סכנה, כאן בונים: בחודש שעבר קרס מנוף ענק באתר בנייה בהוד השרון והביא למותו של פועל, ולפציעתה האנושה של עובדת נוספת. כמה ימים חלפו, וחוקרים שהגיעו למקום העלו את ההשערה שייתכן שמישהו חיבל במנוף בכוונה. עכשיו מתברר שהתאונה בהוד-השרון הייתה רק הראשונה בסדרת תאונות מסתוריות, שבכולן אלמונים הוציאו את "פין האבטחה" המרכזי של העגורן וכמעט גרמו לקריסתו.

כל המקרים התרחשו סמוך לבנייני מגורים ולכבישים ראשיים ויכולים היו לגרום לאסונות כבדים. למרבה המזל, באותו יום שישי, בשעה 07:30 בבוקר, היה הכביש ריק ממכוניות ומהולכי רגל. המנוף שהושכר על ידי חברת "סקאי ליין" הוריד והעלה משאות כבדים באתר הבנייה. "פתאום היה מין פיצוץ אדיר, שחשבתי או רעידת אדמה או אולי איזה טיל נזרק לזה", נזכר אחד מעדי הראייה. אחד מהתושבים מיהר עם מכשיר הטלפון הנייד שלו לאתר הבנייה והחל לתעד את האסון.

סדרת חבלות בפין האבטחה

מסמך כתבת מנופים אולפ"ש (צילום: חדשות 2)
הממצאים: מישהו חיבל במזיד בעגורן | צילום: חדשות 2

המנוף, 60 מטרים גובהו ועשרות טונות משקלו, קרס, והביא למותו של פועל פלסטיני, שוהה בלתי חוקי. מפעילת המנוף נפצעה אנושות. מיד לאחר האירוע הגיעו נציגי משרד החקירות "ויצמן-יער" אל האתר, כדי לנסות ולהבין מה גרם להתרסקות העגורן.

ואלו הממצאים עד כה: עולה הסבירות כי משהו במזיד דחף פנימה את אחד מפיני האבטחה - בורג גדול שתפקידו לייצב את המנוף הענק. נדמה כי זה נגרם כתוצאה מחבלה.

במשרד התעשייה והמסחר מסרו ל"סקאי ליין" צו שמורה לחברה לבדוק מיידית את תקינותם של הפינים הראשיים בכל עשרות מנופיה ברחבי הארץ. עוד באותו יום כמעט ומתרחשת תאונה נוספת, באתר בנייה ברחוב בלפור בבת ים. גם שם, מישהו חיבל על פי החשד במזיד בעגורן נוסף - שמתנשא מעל לבנייני מגורים.

שוב עולה החשד כי מישהו פגע בפיני האבטחה. כעבור יומיים בלבד, עוד מקרה דומה בשכונות כוכב הצפון בתל אביב. וכמה ימים אחר-כך שוב חוזר חלילה, אלא שהפעם במנוף ששייך לחברת האחים אבו-עייש, שיש לה קשרים עסקיים עם "סקאי ליין".

כיום, מתברר, כל אחד יכול להקים חברה ולהרכיב בעצמו מנוף. אין צורך בשום הסמכה, ואין איזשהו חוק המסדיר את הנושא. כבר לפני חמש שנים הם התריעו על הבעייתיות בפני משרד התמ"ת, ומאז אין תשובה. בעקבות פנייתנו המחודשת למשרד, הודו שם כי אכן קיימת בעייתיות בנושא, והבטיחו לנסות ולשנות את התקנות, שנוסחו לפני 44 שנים.

חברת "סקיי ליין - עגורנים וטכנולוגיות בע"מ" מוסרת בתגובה: "חברתנו נחשבת לאחת החברות הגדולות והמקצועיות בישראל, ונושא הבטיחות הוא נר לרגליה. לפי בדיקתנו ולפי בדיקת גורמים נוספים פין האבטחה באתר הבנייה בהוד-השרון לא יכול היה לצאת ממקומו לבד, והוא היה במקומו בעת הקמת העגורן, אחרת לא יכול היה לעבור את מבחן משרד התמ"ת. לתדהמתנו גילינו שבשני עגורנים נוספים היה חסר גם כן פין אבטחה. הממצא דווח למשרד העבודה וכן הוגשה תלונה למשטרה".

מחברת "האחים אבו עייש" נמסר: "נמתין לתום חקירת המשטרה", ומשטרת ישראל מוסרת: "התיק נמצא בחקירת משטרת כפר-סבא".