אין תמונה
עושה היסטוריה. דנה נחמני

יותר ויותר מבני הקהילה הלהט"בית (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) בישראל מעורבים במגזר הציבורי - בכנסת, בחברות ציבוריות וגם במועצות ערים בישראל. מדובר בעלייה מתמדת לא רק בתל אביב, העיר שמזוהה ביותר עם הקהילה, אלא גם בצפון, שנתפס בעיני רבים כ"חשוך" יותר בנושאים אלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דנה נחמני, בת 33 מקריית ביאליק, היא טרנסג'נדרית (אישה שעברה שינוי מגדרי מגבר לאישה) שעושה היסטוריה, ומהווה דוגמא מצוינת ל'מיני-מהפכה' הזאת. לאחרונה היא החליטה לרוץ לרשימות הרשות המקומית ומתמודדת על מקום במועצה מטעם רשימת "צעירים למען ביאליק", בראשות שני אוצ'קובסקי.

אמנם אין לה עדיין מחשבות להיות ראשת עיר או ראש ממשלה, אך היא בטוחה כי אם תיבחר, היא תוכל לעשות שינוי גדול: "בשלוש השנים האחרונות יש יותר מדי ארנונה, ומצב החינוך מדאיג, למרות הנתונים שמציגה העירייה. מטאטאים את הבעיות מתחת לשטיח". לאור הסיפור האישי שלה, היא מאמינה כי לכל אחד מגיעה הזדמנות גם במגזר הציבורי. "לא נתקלתי עדיין בתגובות עוינות או בפוביה, ומאידך אני לא ממנפת את סיפור החיים שלי. אני לא 'נושאת הדגל', אלא באה לייצג את כל הצעירים - סטרייטים, הומואים, אתיופים, רוסים ומזרחים".

שון שאול, סטודנט הומוסקסואל בן 22 מחיפה, דווקא כן מקווה להיות ראש הממשלה הראשון מהקהילה הגאה, ובימים אלה הוא מתמודד על מקום ברשימה משותפת מטעם "צעירי חיפה" ו"יש עתיד". לדבריו, 'הומו' זו עדיין קללה בפריפריה.

אין תמונה
החלום: להיות ראש ממשלה. שון שאול

"חיפה לא תהיה כמו ת"א"

"בחיפה המצב של הקהילה בעייתי, אבל אני לא מאשים את העירייה. הקהילה סובלת מאנשים רדיקלים מתוכה, שלוקחים על עצמם את ההנהגה ומורדים לשם מרד ויוצאים נגד כולם. על העירייה להקים גוף עירוני בלי קשר לקהילה שיהיה בית לקהילה הגאה", הוא דורש בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

הוא לא מאמין שחיפה תהיה פתוחה לקהילה כמו תל אביב, אך טוען כי חייב להתבצע טיפול מעמיק: "יש שינוי חיובי - אבל הוא איטי מדי. הגיע הזמן להעלות הילוך ולשנות סדר עדיפויות". למרות חלומו, שאול עדיין לא מאמין שכרגע יכול להיות ראש ממשלה גאה בישראל: "המדינה עוד לא מוכנה לזה, אבל עם הזמן אני מאמין שהמצב ישתנה".

המרוץ למועצות של נחמני ושאול, בא במקביל לקמפיין הנמרץ של ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), לראשות עיריית תל אביב. הורוביץ, בעצמו מהקהילה הגאה, זוכה לתמיכה רבה, ויתמודד מול ראש העיר הנוכחי רון חולדאי, שגם הוא נחשב לתומך גדול של הקהילה.