הסרטון מוכיח: כמה מחברי ועד רכבת ישראל תקפו ביום ראשון בלילה את מנכ"ל הרכבת בועז צפריר. צפריר, שהגיע למתחם הרכבת בלוד לפגישה עם כמה מחברי הוועד, הופתע למצוא עצמו במוקד הסערה האלימה. כמה מהנוכחים במקום חסמו את דרכו ודחפו אותו באלימות.

שמונה עובדים שתועדו בסרטון הושעו על ידי הנהלת הרכבת עד להודעה חדשה. חברי הוועד טענו תחילה כי מדבר בעלילה ובניסיון למנוע את זכותם להתאגד, אך הסרטון יקשה עליהם לדבוק בגירסה זו.

מוועד עובדי הרכבת נמסר בתגובה: "מהסרטון שהודלף על ידי הנהלת הרכבת, עולה בצורה ברורה שאכן הרוחות לוהטות. למרות זאת חשוב להבהיר שאצבע לא הורמה על מנכ"ל הרכבת, למרות ההתגרות הברורה שלו. עצוב להיווכח שמנכל הרכבת וצוותו עסוקים 24 שעות ביממה בלהכפיש את העובדים במקום לשבת למו״מ ולהפסיק את ההפרטות הפרועות שהיא מובילה. העובדים וחברי הועד שהושעו עקב האירוע הושעו שלא כדין, עתירה בנושא הוגשה לבית הדין".

מהנהלת הרכבת נמסר בתגובה: "דירקטוריון חברת רכבת ישראל בראשותו של אורי יוגב קיבל את בקשתו של יו"ר ההסתדרות לבטל, החל ממחר, את השעייתם של שמונת העובדים שתקפו את מנכ"ל החברה ביום א' במוסכים בלוד. עם זאת יימשכו נגדם ההליכים המשמעתיים. על פי הצעתו של יו"ר ההסתדרות, יתקיים משא ומתן רציף בניהולו הישיר להסכם כולל ברכבת ישראל. כמו כן, הוסכם כי בזמן המו"מ לא ינקוט ועד עובדי הרכבת בעיצומים שיפגעו בשירות לנוסעים ובחברת רכבת ישראל".

עיני: "המו"מ בנושא רכבת ישראל - עליי"

במקביל, הסתיימה אחר הצהריים פגישת יו"ר ההסתדרות עופר עיני עם יו"ר ועד עובדי הרכבת גילה ארדעי. עיני הדגיש כי מעולם לא גיבה את החלטתם להפר את צווי בית המשפט, שקראו לעובדים לשוב לעבודתם, בניגוד לגירסתה של אדרעי, לפיה הפרת הצווים נעשתה על דעתו של עיני.

בתום הפגישה הבהיר יו"ר ההסתדרות כי הוא לוקח לידיו את האחריות לטיפול בסכסוכי העבודה ברכבת, ומחר הוא צפוי להיפגש עם שר התחבורה ישראל כץ כדי לדון בנושא. "מרגע זה כל המשא ומתן בעניין הרפורמה ברכבת ישראל – אני לוקח אותו עליי", אמר עיני. "כל פעולה תאושר על ידי בכל נושא".

אדרעי בכנסת: "תעזרו לי"

הבוקר דנה ועדת הכלכלה של הכנסת בהתנהלות של חברי ועד הרכבת, שנענשו אמש לאחר שביזוי את בית הדין האזורי לעבודה ונקנסו בעשרות אלפי שקלים.

יו"ר הוועד גילה אדרעי שנכחה בדיון, התלוננה על המתקפה נגד ועד העובדים שנלחם על זכויות במסגרת האפשרויות החוקיות שניתנות לו לדבריו. "אנחנו מכבדים את ההסתדרות ואת כבוד בית המשפט, ופועלים לפי הנהלים. לא התקשרתי לאף עובד ואמרתי לו לא להגיע לעבודה ואני מוכנה לעבור בדיקת פוליגרף על זה", אמרה.

נציג נוסף מטעם ועד העובדים טען שבית הדין מנסה לחסל את ועד העובדים ולחסל אותו. "אמרו לנו שיש הוראה של הנהלת הרכבת לא להוציא את הרכבות בשבוע שעבר כדי ליצור באז תקשורתי נגד הוועד", הוסיפה אדרעי. "אני מבקשת שתדעו שביום רביעי שעבר יצאה רכבת מלוד לראש העין ואז קיבלנו הודעה מהנהג שהמנכ"ל הורה לו לחזור ולא לקחת נוסעים, היינו בשוק. אני לא יכולה להתמודד עם זה. תעזרו לי", זעקה אדרעי. נציגי ההנהלה טענו בתגובה שמנכ"ל הרכבת בועז צפריר הכחיש את הטענות של אדרעי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק