אסף רמון ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סרן אסף רמון ז"ל | צילום: דובר צה"ל

אבל כבר ירד אחר הצהריים על בית משפחת רמון ברמת חן ברמת גן. כשמפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, הגיע לבשר את הבשורה המרה בליווי אנשי צה"ל ופראמדיקים, המשפחה כבר ידעה על שאירע, וכל מה שנשאר לו זה להצטרף למנחמים.

עשרות בני נוער, תושבי השכונה, הקיפו את המשפחה באהבה יום הקשה הזה, והדליקו נרות נשמה מחוץ לבית. מדובר בחבריהם לבית הספר של האחים הנוספים: טל בן ה-19 שתגייס לאחרונה לצה"ל, יפתח בן ה-17, ונועה בת ה-12.

ברק: "המלים מחווירות מול הכאב"

שר הביטחון ברק עזב את המקום הלילה, לאחר ששהה בתוך הבית במשך שעה ארוכה יחד עם רעייתו נילי. "זה אסון שקורע את הלב. המילים מחווירות אל מול הכאב", אמר ברק. "אב שהוא מטובי הטייסים שהיו אי פעם בחייל האוויר שלנו וגיבור לאומי, ובן שהוא ברוך כישרונות, הלך בעקבות האב, גומר קורס טייס כמצטיין, ומסיים באסון תוך כדי אימון מבצעי, שנועד לבנות את הכוח ולהגן על כולנו". 

"אין מילים שיכולות להביא צער או נחמה לרונה ולילדים", הוסיף ברק, "אנחנו בתוך מערכת שחייבת להמשיך לטוס, לבצע ולחתור אל הקצה של  מעטפת הביצועים, של המטוסים ושל הטייסים, כדי שתמיד נהיה יותר חזקים ויותר מוכנים מכל יריב באזור. זה חלק מהמחיר הכבד, של החלטתנו לחיות חיים כעם ריבוני בארצו, באזור הזה של העולם, שהוא אזור קשה".
 
ברק סיים את דבריו ואמר: "אנחנו נמשיך לטוס ולהתאמן, נמשיך לפעול. טובי הבנים נהרגים, אבל טובי הבנים ימשיכו ללכת למקומות הכי טובעניים, ולכן גם הכי מסוכנים. תפילותינו ותקוותינו מלוות אותם. תמיד נפעיל את כל מאמצינו להחזיר אותם הביתה בשלום, תוך שהם מגנים על מדינת ישראל".

מלבד קרובי משפחה, פקדו ביום הארוך הזה את בית המשפחה הרמטכ"ל גבי אשכנזי וחברים רבים, בהם ראש עיריית רמת גן צבי בר, מפקדי חיל האוויר לשעבר איתן בן אליהו ואליעזר שקדי, ורבים נוספים שהיו שם גם באסון הקודם.

"עם ישראל ניצב בגאווה על מגרש המסדרים - ועכשיו הבשורה המרה"

"רק לפני שלושה חודשים ניצב עם ישראל כולו בגאווה יחד עם צה"ל על מגרש המסדרים בבסיס חיל האוויר בדרום, עם חזה נפוח מגאווה", אמר דובר צה"ל תת אלוף אבי בניהו. "עם זיכרון לאילן רמון זכרונו לברכה, וגאווה באסף שהלך בדרך של אביו, והנה עכשיו הבשורה המרה".

בין האנשים הרבים היו גם אזרחים מן השורה ושכנים. אנשים שלא יכלו להישאר אדישים לטרגדיה שמכירים ומוקירים את המשפחה מרחוק.

אסף רמון, שסיים את קורס הטייס בהצטיינות לפני חודשיים וחצי בלבד, המריא לבדו מבסיס נבטים שבדרום לטיסת אימון בקרבות אוויר-אוויר, במטוס קרב מסוג F-16 "נץ". בשלב מסוים, בעוד המטוס משייט בגובה 18 אלף רגל, מוביל המבנה שם לב שמשהו אינו כשורה עם מטוסו של אסף, וקרא לו בקשר "שים לב לגובה", אבל אסף לא ענה.

להערכת בכירים בחיל האוויר אסף קיבל "בלק אאוט", לא תיפקד, לא הגיב וככל הנראה איבד את ההכרה בעודו בתא הטייס - עד שמטוסו פנה לכיוון הקרקע והתרסק.

אסון רמון - סיקור מיוחד:

עדי ראייה להתרסקות: "ראינו כדור אש"

מפקד חיל האוויר לשעבר: "אסף נכנס לבלק אאוט"

הראיון האחרון של אסף: "אני לא רק הבן של אילן"

הגורל היכה פעמיים במשפחת רמון

התמונות האחרונות של אסף רמון

הווידאופדיה: אילן רמון

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק