שבע שנים של משפט, 500 עמודים של פסק דין וקרוב ל-150 מומחים עדים שנתבקשו להשיב - האם בתוך ארון אבן הצר נטמנו עצמותיו של אחיו של ישו - ממצא שאי אפשר אפילו להתחיל להעריך כמה מיליונים הוא שווה.

"אני התחלתי לאסוף כשהייתי בן שמונה. בגיל עשר מצאתי את אחד הממצאים הכי חשובים שיש לי באוסף, שזה המילון העתיק ביותר שהתגלה אי פעם בעולם בשתי שפות - שומרית ואכדית - שבטיול עם הוריי בתל חצור מצאתי בתור ילד", מספר אספן העתיקות עודד גולן.

"עד היום כשאני רואה פריט שלא ראיתי במשך עשרות שנים, אני פשוט לא יכול לתת לו לעזוב את מדינת ישראל, ואני מרגיש איזו מחויבות נפשית שקשה לי להסביר אותה, שאני חייב לשמור על הפריט הזה ולרכוש אותו".

"צירוף מקרים יותר מדי טוב"

הסיפור הזה הסעיר לפני עשור לא רק את עולם הארכיאולוגיה אלא גם את העולם הנוצרי כולו. פרופסור אנדרה למר מהסורבון, חוקר ארכיאולוגיה בעל שם עולמי, שמע על אספן עתיקות ייחודי - עודד גולן. "למר הגיע אלי הביתה. הראיתי לו צילומים של כל מיני כתובות שנמצאות אצלי באוסף והוא התעכב על הכתובת של יעקב בר יוסף, אחוי דישוע, ואמר לי שלדעתו יש כאן הסתברות גבוהה מאוד שמדובר בארון קבורה של מי שהיה אחיו של ישו, אחת הדמויות החשובות ביותר לנצרות בעולם", מספר גולן.

הכתובת הנדירה הייתה חרוטה בארמית קדומה על גלוסקמה - ארון קבורה מהמאה הראשונה לספירה. הגלוסקמה הוטסה למוזיאון הגדול ביותר בקנדה ולכבודה נפתחה בטורונטו תערוכת הארכיאולוגיה החשובה בעולם באותה השנה. כמה חודשים אחר כך רעד עולם הארכיאולוגיה שוב. אותו אספן הציג לוח חרס קדום, לוח יואש, ועליו כתובת המתארת את עבודות השיקום של בית המקדש הראשון. לכאורה, הוכחה היסטורית ראשונה לקיומו של בית המקדש.

"אני סבור שלא ייתכן ששני המוצגים הכי חשובים שהתגלו גם לנצרות וגם ליהדות במקרה הופיעו באותה סמיכות זמנים בידיו של עודד גולן. זה צירוף מקרים שהוא יותר מדי טוב", אומר אמיר גנור, מנהל מחלקת שוד עתיקות ברשות העתיקות. ברשות העתיקות התחילו לחשוד. עודד גולן נעצר, הרשות הודיעה כי מדובר בנוכל, בזייפן, באספן עתיקות בעל ידע רחב שזייף בשיטתיות את הממצאים המדהימים וניסה למכור אותם במיליוני דולרים למוזיאונים בעולם.

"בישראל פעלה תעשיית זיוף עתיקות"

"קרה להם אסון של אגו אישי. קודם הצהירו שהחפצים הם מזויפים, לפני שבדקו אותם בדיקה רצינית. אחרי שהכריזו שהם מזויפים מינו ועדה - לוועדה בחרו רק אנשים שהביעו את דעתם שהחפצים מזויפים ומנעו מאנשים שחשבו שהם אותנטיים להופיע. הייתה מערכת מאוד אלימה. הייתה פה יח"צנות של רשות העתיקות שניסתה להשחיר, לא רק אותי אלא את כל סוחרי העתיקות החשובים בישראל", מאשים גולן.

"פעלה כאן, במדינת ישראל, תעשייה לאורך שנים רבות, שפעלה לזייף את ההיסטוריה של עם ישראל, לתת מענה לפתרונות מחקריים ארכיאולוגיים באמצעות פברוק והצגה של חפצים שהופיעו פתאום בשוק העתיקות. אנחנו הנחנו שכל הדברים האלה קרו בסופו של דבר למען בצע כסף", אמר גנור.

"אני בימי חיי לא מכרתי ולו עתיקה אחת לאיזשהו מוזיאון בעולם, לא הוצאתי בימי חיי עתיקה אחת ללא רישיון ממדינת ישראל. הופרחו בתקשורת, לא רק בישראל, זה בכל רשת תקשורת בעולם, האשמות נוראות מאין כמותן". אחרי חקירה מאומצת הוגש נגד גולן וכמה מחבריו כתב אישום חמור. הם הואשמו בזיוף פריטים ארכיאולוגיים נדירים. אז התברר כי המחלקה לזיהוי פלילי של המשטרה שברה במהלך החקירה את לוח יואש ופגעה קשות בכתובת החרוטה על הגלוסקמה.

גולן זוכה ממרבית האישומים

יותר משבע שנים נמשך המשפט הזה. העידו בו בכירי החוקרים בעולם. כולם ניסו להכריע בשאלה אחת - האם מדובר בזיוף או בעתיקות אותנטיות. בשבוע שעבר הסתיים המשפט הזה. עודד גולן זוכה ממרבית האישומים נגדו והורשע בסעיפים מינוריים של מכירת חותם ללא רישיון ובאחזקה של פריטים החשודים כגנובים. בשאלות המרכזיות, בפריטים החשובים, כתב בית המשפט כי אינו יכול להכריע וכי למדע אין עדיין כלים מספיקים לקבוע - זיוף או עתיקה.

"אני חושב שמדינת ישראל יצאה נשכרת מהמשפט הזה. המציאות הארכיאולוגית בעולם השתנתה בעקבות המשפט הזה", אמר גנור. לעומתו הדגיש גולן כי "כמעט כל הפרטים הכי חשובים בהיסטוריה של עם ישראל לא התגלו בחפירות מסודרות. אלה שנמצאים במוזיאונים בעולם ואלה שנמצאים במוזיאון ישראל".

בפרקליטות וברשות העתיקות טוענים בתוקף שגולן זייפן, שהצליח לחמוק מחמת הספק רק משום שעד התביעה המרכזי - שותפו של גולן לזיוף, אמן מצרי - לא הגיע למשפט. הקרב המשפטי הזה לא תם. בפרקליטות שוקלים לערער למרות הקשיים המשפטיים הרבים בתיק. גולן דורש עכשיו להחזיר לידיו את כתובת יואש והגלוסקמה. בפרקליטות כבר הודיעו כי ינהלו קרב חורמה - לא נחזיר פריטים מזויפים לזייפן.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק