אביגיל ויעל גרוס ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
האחיות יעל ואביגיל נטמנו | צילום: באדיבות המשפחה

שעות ספורות לאחר ששוחררו מבית החולים, ליוו מאות את יעל ואביגיל גרוס, בנות שנה וחצי וארבע, שמתו כתוצאה משאיפת חומר ההדברה הרעיל, למנוחת עולמים. ההורים הכואבים ביקשו מהנוכחים במקום להתפלל לשלום שני בניהם שעדיין מאושפזים במצב קשה בבית החולים שניידר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאות בני אדם השתתפו בהלוויה של שתי האחיות. הם הספידו את הבנות וקראו תהילים למען שני אחיהן, מיכאל (5) ויצחק (7), שנאבקים על חייהם בבית החולים. ההורים מיכל ושמעון מיררו בבכי. גם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת השתתף בהלוויית הבנות.

לא נפרדו גם במותן. יעל ואביגיל (צילום: אורי דייוס, חדשות 24)
לא נפרדו גם במותן | צילום: אורי דייוס, חדשות 24

האב, שמעון גרוס, נשבר ובכה על הפודיום לפני ההספד, וציטט מתוך מדרש: "השם נתן השם לקח, יהי שם השם מבורך - כשבעל הפיקדון לוקח את הפיקדון לפני הזמן, אולי לא שמרנו על המתנות האלה שזכינו בהן".

הסבתא בהלוויה, היום (צילום: חדשות 2)
הסבתא בהלוויה, היום | צילום: חדשות 2

"כמעט ארבע שנים לאביגיל, ועוד חודש היה אמור להיות יום הולדת והיא לא תזכה לחגוג אותו עימנו", המשיך האב. "היא הייתה נשמה טהורה". הוא הוסיף כי הבת הקטנה, יעל, רק עכשיו התחילה לדבר. "יעל הפעוטה, אי אפשר להאמין, איזו טהורה, הן היו חברות כל כך טובות", מירר.

"איך נלקחו מאיתנו מהרגע להרגע, אפילו לא הספקנו להתפלל?", אמר בהספדו. "זה מה שנשאר מהאדם - רק גוף. נשמות טהורות". האב קרא לציבור להתפלל למען שני האחים שמאושפזים במצב קשה מאוד. "תבקשו על האחים חסדי שמיים", אמר. "הרופאים עושים את ההשתדלות אבל אנחנו רק בני אדם - אני בטוח שאם כלל הציבור יתפלל, התפילות יקרעו שערי שמיים". יחד עמו בכו רבים מהמנחמים.

האחיות אביגיל ויעל ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה)
"היו חברות כל כך טובות" | צילום: באדיבות המשפחה

מעצר המדביר הוארך

הבוקר האריך בית משפט השלום בירושלים ביממה את מעצרו של המדביר, החשוד בגרימת מוות ברשלנות של הבנות הצעירות תוך שימוש רשלני בחומר רעיל. החל ממחר צפוי החשוד, שזהותו נאסרה לפרסום, לשהות במעצר בית בביתו של פרקליטו.

גם השופט יצחק שמעוני לא הצליח להישאר אדיש למקרה שאותו הגדיר "אירוע בלתי רגיל וקורע לב". הוא לא נענה לבקשת המשטרה להאריך את מעצר המדביר בחמישה ימים בנימוק שאין לו עבר פלילי והוא אינו מהווה סכנה. "הלב דואב נוכח הטרגדיה האיומה שפקדה את משפחת הפעוטות", אמר.

נציג המשטרה בדיון ציין כי קיים חשד לרשלנות בפעילותו של המדביר שהוזמן על ידי המשפחה יום קודם לפגיעה. "המדביר השתמש בחומר מסוכן במהלך ההדברה ולטענתו היה צריך לחזור ביום שישי על מנת לאטום את החדר", אמר קצין המשטרה. "החשוד אמר לבעלת הבית כי החומר אכן מסוכן, ובמידה ויריחו ריח - שיברחו מהבית".

לאחר ההידרדרות במצבם אתמול, הועברו הילדים לבית החולים שניידר במבצע מורכב כשהם מחוברים למכשיר האקמו שמנטר פעילות לב-ריאה. בשניידר מתמחים בטיפול בסוג מעין זה של הרעלות וכמו כן, במקום קיים מכשור לב ריאה, שיבצע מעקף לאיברים הפנימיים של הילדים.