אסון כבד במהלך החזרות לטקס יום העצמאות בהר הרצל: קצינת צה"ל בדרגת סגן-משנה נהרגה, חיילת נוספת נפצעה בינוני ועוד כ-5 חיילים נפצעו קל, כשגשר תאורה קרס על הבמה שעליה צעדו. צוותי מד"א פינו את הפצועים לבתי החולים השונים. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור ישיר מזירת האירוע.

עד ראייה: "הכל התנדנד - ואז קרס"

האירוע החמור התרחש בסביבות 15:15, בזמן החזרות לטקס יום העצמאות. קבוצה גדולה של חיילים צעדה במרכז הרחבה ותירגלה עיצוב של סמל המדינה, כשלפתע הגיע משב רוח חזק מאוד, שהחל לזעזע את אותו גשר תאורה מרובע שמקיף את הרחבה.

הגשר התנדנד בעוצמה רבה, בעוד חלק מהחיילים בורחים מהמקום, ואז קרס על ראשיהם של מי שנותר על הרחבה, כשהוא גורר עמו עוד 3 עמודי תאורה. מדובר בעמודים בנויים מברזל יצוק, וכל עמוד שקרס הוא בגובה של בין 10-15 מ' ובמשקל של כמה טונות.

"מערכת התאורה קרסה", סיפר דני רוטנברג , דובר מד"א ירושלים. "בשלב ראשון זיהינו פצועה אנוש בשנות ה-20 לחייה, שמותה נקבע בתוך דקות מעטות, וכמו כן פצועה אחת במצב בינוני עד קשה. במקום היו עוד למעלה מ-10 נפגעים במצב קל שפונו לבתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק".

אמה של ההרוגה עובדת במתחם הר הרצל, והגיעה למקום דקות ספורות לאחר התמוטטות העמוד ונחרדה לנוכח המראות הקשים, עוד לפני שגילתה את בשורת האיוב: בתה היא שנהרגה באסון.

בשעות הערב המוקדמות גברה ההערכה במשטרה כי רשלנות היא שגרמה לאסון. בשל כך, נקראו לחקירה 3 מבעלי חברת "עיצוב במה", האחראית על הקמת מערכת התאורה. נוסף על כך, "הוקפאה" הזירה במצב שבו הייתה כדי להקל על עבודת החוקרים שצפויים להגיע לשם בהמשך.

עד ראייה: "הכל התנדנד חזק - ואז פשוט קרס"

"הרמקולים והתאורה התנדנדו חזק ועמדו ליפול, ואז פשוט קרסו", שיחזר עידן לוי, עד ראייה שהיה במקום בזמן התאונה. "ראינו אנשים מעוכים. אחד האנשים שהיו לידנו הצביע על העמוד, ואז כולם התחילו לרוץ".

צבי דוד, חובש 'איחוד הצלה' שהיה בין הראשונים בזירה, סיפר: "ראיתי מספר נפגעים ששוכבים על הארץ לאחר עמוד תאורה שקרס בסמוך לבמה. התחלתי בפעולות החייאה על אחת הנפגעות שלמרבה הצער נקבע מותה".

זירת האסון, 2012 (צילום: יוסי זילברמן)
גוף התאורה שנפל על הבמה, היום | צילום: יוסי זילברמן

כוחות גדולים של משטרה, מד"א ומכבי אש הוזעקו למקום, ופתחו בסריקות תחת הבמה כדי לוודא שאין לכודים נוספים בזירת האירוע. בתום שעה קלה הסתיים הטיפול בנפגעים במקום וכל הפצועים פונו לבתי החולים. משטרת ישראל וכבאות ירושלים פתחו בחקירה כדי להבין יותר על נסיבות האירוע הקשה.

המשטרה: "נבדק אם הגיוני להקים מבנים מעל ראשי המתרגלים"

סגן מפקד מחוז ירושלים במשטרה, תת-ניצב מני יצחקי, אמר לחדשות 2 כי המשטרה  פתחה בחקירה יסודית סביב נסיבות ההתמוטטות. "בסריקה בשטח התברר שהקונסטרוקציה של החשמל התמוטטה ומתחתיה היו מספר בני אדם", לדבריו. "ברגע זה מומחים שלנו ומוחי מעבדה ממשרד התמ"ת מגיעים למקום כדי לבחון את איך נבנתה הבמה ואיך העסק קרס".

על השאלה מי אחראי על הבטיחות של מבנים בסדר גודל כזה, השיב יצחקי כי "כמובן שיש אחראים, מהנדסים, חברות, שורת חוזים ארוכה סביב כל אירוע. בשל כך ישנם צוותים גדולים של חוקרים שבודקים דבר ודבר שנדע איך האירוע התרחש ומי אחראי לאירוע. נבדק אם הגיוני להקים מבנים מעל ראשי המתרגלים, וכן כיצד צעדו בשטח בזמן בניית המבנים".

זירת האירוע בהר הרצל, אתמול (צילום: יוסי זילברמן)
זירת האירוע, היום בהר הרצל | צילום: יוסי זילברמן

בתשובה לשאלת חדשות 2 על העדויות שהתריעו דקות לפני הקריסה על אי יציבות הגופים, אמר קצין המשטרה כי "אנו עוברים על כל העדים האפשריים, בודקים כיצד התרחש, מה היה דקות לפני, עושים באופן יסודי עם עשרות חוקרים ומומחים. בשלב זה איני מכיר עדויות כאלה. אם נגיע הן ייבדקו עד תום. כל המתחם ייבדק באופן ייסודי".

השר האחראי אדלשטיין: "לא ציפינו לראות תמונות כאלה מהטקס המרכזי"

שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, שטקסי הזיכרון נמצאים תחת אחריות משרדו, אמר בריאיון לחדשות 2 "אנשי המשרד נמצאים בשטח ומעניקים למשטרה ולשאר הגופים המקצועיים סיוע".

"בשלב זה אנו אוספים פרטים לשם קבלת התמונה המלאה ונערכים לעתיד, לגבי מה שצריך להיעשות כדי שהטקסים יתקיימו בזמן. אנו מוטרדים לפני כל אחד אחר, מלבד המשפחות ומאחלים לפצועים החלמה מהירה. כעת אנו מסיימים לטפל באירוע עצמו, אנשינו נמצאים בשטח, החל תחקיר ראשוני, וכוחות משטרה נמצאים במקום. מאוד כואב שאירוע כזה חריג ומיותר קורה. אף אדם אחראי לא יכול לומר מה ביוק קרה ומי בדיוק האחראי".

לגבי הגופים האחראים לארגון הטקס בהר הרצל ציין אדלשטיין כי "ישנם מכרזים מסודרים כפי שנהוג וחברות זוכות בחלקים כאלו ואחרים של ההכנות. לעתים אף אותן חברות משתתפות בהכנת הטקס במשך שנים רבות". עוד הוסיף השר כי "העניין ייבדק וייחקר עד תום. לא ציפינו לראות תמונות כאלה מהטקס המרכזי שיש במדינת ישראל".

בהכנת הידיעה השתתפו משה נוסבאום, יואב אבן, יוסי זילברמן, ניר דבורי ועופר חדד

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק