16 שנים וחצי בכלא הסתיימו הבוקר ברגע אחד קצר שבו יצא חגי עמיר מכלא איילון והפך לאדם חופשי:  חגי עמיר, אחיו של המתנקש יגאל עמיר, שהורשע בקשירת קשר לביצוע רצח, בהחזקת נשק ובאיומים, סיים הבוקר לרצות את תקופת מאסרו. עם צאתו מהכלא אמר: "אני גאה במעשי ולא מתחרט". כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו את שחרורו מכלא איילון בשידור חי.

בשערי בית הסוהר המתינו לעמיר, פרט לבני משפחתו, גם כמה פעילי ימין - בקבלת פנים שתהיה חוליה ראשונה בשרשרת של ארבעה אירועים חגיגיים שהם מתכננים לערוך לרגל שחרורו בשבועיים הקרובים. ל"שמחה" של בני משפחת עמיר הפריעו פעילי שמאל שקיימו משמרת מחאה מולם וקיבלו את פניו בקריאות "ביזיון". בחוגים הקרובים לעמיר נשמעו כמה התבטאויות חריגות, כגון אלה המכנות אותו "אחד מל"ו הצדיקים של דורנו". על פי הדיווחים, האסיר המשוחרר אמור לבלות את השבת הראשונה מחוץ לחומות הכלא אצל חבר בהתנחלות בשומרון.

"יגאל הפך להיטלר, הסרט יוקרן" (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
גאולה עמיר מחוץ לכלא, הבוקר | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

עמיר זכה לשמוע קולות תומכים לצד קולות נגד מעשיו. פעיל הימין נעם פדרמן גינה את פעילי השמאל שהפגינו נגד עמיר. "אלה האנשים הכי צבועים במדינה, הם בעד שחרור מחבלים שרצחו יהודים והם באים לדבר בכלל? אין להם זכות דיבור", אמר. "אני חושב שחגי עמיר לא עשה שום דבר. הוא ישב בכלא לחינם. תשאל אדם ממוצע ברחוב למה הוא ישב בכלא, ההסיבה היחידה היא שלא היה נעים שיגאל עמיר הצליח לחדור את אבטחת ראש הממשלה ולרצוח אותו".

מנגד עמד מזכ"ל מרצ דרור מורג שהביע מורת רוח מקריאות העידוד שקראו תומכיו של המסייע לרוצח ראש הממשלה. "באנו ללבצע מחאה שקטה, אבל אחיו יוצא לעברנו וקורא לנו 'תתפוצצו' ואח אחר דוחף אותנו", אמר. "אנו מכבדים את החלטת בית המשפט, אבל האיש הזה אף לא ישלם את חובו לחברה, הוא לא רצח רק אדם אלא גם תהליך שלום של מדינה שלמה".

יחימוביץ': "ראוי היה שיישאר בכלא"

יחימוביץ'. זועמת (צילום: חדשות 2)
יחימוביץ'. זועמת | צילום: חדשות 2

עמיר, בן 43,  לא ישוב בימים הראשונים לבית משפחתו ויעביר את סוף השבוע הראשון כאדם חופשי באחת ההתנחלויות בשומרון. למקורביו אמר כי בכוונתו להשקיע מאמצים להשתלב מחדש בחברה ולעבוד למחייתו.

את תחושת אי הנוחות שמסב השחרור חלקה אמש גם מי שממלאת כיום את מקומו של יצחק רבין בתפקיד יו"ר מפלגת העבודה - ח"כ שלי יחימוביץ'.

"זהו יום עצוב שיזכיר את הטראומה הנוראה של רצח ראש ממשלה בישראל", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה. "חגי עמיר היה שותף סוד לפשע הקשה ביותר בתולדות הדמוקרטיה הישראלית. מן הראוי היה שיישאר בכלא - ואוי לנו אם שחרורו ישדר מסר שהפשע נסלח ונשכח".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק