיראטי ובמשרד התשתיות ביקשו לשים סוף לתופעה המסוכנת.

תגובת משרד התשתיות: המטרה - לשמור על שלום הצרכנים

ממשרד התשתיות נמסר בתגובה כי "המונח "חשמל כשר" מתייחס לדרך ייצור החשמל, באורח שהולם את דרישות חלקים מן הציבור הדתי-חרדי, קרי, ייצור חשמל בשבת ללא מגע יד אדם, וללא כל מעורבות של יהודי בתהליך. כאשר ספק השירות החיוני אינו מקפיד על דרך הייצור, ומתוך רצונו ליהנות מחשמל התואם את רוח ההלכה, משתמש ציבור גדול בגנראטורים המחוברים לבניינים שלמים, ומייצרים חשמל בצורה פיראטית, בלתי אחראית ובלתי מבוקרת".

"את התקינה בנושא יזמה והובילה חברת החשמל, מתוך ראיית שלום הצרכנים. החברה התריעה כי מדובר בתופעה המהווה מפגע בטיחותי וסביבתי, שעלול להגיע אף לפגיעה בנפש, ובהיקף המקשה על אכיפת כללי בטיחות נאותים בהפעלת הגנראטורים".

"בהציגם את הנושא הדגישו אנשי חברת חשמל כי העלות הכרוכה במעבר לחשמל כשר, כפי שבא לביטוי בהצעת החוק – זניחה".

"ההנחה העומדת ביסוד השינוי בחוק, שמטרתו העיקרית היא שמירה על חיי אדם, היא שהדבר אף יוסיף ליצור שיתוף עם הציבור הדתי, שאין בו כל הפרעה לציבור החילוני, ומתוך הנחה שלא ישונה הסטאטוס-קוו באופן מהותי. אין בשינוי המוצע בחוק כדי להשפיע על תעריפי החשמל, או על השימוש בו", כך תגובת משרד התשתיות.