הסחבת הבירוקרטית עוברת כל גבול: בני זוג בשנות ה-80 לחייהם, תושבי רמת גן, נאלצו להסתובב במשך חודשים בין משרדי ההוצאה לפועל השונים כדי לשכנע שהם לא חייבים שקל לאיש, למרות צו שהוצא נגדם. בדרך לאחת הפגישות הללו אף החליקה האישה ונפצעה. כל פשעם של בני הזוג היה שמו של הבעל - הורוביץ, שבמקרה שמו הפרטי (ששמור במערכת) ושם משפחתו תאם לשמו של הורוביץ אחר - בעל החוב האמיתי.

הסיפור שלנו מתחיל עם ד"ר הורוביץ, רופא ממרכז הארץ. ד"ר הורוביץ נתבע על ידי אחד מלקוחותיו, ניצול שואה, שלא אהב את החלטת הרופא שלא המליץ להעביר לו פיצויים למרות שחווה את השואה. ד"ק הורוביץ לא הגיב לכתב התביעה מכיוון שכתב התביעה מעולם לא הגיע אליו.

בעקבות כך גזר בית המשפט פיצויים לתובע בסכום של 50 אלף שקלים, במעמד צד אחד, לאחר שד"ר הורוביץ או נציגיו לא טרחו להגיע לדיון. זאת כאמור, מכיוון שהורוביץ כלל לא ידע על קיומו של דיון או קיומה של תביעה נגדו.

עוגמת הנפש הסתיימה בחבלה וביד שבורה

כאשר הלך התובע למשרדי ההוצאה לפועל כדי לתבוע את כספו, הוא רשם בפרטים את כתובתו של הורוביץ אחר, בן 85, ניצול שואה מרמת גן. את הכתובת הוא השיג, ככל הנראה, באמצעות מודיעין 144.

כשהמעקלים הגיעו לביתם של בני משפחת הורוביץ, זוג הקשישים, הופתעו השניים מאוד. הזוג, שלא היו לו חובות לאיש, נאלץ לפתע להתמודד עם חוב אדיר של אדם שהם כלל לא מכירים.

מאותו הרגע טורטרו בני הזוג הלוך ושוב למשרדי ההוצאה לפועל, כשהם מנסים להסביר שהם לא אלה שצריכים לשלם את סכום הכסף המכובד. "הגענו לשם והפקידה אמרה לנו להמתין על ספסל בגינה הציבורי", סיפר הורוביץ לחדשות 2 באינטרנט. "בשלב מסוים נתנו לנו טפסים עם ריבועים קטנים ולא הבנו איך צריך למלא אותם. אני לא מבין את זה. אנחנו אנשים מבוגרים, חולים, ואף אחד לא מתייחס אלינו".

משפחת הורוביץ שטורטרה ע"י ההוצאה לפועל (חדשות 2) (צילום: חדשות 2)
הפציעות של גברת הורוביץ | צילום: חדשות 2

ההתנהלות הזאת נמשכה לאורך כמה חודשים. בדרך לפגישתם האחרונה עם נציגי ההוצאה לפועל החליקה האישה, נחבלה בראשה ושברה את ידה. בסופו של דבר החליטו בני הזוג לבקש ייעוץ משפטי. הם פנו אל עורך הדין אמיר זבולון, שטיפל בתיק. "העניין הזה מקומם", אמר זבולון לחדשות 2 באינטרנט. "במחי יד אני יכול לקבל פסק דין ולהקריב אדם שאינו קשור לפרשה".

מתנערים מאחריות

עו"ד שמעון כץ, פרקליטו של ד"ר הורוביץ, מסר בתגובה כי "בעקבות תקלה שנפלה, לא היה יכול ד"ר הורוביץ להיות נוכח בבית המשפט. מאחר ופסק הדין נחתם במעמד צד אחד, חויב הד"ר לפצות את החולה ב-50 אלף שקל. ב-19 למרס צפוי להתקיים דיון בעניין, וככל הנראה ההחלטה תבוטל".

בהוצאה לפועל לא ממש לוקחים אחריות על המקרה. "הזוכה בתביעה כנגד הרופא הוא זה שנתן את כתובתו של הקשיש, וכנראה שגה בכתובת", מאשימים שם. "עם זאת, הוא הגיש בקשה לעיכוב ההליכים נגדו, אך טרם ניתנה בה החלטה מאחר שלא הגיש זאת כבקשה דחופה".

המידע הראשוני התקבל באמצעות המייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. אם גם לכם יש סקופ, סיפור מעניין, תמונות או צילומי וידאו שתרצו שנפרסם אתם מוזמנים לפנות אלינו.